Как да подобрите връзката с кучето си
Н езависимо дали сте го научили от личен опит или сте били на терапия, вероятно знаете тази универсална истина: Взаимоотношенията изискват работа. Е, това се отнася не само за отношенията с близките ви хора, но и за тези с домашния ви любимец. За да ви помогнем да засилите връзката с косматия си другар, предлагаме ви няколко идеи, които да опитате.
- Прекарвайте време заедно
Имаме добри новини: Вече имате още едно извинение да прекарате деня сгушени с кучето си! Една връзка означава да бъдете един с друг, да споделяте опит. Така че прекарването на още качествено време заедно ще засили връзката ви, особено ако трупате приятни преживявания.
- Комуникирайте ясно
Това може да звучи като клише, но в него има много истина: Комуникацията наистина е всичко. Недоразуменията и объркването са врагове на добрите взаимоотношения, така че бъдете възможно най-ясни, когато общувате с кучето си. Бъдете последователни в сигналите, които му давате. Тъй като четириногите са склонни да научават визуалните сигнали по-бързо от гласовите команди, използвайте първите, когато е възможно. Домашните ни любимци обръщат повече внимание на това, което правите, отколкото на това, което казвате. Което означава, че трябва да обръщате повече внимание на нещата, които правите, когато общувате с питомеца си. Това ще ви помогне да се почувствате по-близки и помежду ви ще има по-голямо разбирателство.
- Вложете малко любов в приготвянето на храната му
Пътят до сърцата на кучетата минава през стомаха им и приготвянето на здравословна и вкусна храна за домашния ви любимец показва, че ви е грижа.
- Обучете кучето си
Добре обучените кучета имат по-голяма свобода. Ако животното дойде при повикване, например, то може да прекара повече време без повод. Ако не проси храна от масата, може да остане наблизо по време на хранене. Обучението намалява и чувството на неудовлетвореност, защото когато помолите питомеца си да направи нещо, на което е научен, той ще знае точно какво искате – не е необходимо да отгатва или предполага.
- Забавлявайте се заедно!
Съществува изследване, според което родителите, които играят с децата си, имат най-близки отношения с тях. Това изглежда е вярно и при взаимоотношенията между хората и домашните им любимци. Различните игри и времето, прекарано в забавления укрепва връзката помежду ви, това е сигурно.
- Спокойно поведение
Загубата на самообладание, крещенето или бурното изразяване на чувства разстройва всички в близост до емоционалната буря, дори да няма нищо общо с тях. Без значение какво се случва, излъчвайте усещане за спокойствие, за да може кучето ви да разчита на вас, за да запазите хладнокръвие.
- Научете повече за поведението на кучето
Когато сте в състояние да идентифицирате признаците, че кучето ви е тревожно или уплашено, за вас ще бъде по-лесно да го защитите от ситуации, които го карат да се чувства неудобно. Ако домашният ви любимец може да разчита на вас, че ще осигурите неговата безопасност, доверието помежду ви ще се засили, а това на свой ред ще укрепи връзката ви.
- Обърнете внимание на това какво харесва и не харесва кучето ви
Познавайки предпочитанията на кучето ви (като любими храни или игри), вие ще можете да му дадете това, което наистина иска, и да бъдете източникът на всички прекрасни неща, които му се случват. Добра отправна точка е да знаете кои са нещата, които повечето четириноги намират за неприятни: потупване по главата, цитрусови и силни аромати на цветя, силни звуци, зяпане, обличане на дрехи, които пречат на способността им да се движат и прегръщане.
- Галете кучето си
Съществуват убедителни доказателства, че физическият контакт, като галене, намалява стреса при кучетата от приюти, което се измерва чрез намаляване както на сърдечната честота, така и на хормона на стреса кортизол, както и чрез повишаване на антистресовия хормон окситоцин. Това кара учените да вярват, че физическият контакт играе роля за засилване на връзката между хората и кучетата.
Вижте още:
3 въпроса, които трябва да си зададете, преди да си вземете куче