Ето защо повечето кучета имат кафяви очи

кучета игра Снимка: iStock

З а разлика от светло жълтеникавите очи на вълците, тези на кучетата обикновено са кафяви на цвят. И за това си има основателна причина, пишат от Американския киноложки клуб.

Вероятно сте забелязали, че повечето четириноги имат кафяви очи. Оказва се, че тази тенденция не е никак случайна. В проучване, публикувано от Royal Society Open Science, се посочва, че цветът на очите на кучетата се променя след опитомяването с еволюционна цел. Японският изследователски екип, извършил проучванията, заключва, че причината за това е връзката на кучетата с хората. 

кучетаСнимка: iStock

Истината е, че топлите кафяви очи са по-малко плашещи от проблясващите ярки очи на вълците. Именно поради това в миналото по-голямата част от опитомените кучета са били с по-тъмни очи. С течение на времето това води до повече и повече четириноги, отличаващи се с топъл цвят и кафяви очи. Развъдчиците също го намират за желана черта и така, благодарение и на селективното развъждане, днес около 92% от породите кучета са с кафяви очи.  

Dogsandcats.bg

кучета облизванеСнимка: iStock

Защо кафявите очи са сладки?

Фактът, че очите на кучето са кафяви, създава впечатлението, че зениците му са по-разширени. Това му придава вид на кученце (дори може да събуди асоциация с бебе). Не е грешка: често сме склонни да търсим детски черти в домашните ни любимци и подсъзнателно предпочитаме тези породи. 

Това не е единствената промяна, случила се в следствие на опитомяването. Кучетата са се променили по размер, форма, начин на общуване с хората и дори чертите на лицето им са еволюирали. И всичко това с една цел – да бъде съвместното съществуване на нашите два вида по-плавно и лесно.

кучета облизванеСнимка: iStock

Обхватът може да се разшири

Цитираното проучване оставя отворен един важен въпрос, като се има предвид, че е проведено само с японци. На участниците е показана снимка на едно и също куче, веднъж с по-светли, жълтеникави очи и втори път с кафяви. Те е трябвало да решат кое смятат, че изглежда по-дружелюбно. Така че, няма как да не се запитаме дали изследователите биха получили различен резултат, ако експериментът се проведе в друга точка на света? Категорично да, смятат учените, тъй като според тях съществува универсално предпочитание към кафявите очи. 

 

 

 

 

Виж още