Защо кучето ми седи само в другата стая?
К олкото и да се опитваме, може никога да не разберем напълно поведението на домашния си любимец. Една от странните ситуации, на които можете да се натъкнете като собственик на куче, е да забележите, че косматият ви другар стои сам в другата стая, вместо да се мотае с вас. Може да е трудно да не се засегнем от тази липса на внимание, особено след като се предполага, че кучетата са най-добрите приятели на хората, нали? Е, опитайте се да не го приемате лично! Четириногите понякога се самоизолират поради редица причини и повечето от тях нямат нищо общо с вас.
7 причини, поради които кучето ви стои само в съседната стая
- Тревожност
Тревожността е често срещан проблем при кучетата и тъй като домашният ви любимец не може да ви каже какво чувства, може да бъде предизвикателство и за диагностициране. За да усложни още повече нещата, кучешката тревожност може да се развие поради безброй причини, не всички от които идват на ум на хората.
Четириногите, които страдат от тревожност, обикновено проявяват и друго поведение освен изолацията, което може да ви помогне да определите дали има проблем. Това може да включва: безпокойство, треперене, лигавене, разрушително поведение, прекомерен лай, хленчене и задъхване.
- Дискомфорт или болка
В някои случаи изолацията на кучето ви може да е резултат от основен здравословен проблем. Болката и дискомфортът могат да накарат четириногите да се отдръпнат. Други признаци, че питомецът ви изпитва болка, включват: хленчене, задъхване, отърсване, свити назад уши, ниска поза, заядливост, прекомерно облизване, потрепване на мускулите.
- Свърхстимулация
Докато много хора смятат кучетата са родени екстроверти, това не винаги е така. Подобно на хората, четириногите могат да се почувстват претоварени и свърхстимулирани от шум, активност и непрекъснати взаимодействия. Домашният ви любимец може да избере да седи сам в стая, далеч от шума, просто защото се нуждае от малко усамотение и спокойствие, за да презареди.
- Скука
Много породи кучета са отглеждани за извършване на работа, включваща лов, овчарка или дори военна работа. Дори четириногите, които са предназначени да бъдат кучета-компаньони, имат работа: да прекарват дните до стопаните си. За това когато стоят сами през деня, се появява скуката. Тя може да бъде много проблематична, тъй като често води до разрушително поведение.
Изолацията и прекомерният сън са два от признаците, които кучето ви може да прояви, ако се чувства отегчено.
- Имате си естествено назависим другар
Не всички породи кучета държат да прекарват времето си със собственика 24/7. Някои породи са естествено по-независими от други, така че ако откриете, че домашният ви любимец се оттегля в тиха стая, за да бъде сам, това може просто да е част от неговата личност. Породите, за които е известно, че имат по-независима жилка, включват: Акита, Афганска хрътка, Чау-Чау, Аляски маламут, Шар-Пей, Уипет, Грейхаунд, Нюфаундленд, Бигъл.
- Възраст
Стареенето може да бъде също толкова трудно за четириногите ни другари, колкото и за нас. Кучетата, навлизащи в златните си години, могат да станат по-раздразнителни или да проявят нежелание да участват в дейностите, които някога са им допадали. Те може да започнат да избират по-спокойни и релаксиращи забавления като дрямка на слънце на дивана – което може да ги направи по-склонни да се изолират в определени части на дома ви.
- Нещо го е подразнило
Колкото и да не ви се иска да го чуете или признаете, понякога можете да бъдете значителен източник на раздразнение за домашния си любимец. Тъй като не могат да използват думи, за да ни кажат да се отдръпнем, косматите ни другари могат да изберат изолацията като начин да си осигурят пространството, от което се нуждаят. Не бързайте да го приемате лично: децата ви, други домашни любимци и дори шумните съседи могат да бъдат дразнещи за питомеца ви.
Какво трябва да направим, ако кучето ни се изолира?
Ако кучето ви прекарва повече време само от обикновено, опитайте се да направите крачка назад и да погледнете цялостната картина. Проявява ли животното други признаци на дискомфорт? Има ли някое ново поведение или необичайни навици? Елиминира ли вътре в дома ви, когато преди това е било на разходка? Яде ли и пие ли вода като обикновено? Задъхва ли се? Има ли промяна в ежедневната му рутина? Дали наскоро сте приветствали нов домашен любимец или бебе в дома си? Или сте приели нова работа, която ви отнема повече време?
Ако решите, че кучето ви има нужда да бъде прегледано от ветеринарния ви лекар, той ще иска да разбере цялата картина и отговорите на тези въпроси могат да бъдат полезни за поставяне на диагноза. Лечението за изолацията на питомеца ви зависи от причината и може да включва медикаменти, обучение и дори промени в диетата или средата.
В заключение, кучето ви може да седи само в съседната стая, отделно от вас, поради редица причини. Може просто да иска да прекарва време насаме или да се чувства зле, да му е скучно или да търси идеалното уютно местенце за сън. Някои кучета започват да се изолират, когато остареят, докато някои породи може да са естествено по-независими от други.
Като собственик на куче, установяването на базова линия за поведението на питомеца ви ще ви даде представа какво е и какво не е нормално за него. Това ще ви позволи да уловите фините (и не толкова фини) знаци, които то ви изпраща. Ако изолацията на домашния ви любимец е ново поведение, препоръчваме да го прегледате от ветеринарен лекар, за да изключите потенциални заболявания.