Английски пойнтер

Английски пойнтер Снимка: Istock

Други имена

English Pointer, Pointer

Научно име

Canis lupus familiaris

Размери

50 см. 62 см.

Тегло

25 - 30 кг.

Живот

12 - 15 г.

Произход

Великобритания

История

Горд и ненадминат представител на рода “птичари”. Името му идва от английското “point” (“показвам”) и е пряко свързано с основното предназначение на това куче – да показва на ловеца къде е дивеча му. Това му качество е свързано със спецификата на лова във Великобритания, при който всяка различна порода изпълнява различна функция.

Селекционните усилия на британците, свързани с лова, спомогнали за създаването на ловни кучета с изключително високи, характерни качества, каквито притежава в изобилие пойнтера. Във вида, в който го познаваме днес, това куче се оформя през XIX век в графство Девъншир, Обединеното кралство. Смята се, че има гени на породите фоксхаунд, английска хрътка грейхаунд и булдог.

Английски пойнтерСнимка: iStock

Външен вид

Късокосместо куче над средния ръст, елегантно и мощно, с релефна мускулатура. Мъжките екземпляри достигат до 62 см, женските – около 50 см. Теглото е от 25 до 30 кг. Главата на пойнтера е умерено дълга, покрита с тънка кожа, с отчетливи линии. Муцуната е леко заострена, носът е голям, ушите – високо поставени, тънки и меки, с ясно забележими кръвоносни съдове, висящи, но подвижни. Очите са с цвят на тъмна охра, кожата е тънка и еластична, без гънки. На цвят пойнтерът може да е черен, кафяв, жълтеникав или двуцветен - чернопетнист, кафявопетнист, червеникавопетнист или жълтопетнист.

Dogsandcats.bg

Характер

Смело, темпераментно и енергично куче, с типичен маниер на работа, високо повдигната глава, гордо и доказало с годините своята лоялност към хората. Пойнтерът се привързва силно към всички членове на семейството, с което живее. Трудно понася самотата и приема всяко по-дълго отсъствие на собственика си като “изоставяне”. Породата се нагажда много добре към хора с активен начин на живот, чиито дейности им позволяват да взимат любимеца си със себе си. 

Честите пътувания, разходки и игри са любимо занимание на тези кучета. Тъй като са умни, сравнително лесно се подават на дресировка. Добре е тя да започне още след третия месец, за да може кучето да привикне по-бързо към основни команди. Английският пойнтер винаги е готов да се подчини на стопанина си и тренировките за него са приятно преживяване.

Здраве

Пойнтерите обикновено са здрави кучета, които рядко страдат от здравословни проблеми. Има обаче някои наследствени състояния, които могат да повлияят на здравето им. 

  • Дисплазия на тазобедрената или лакътната става

Тазобедрената или лакътната дисплазия възникват, когато костите в ставите не пасват и не са подравнени перфектно, често в резултат на наследствени аномалии в растежа. Това несъответствие причинява болка, куцота и евентуално развитие на артрит в засегнатата става.

При много четириноги дисплазията на тазобедрената или лакътната става не може да се диагностицира, докато не са напълно зрели и не се забележат клинични признаци на болка или куцота. В тези случаи има ограничени възможности за коригираща хирургия. Палиативните грижи, със или без физиотерапия, често са най-добрият начин за справяне с болката.

  • Луксация на пателата

Пойнтерите могат да развият луксация на пателите (колянните капачки), наследствено състояние, при което едната или и двете патели се появяват и изместват от мястото си. 

Въпреки че луксацията на пателата обикновено не се счита за болезнено състояние, тя може да накара кучето да предпочита единия крак и също така може да го предразположи към наранявания на коляното, като например разкъсване на черепната кръстна връзка или артрит. В зависимост от тежестта на луксацията на пателата може да се препоръча хирургична корекция, за да се предотвратят по-нататъшни наранявания и да се подобри качеството на живот на кучето.

  • Наследствена сензорна невропатия

Наследствената сензорна невропатия е рядко заболяване, причинено от дефект в гена RETREG1, което се среща при кучетата от породата Английски пойнтер. Клиничните признаци на наследствена сензорна невропатия обикновено се забелязват при кученца като дерматологичен проблем, но те прогресират до самоосакатяване на лапите и крайниците.

Към момента няма лечение за това заболяване и прогнозата е неблагоприятна поради ефекта му върху качеството на живот на кучето. Имайте предвид обаче, че това заболяване е рядко.

Английски пойнтерСнимка: iStock

  • Спинална мускулна атрофия

Спиналната мускулна атрофия (SMA) е друго рядко генетично заболяване, срещано при Пойнтерите. Прилича на амиотрофична латерална склероза (АЛС) при хората и обикновено се наблюдава при малките кученца.

