Грижа за домашните любимци при смяна на сезоните
К огато сезоните се променят, ние коригираме начина си на живот. Щом първите есенни ветрове донесат студеното време, например, изваждаме дебелите си якета и все по-често завършваме деня с чаша топъл чай. Но как тази промяна влияе на домашните ни любимци?
Есента носи по-къси дни и по-малко дейности на открито
Когато преминаваме от лято към зима, дните стават по-къси и температурите навън започват да падат. Със застудяването се налага да съкратим разходките си, а понякога – дори да намалим честотата им. Това означава по-малко време на открито и дневна светлина. Според Американския киноложки клуб няма научни доказателства, че кучетата изпитват сезонно афективно разстройство, подобно на хората. Въпреки това, намаляването на физическите упражнения на открито и дневната светлина, съпътстващи сезонните промени, влияе и на четириногия ви другар по различни начини.
Без адекватни физически упражнения и умствена стимулация домашните ни любимци са по-склонни да изпитват поведенчески проблеми като тревожност или да проявяват разрушително поведение.
Симулиране на дневна светлина и създаване на микросреди
Тъй като дните стават по-къси, направете така, че в дома ви да влиза максимално много естествена светлина. Можете да дръпнете завесите, да вдигнете щорите или да използвате изкуствено осветление, за да направите сезонните промени по-малко драстични.
За да направите прехода между сезоните по-лесен за домашния си любимец, специалистите препоръчват да създадете микросреда в дома си, така че на кучето да му е по-лесно да регулира телесната си температура. Какво означава това? Можете да обособите различни потенциални места за спане с различни температури. В спалнята, например, можете да поставите леглото на животното до слънчев прозорец, докато в хола – да наредите възглавници и одеяла в някое по-хладно, сенчесто кътче.
Насърчаване на движението и активности на закрито
Физическите упражнения са необходими за поддържане на здравословното тегло, както и за цялостното здраве на домашния ви любимец. В зависимост от размера на кучето, опитайте се да бъдете активни и на закрито. Консултирайте се с ветеринарния си лекар, за да коригирате порциите храна на питомеца си, за да избегнете наддаване на тегло, тъй като това може да влоши ортопедичните проблеми и цялостното му здраве.
Забавлявайте се заедно!
През по-хладните месеци се налага да прекарваме повече време на закрито. За да предотвратите скуката и други поведенчески проблеми, като тревожност, ще трябва да осигурите на косматия си другар адекватна умствена стимулация.
Наличието на разнообразни играчки и пъзели е чудесен начин да държите питомеца си психически ангажиран, като същевременно се забавлявате заедно. Играчките за дъвчене са ефективен начин да предотвратите разрушително поведение на кучето, но се уверете, че сте избрали безопасни опции.
Въпреки че не можем да контролираме сезоните, можем да направим някои наглед незабележими корекции, за да направим смяната им по-лека и все пак – приятна за домашните ни любимци!