Защо кучетата скачат, когато са развълнувани
В ероятно ви звучи доста познато. Кучето ви скача всеки път, когато се приберете у дома? Скача, когато му кажете, че е време за разходка и вземете повода му в ръка? Дори скача, когато се каните да му хвърлите топка. Да, това поведение на домашните ни любимци е нещо, с което се сблъскваме всеки ден и повечето от нас го приемат за нещо съвсем нормално. Дали то обаче в действителност е такова?
Защо кучетата скачат, когато са развълнувани?
Кучетата скачат, за да поздравят хората, защото това е естествено поведение за техния вид. Когато четириногите се срещат навън, те се подушват, а може и да оближат лицата си. Е, косматият ви другар иска да направи същото с вас… само че вие сте доста по-висок! И за да ви достигне, на животното му се налага да скочи, за да привлече вниманието ви.
Освен за поздрав, кучетата скачат и от чисто вълнение. Домашните ни любимци изпитват различни емоции, които понякога канализират в жеста на подскачане: щастието да видят любимата си играчка, нов кокал, каишката им в ръката ви (сигнал, че е време за разходка).
Понякога кучетата подскачат, за да утвърдят мястото си в глутницата. Да бъдеш висок (поне колкото) човекът си, може да бъде усърдие по посока демонстрация на авторитет и статус в йерархията. От друга страна, облизването на лицето ви при скачане може да се тълкува и като знак на подчинение. Поведение, наследство от вълчите предци на питомеца ви. Кученцата облизват муцуната на майка си от обич и уважение.
Друга причина защо кучетата скачат е, тъй като това може да им даде усещане за контрол в неспокойни ситуации, като например непознат, влизащ през вратата. Домашният ви любимец може да не се радва да види този нов човек и да скочи от страх и/или нервност в отговор на появата му. Да, действително има много основателни (от гледна точка на кучето!) причини за скачането!
Насърчаване на поведението – защо не бива да го правим?
Не е желателно да насърчавате скачащото поведение на домашния си любимец по много причини: опасност от драскотини, кални лапи, нараняване на малки деца и други. Понякога може да го възнаграждавате без дори да се усетите! Замислете се: ако засипвате скачащото си куче с целувки и внимание, когато влезете през вратата, то ще помисли, че всичко е в реда на нещата и ще продължи да прави същото нещо винаги, щом се приберете. Вместо това, опитайте се да игнорирате (доколкото можете) кучето си – застенете неподвижно и скръстете ръце, като не казвате нищо, докато то не се успокои.
Може да отнеме известно време и практика, но в крайна сметка домашният ви любимец ще разбере. Важно е и да разпознавате и да насърчавате моментите, когато питомецът ви е спокоен. Дръжте под ръка лакомства и давайте на кучето си всеки път, когато ви посрещне спокойно.
Вижте още:
4 зимни мита, които могат да изложат кучето ви на опасност
10 забавни факта за кучетата, които доказват, че са невероятни същества!