Почистване на зъбите и превенция срещу лош дъх при възрастните кучета
В ъпрос: Какво причинява лош дъх при възрастните кучета и как можем да почистим зъбите им, при условие, че пълната анестезия не е опция?
Детайлното почистване на зъбите на домашните любимци – кучета и котки, става под обща анестезия с помощта на ултразвук. При по-възрастните четириноги това се прави задължително под инхалационна анестезия. Зъбният камък може да бъде подвенечен и надвенечен, като обикновено лошата миризма идва от плаката, образувала се под венеца – бактериалната флора, която се развива там.
Какво причинява лош дъх при домашните любимци?
Като цяло лошият дъх може да бъде признак на недобра устна хигиена, проблеми с гастроинтестиналния тракт или стомаха, а понякога може да бъде свързан и с чернодробни и бъбречни заболявания.
Ако едно четириного има лош дъх и това прави впечатление на собственика му, препоръчвам преглед при ветеринарен лекар, профилактично изследване – кръвна картина, за да се види дали проблемът е от устната кухина. Добре е да свикнем домашния си любимец, независимо дали е котка или куче, още от ранна възраст на хигиенни навици, свързани с почистване на зъбите. Превенцията - под формата на дентални лакомства или орални дражета (при котките) също е важен начин за поддържане на денталното здраве.
Как можем да почистим зъбите на възрастно куче, което се страхува от ветеринарни лекари?
За по-възрастните кучета, в случаите, когато са малко по-спокойни и стопаните им смятат, че не биха имали проблем (тук зависи от характерния темперамент на животното), една част от груминг салоните предлагат почистване с ултразвукова четка. Този тип почистване не включва упойка, прави постепенно и се подхожда съвсем леко (подходящо е за кучета със страх от лекари и подобен тип манипулации). Обикновено се почистват по няколко зъба на посещение, докато накрая, когато се премахне по-голямата част от зъбния камък и плаката, посещенията се разреждат – веднъж на месец и половина за поддържане.
Какво можем да направим срещу лошия дъх?
На пазара се предлагат различни продукти за освежаване на дъха като вода за уста, спрейове, хапчета, които се приемат през устата и които нормализират pH-то. Има и дентални пръчици, които отвътре са с ензими. Те не са твърди (подобно на дента стикс лакомствата), тъй като при по-възрастните кучета всеки допълнителен натиск може да причини болка. Препоръчвам ги за превенция, тъй като ензимите в тях полепват по зъбите и разграждат храната. Същото се отнася и за ензимните пасти и гелове – те също са подходящи за по-възрастни домашни любимци и намаляват възпаленията в устната кухина.