Кога кученцата се успокояват и започват да се държат като възрастни?
Д а отворите дома и сърцето си за домашен любимец може да бъде толкова възнаграждаващо нещо – както за вас, така и за вашия нов кучешки другар. Първите дни на повечето хора с новото им космато приятелче преминават в (не отричайте, всички сме били там!) на стотици снимки на животинчето, докато спи, хапва или пада в собствената си купичка с вода... Сладко и същевременно комично, задължително е да се заснеме, разбираме ви!
Не след дълго обаче, тази малка топчица с радост, която преди прекарваше по 20 часа на ден в сън, започва да изисква постоянното ви внимание, упражнения и структура, карайки мнозина да се замислят: „Да, обичам кученцето си наистина много, но също така… кога тази енергия ще влезе в нормални нива и то ще се успокои, за да си почина и аз?“
Отговорът на този въпрос, за съжаление, не е еднозначен, тъй като няма как да е сигурен или общовалиден. Това зависи от няколко фактора, включително породата, размера и здравето на животното.
Етапи на развитие на кученцата
За да предвидите (поне приблизително) кога можете да очаквате кученцето ви да се успокои и да улегне, полезно е да разберете малко повече за това как растат животните – както физически, така и психически.
Повечето четириноги са напълно способни да използват всичките си сетива и се заиграват с братята или сестрите си в котилото на около три до четири седмици. По време на този ранен етап мъниците се отбиват и започват да научават подходящи умения за социализация, като например да не хапят (тоест, научават, че съществува такова нещо като граници). На около 12-седмична или 3-месечна възраст повечето кутрета вече са отделени от майка си и са в нов дом, където продължават да растат, да се учат и да общуват с други хора и кучета.
За „зряло“ или възрастно кучето се счита някъде между една и четири години.
Кога кученцата (най-сетне) се успокояват?
Възрастта, в която вашето кученце ще забави малко темпото, зависи от определени аспекти, като породата, здравето и дори темперамента на самото животно. Общият консенсус е, че
повечето четириноги започват да губят постоянната си нужда от стимулация и понякога разрушителни тенденции, някъде между 18 месеца и две години.
Болките при растеж, никненето на зъби, упражняването на контрол над пикочния мехур и опита, който идва с времето – всичко това играе роля в нормализиране на енергийните нива на домашния ви любимец.
Важно е да подчертаем, че всяко куче е различно. Някои четириноги са по-спокойни и кротки още от самото начало. Това обикновено се отнася за породите с по-ниски енергийни нива. При други кучета може да изглежда така, сякаш те никога няма да израснат младежкия си стадий, тъй като продължават да се нуждаят от внимание и физически упражнения дори в напреднала възраст. Породите, известни с това, че са по-малко физически активни, като Английски булдог, например, могат да се успокоят по-рано от да речем Лабрадорите, които като цяло излизат от юношеската си фаза по-късно спрямо останалите четириноги – обикновено на възраст между две и четири години.
Как да обучим хипер кученце
Тъй като последователното понижение на енергийните нива ще отнеме време, има някои неща, които можете да направите, за да направите вашето хипер приятелче малко по-управляемо. От Американския киноложки клуб препоръчват да започнете, като осигурите на кученцето си ежедневни упражнения, в идеалния случай – по структуриран график. Много домашни любимци успяват да изразходват качествено енергията си с достатъчно планирано време за игра, разходки, бягане и прекарване на време с други четириноги в близкия парк.
Редовните упражнения могат да помогнат за предотвратяване на лошо поведение, като разрушително дъвчене, например. Обучението е важна част от управлението на високоенергийните кучета. При всяко четириного основните команди като „седни“, „стой“ или „ела“ ще помогнат да научите животното на граници, а изпълнението им предполага едно по-спокойно поведение (което може да бъде полезно, ако питомецът ви е особено буен).
Вижте още:
10 малки породи кучета с изненадващо смел характер