Големината на котилото влияе ли върху размера на кученцата?
Р азмерите на кучешките котила варират – от едно кутре до повече от дузина новородени. Най-голямото котило, записано като рекорд, включва 24 кученца порода Неаполитански мастиф. И докато големината на котилото може да повлияе на различни аспекти – от раждането и отглеждането на малките, това всъщност не се отразява на размера на отделните кученца. Гените на родителите, породата, здравето и храненето на майката определят колко големи ще са кутретата при раждането. Въпреки това, най-общо казано, породите, които имат по-големи котила, са по-големите кучета.
Защо големите породи имат по-големи котила?
Един от основните фактори, които се отразява на размера на котилото, е породата. Представителите на по-дребните породи, като Чихуахуа, са твърде малки, за да износят повече малки, поради което обикновено раждат две до четири кутрета на бременност. По едрите им събратя като Немски дог, обикновено имат по-големи котила, които обикновено включват 10 до 12 кутрета. Сред породите, известни с големите си котила, попадат още Немските овчарки и Голдън ретривърите, които имат средно по 8 малки на котило.
Защо някои кученца се раждат по-малки?
Необичайно малките кученца не са резултат от големи котила. Вместо това техният размер обикновено може да бъде проследен до здравето и храненето на майката преди и по време на бременността. Тъй като новородените споделят храната, която майката приема, тя се нуждае от обилна диета, за да са захранени правилно и кутретата. Без достатъчно храна, малките няма да достигнат подходящ размер и могат да имат здравословни проблеми. Пренаталните грижи, храненето и подходящите витамини са важни както за хората, така и за домашните ни любимци.
Проблеми с размера на котилото
Въпреки че размерът на котилото не влияе върху този на индивидуалното кученце, големите котила могат да причинят проблеми на майката и новородените й. Ако матката на женската се опита да износи повече кутрета, отколкото тя може физически да понесе, нейният живот и този на поколението й могат да бъдат застрашени. Освен това, в големите котила има повече мъртвородени кученца, както и такива, родени по-малки.
Големите котила могат да предизвикат по-ранно от очакваното раждане, което може да бъде проблем за неподготвените стопани.
Прогнозиране на размера на котилото
Въпреки че точното прогнозиране на размера на котилото на бъдещата майка е трудно, някои фактори допринасят за внасяне на известна яснота. Изследванията показват, че колкото по-възрастно е едно куче, толкова по-малко е котилото му. Също така, четириноги, които са родили за първи път на по-напреднала възраст, имат по-малки котила. Възрастта на мъжкото куче също може да има значение.
След навършване на пет години броят на сперматозоидите намалява, така че броят на яйцата, които бащата може да оплоди, също може да бъде по-малък, което води до по-малък размер на котилото. Теглото на кучето майка също може да бъде фактор. Затлъстелите женски кучета са склонни да имат по-малки котила от тези със здравословно тегло.
Въпреки всичко това, всяка бременна женска може да има голямо котило в сравнение с нормалното в рамките на нейната порода. Ветеринарният ви лекар може да направи ултразвук, за да оцени размера на котилото, така че да можете да се подготвите адекватно за бъдещите членове на семейството ви.