Плодовете и зеленчуците, които да дадем на куче с панкреатит
П анкреатитът е сравнително често срещано заболяване при домашните любимци. Често може да е трудно да се диагностицира в ранен етап, тъй като симптомите му приличат много на признаците на други заболявания, често – доста безобидни. За съжаление обаче, ако не се реагира своевременно и не се премине към лечение, панкреатитът може да се превърне в сериозен проблем за косматия ви другар. А в някои случаи – дори да доведе до фатален край.
Панкреатитът при кучетата може да бъде причинен от различни фактори, включително – затлъстяване, неподходяща диета с високо съдържание на мазнини, травма, хипертиреоидизъм и диабет.
Някои от типичните за панкреатита симптоми, включват често повръщане, диария, загуба на апетит, летаргия и треска. Както може би вече сте забелязали, това са все неща, които вашето куче може да изпитва от време на време в резултат и на други заболявания. Понякога – дори и поради ядене на неща, които не трябва.
Типичното лечение на панкреатит включва внимателно наблюдение, диета с ултра ниско съдържание на мазнини, лекарства, коригирани размери на порциите на хранене и дори – инвазивна терапия (при по-тежките случаи). Основно изискване е да държите питомеца си далеч от каквито и да е било мазни храни – стриктно никакви остатъци от масата, тъй като те много бързо могат да влошат състоянието на животното.
Въпреки това, има някои плодове и зеленчуци, които се вписват в тази категория „закуски“ със супер ниско съдържание на мазнини. Те могат да бъдат здравословна алтернатива на лакомствата, които домашният ви любимец обичайно приема. Разбира се, изключително важно е да се консултирате с ветеринарния си лекар относно всичко ново, което въвеждате в диетата на кучето си. Особено ако е било диагностицирано с панкреатит.
А ето и някои идеи за плодове и зеленчуци, които можете да споделите с косматия си другар:
- Ябълки
- Банани
- Ягоди и боровинки
- Моркови
- Броколи
- Зелен боб
- Краставица
Имайте предвид, че панкреатитът е много трудно за контролиране и доста непредсказуемо заболяване. Въвеждането на нови храни в менюто на косматия ви другар трябва да става бавно, за да се избегне предизвикване на рецидив или обостряне.
Въведете много малки количества нова храна наведнъж, като е добре това да се случва в течение на дни или седмици. След това – наблюдавайте внимателно за признаци на дискомфорт или непоносимост към леките закуски. След като установите, че няма негативни реакции към някой плод или зеленчук, тогава е безопасно да го включите в диетата на животното.
Тъй като панкреатитът е заболяване, свързано с храната и храносмилането, наблюдението на диетата на вашето куче, след като е било диагностицирано, е изключително важно.