СМА се диагностицира първоначално при кученца въз основа на тежестта, както следва:

  • Ранното или ускорено заболяване засяга кученца под 8 седмици
  • Междинното заболяване засяга кученца около 4-6 месеца
  • Хроничното заболяване засяга по-възрастни кученца, обикновено показвайки много леки признаци

Признаците на заболяването варират, като най-тежките случаи показват изразена слабост, затруднено хранене или дишане и инконтиненция. Клиничните признаци на СМА започват в задните крайници и се разпространяват напред, засягайки останалата част от тялото. СМА се диагностицира въз основа на предразположеността на породата и клиничните признаци. Понастоящем няма налични лечения.

  • Х-свързана церебеларна атаксия

Х-свързаната церебеларна атаксия е генетично заболяване, което рядко се наблюдава при Пойнтерите. Обикновено се наблюдава при кучета на възраст от 6 месеца до 4 години; започва като люлеене или тремор, но прогресира до тежки нарушения на походката. Диагностицира се с помощта на ЯМР, но няма лечение за заболяването освен палиативни грижи.

  • Глухота

Глухотата може да бъде наследена при Пойнтерите като генетичен дефект от техните родители. За наследствената глухота няма лечение и макар четириногите с нарушения на слуха да са трудни за обучение, попаднали в правилния дом те могат да имат пълноценен и щастлив живот. 

  • Стомашна дилатация-волвулус

Стомашната дилатация-волвулус, тежък случай на подуване на корема, е състояние, което може да засегне породи с дълбок гръден кош като Пойнтерите.

Стомашната дилатация често се появява след обилно хранене, което води до разширяване или подуване на стомаха. Сместа от газове и храна в стомаха предотвратява излизането на каквото и да било, увеличавайки налягането и размера на стомаха. От своя страна това може да блокира връщането на кръвта към сърцето от корема, да причини загуба на кръвен поток към стомаха и евентуално разкъсване, както и да увеличи натиска върху диафрагмата, предотвратявайки нормалното дишане. За да се предотврати подуването на корема при Пойнтерите, тъй като са рискова порода, се извършва профилактична гастропексия (операция за коремно подрязване) и храненето може да се раздели на две или три по-малки хранения на ден, вместо на едно голямо хранене.

Важно е да знаете кога вашият пойнтер показва признаци на подуване на корема и да потърсите незабавна ветеринарна помощ, ако се забележат такива. Тези признаци могат да включват:

  • Протягане и разтягане
  • Раздут корем
  • Повръщане (без кучето да изхвърля храна)
  • Общи признаци на коремна болка

Още за подуването на корема при кучетата, защо това състояние е толкова опасно и какви са начините за превенция – четете тук 

Грижа

Като ловна порода, пойнтерът има нужда от много движение. Ако живее в апартамент – необходимо е да му осигурите поне по няколко часа разходки навън. Тези кучета буквално нямат търпение да излязат, често могат да чакат до входната врата с часове, докато дойде уреченият час. Най-добре би се чувствал в къща с двор, но дори и да е по цял ден навън той има нужда да прекарва време със стопанина си.

Тъй като има къса, но гъста козина, Английският пойнтер има нужда да я разресвате веднъж на 2-3 дни. Къпането трябва да е рядко – максимум веднъж годишно, при това задължително със специален шампоан. В противен случай рискувате да увредите козината му. В повечето случаи почистване с мокра кърпа след разходка е напълно достатъчно. Проверявайте ушите и очите на пойнтера редовно за нечистотии и ако има такива – почиствайте ги нежно и редовно – така ще спасите кучето от развитие на инфекции.

Английски пойнтерСнимка: iStock

Хранене

Английският пойнтер има нужда от висококачествена кучешка храна, премиум клас, гранулирана или консерва, за да си набави всички необходими му витамини и минерали. Ако искате да разнообразите менюто му, можете да добавите месо като пилешко, дивеч, телешко, пуешко или заешко, както и техните субпродукти. Свинското и мазното са абсолютно забранени. За по-богата на протеини диета, можете му давате твърдосварено яйце, кисело мляко и нискомаслена извара. Добре е да го храните и с кокали, най-вече телешки, без пилешки тръбни.

Деца и домашни любимци

Пойнтерът се разбира добре с деца, внимателен и нежен - той дори оставя малчуганите да се „забавляват“ с ушите или опашката му. С други домашни любимци се сприятелява лесно, включително и с котки. По-малките животники обаче, като птичета, хамстери или морски свинчета, възприема като плячка. 

Размер

Енергичност

Игривост

Гласовитост

Привързаност

Интелигентност

Дресировка

Разбира се с други животни

Разбира се с други кучета

Разбира се с непознати

Разбира се с деца

Нужда от упражнения

Бдителност

Грижа за козината

Още породи кучета

Виж още