10 емоции, които се крият зад виновния поглед на кучето ви
А ко сте собственик на куче, вероятно сте запознати с така наречения „виновен поглед“, който домашният ви любимец има, след като е направил нещо нередно. Това класическо изражение – сведена глава, очи, вперени в пода и прибрана опашка – подсказва, че животното знае, че се е държало лошо.
Въпреки това, „вината“, която ние смятаме, че се крие зад това изражение на питомеца ни, всъщност е съчетание от много и различни емоции. По-сложни и по-разнообразни, отколкото си представяте! Кучетата, подобно на хората, изпитват широк спектър от чувства и виновният им поглед не винаги има това значение, което си мислим ние.
10 изненадващи емоции, които се крият зад виновния поглед на кучето ви
- Подчинение и успокоение
Една от основните емоции зад виновния поглед на кучетата е подчинението. Домашните ни любимци са товарни животни, които в миналото са живели в глутници с йерархична структура и демонстрацията на подчинение е начин за поддържане на хармония в групата. Когато питомецът ви хвърли онзи виновен поглед, той може да проявява успокоително поведение, за да разсее ситуация, която възприема като напрегната.
Наведена глава, прибрана опашка и извърнати очи – всичко това сигнализира, че животното не е заплаха и се стреми да избегне конфликт. В тези моменти то вероятно реагира на езика на тялото или тона ви, вместо да изпитва вина.
- Страх от наказание
Друга емоция, която може да се прояви като виновен поглед, е страхът от наказание. Ако кучето ви е било порицано в миналото за лошото си поведение, то може да свърже определени действия или предмети (като сдъвкана обувка) с негативни последици.
Когато демонстрира виновно изражение, четириногият ви другар може би очаква да го укорите или накажете, вместо да изпитва угризения. В този случаи погледът, сведен в земята, е по-скоро израз на страх или безпокойство, отколкото вина.
- Несигурност относно вашата реакция
Емоционалния свят на кучетата е в абсолютен унисон с този на собственика им. И често домашните ни любимци отразяват енергията или стреса, които поемат от хората. Ако се приберете у дома разстроени и откриете бъркотия, четириногият ви другар може да усети гнева или разочарованието ви и да реагира с тревожно изражение.
В този сценарий виновният поглед е по-скоро знак, че животното осъзнава, че поведението му може да повлияе на вашето емоционално състояние. Кучетата се чувстват най-добре, когато са в хармония със стопаните си и когато усетят напрежение, могат да реагират с тревожно поведение като израз на вина и начин за смекчаване на ситуацията.
- Объркване и несигурност
Понякога кучетата изглеждат виновни просто защото са объркани и несигурни какво се случва. Ако домашният ви любимец няма ясно разбиране защо му се карате, той може да заеме покорна позиция като начин да ви успокои.
Кучетата се радват на рутина и ясна комуникация. И когато тези елементи са нарушени, четириногите могат да реагират с объркване. Този виновен поглед често отразява тяхната несигурност относно ситуацията и опит да навигират във взаимодействието със собственика си, като по подразбиране се държат покорно.
- Осъзнаване на недоволството
Въпреки че кучетата може да не разбират напълно концепцията за вина като хората, те със сигурност могат да усетят недоволството на собственика си. Домашните ни любимци може да не са в състояние да свържат конкретното си действие с реакцията на собственика си, но те са умели в разчитането на емоционалните ни сигнали. За това и често се държат покорно, за да облекчат всеки предполагаем конфликт.
- Емпатия и емоционална връзка
Кучетата са невероятно емпатични същества, които могат да усетят, когато собственикът им е разстроен или притеснен. Виновният поглед може да отразява тяхната съпричастна природа, вид реакция на негативните емоции на собственика им. Емпатичната връзка на кучетата с техните стопани е мощна сила и виновният поглед може да е начин да покажат подкрепа в емоционално натоварени ситуации.
- Търсене на прошка
Друга причина за виновния вид на кучето е, че то търси прошка. Домашният ви любимец може да не разбира напълно защо действията му са грешни, но осъзнава кога собственикът му е недоволен. В отговор питомецът ви може да предприеме някои жестове (като виновно изражение), за да ви умилостиви и да възстанови връзката си с вас. Това търсене на прошка е по-малко свързано с вина, а повече с желанието на кучето ви да угоди, да се поправи.
- Инстинктивно подчинение на авторитета
Виновният поглед може да бъде свързан и с инстинктивното подчинение на кучето спрямо авторитета ви. В дивата природа динамиката на глутницата изисква членовете й да уважават алфата. И този инстинкт продължава да съществува и при опитомените кучета. Или с други думи, когато домашният ви любимец усети, че собственикът му (лидерът на глутницата му) е разстроен, то може да отговори с покорен жест, за да покаже уважение и да признае авторитет.
- Погрешно тълкуване на човешките сигнали
Понякога това, което възприемаме като виновен поглед, е по-скоро опит на кучето да тълкува и реагира на езика на човешкото тяло или тона на гласа ни. Четириногите са силно настроени към физическите сигнали на стопаните си и когато усетят гняв или разочарование, те могат да демонстрират покорно поведение, дори и да не разбират напълно защо. В тези случаи животното реагира на емоционалния климат на момента, а не на конкретното поведение, в което е уличено. Това погрешно тълкуване на човешки сигнали може да доведе до класическия виновен поглед, дори ако кучето не е направило нищо лошо.
- Реакция на стрес при конфликт
За някои кучета виновният вид може да е реакция на стрес в следствие на конфликт или напрежение в домакинството. Ако домашният ви любимец често става свидетел на спорове, повишаване на глас и други стресови ситуации, то може да заеме покорна поза, за да се справи със стреса.
В този случай виновният поглед не е непременно свързан с някакво конкретно поведение, а по-скоро отразява дискомфорта на животното от околната среда.
Вижте още:
Как да решим колко дълго да разхождаме кучето си
Три възможни причини защо кучето ви идва бавно, когато го извикате