Болест на Кушинг при кучета
Б олестта на Кушинг, известна още като хиперкортизолизъм и хиперадренокортицизъм, е сериозно заболяване, което най-често засяга зрели и по-възрастни кучета. Тя може да бъде животозастрашаващ медицински проблем, ако не се лекува, за това е важно всеки стопанин на четириного да може да разпознае основните симптоми на болестта, както и да има представа от лечението на различните й видове.
Какво представлява болестта на Кушинг при кучетата?
Болестта на Кушинг (хиперадренокортицизмът) възниква, когато надбъбречната жлеза на четириногото отделя твърде много кортизол – наричан още „хормон на стреса“. Свръхпродукцията на този естествен стероид пречи за нормалното функциониране на организма на кучето, тъй като той е отговорен за регулиране нивата на кръвната захар, контрол на кръвното налягане и намаляване на възпаленията, информират от Dogtime.com.
Какво причинява болестта на Кушинг при кучетата?
Хиперадренокортицизмът при кучетата най-често се наблюдава при животни на възраст между 7 до 12 години.
Болестта на Кушинг при кучетата се среща в три вида:
1. Хипофизно-зависима болест на Кушинг
Това е най-често срещаният вид. Хипофизната жлеза стимулира надбъбречните жлези да произвеждат кортизол. Ако има наличие на тумор в хипофизата, това може да предизвика свръхпроизводството на хормона. Туморите на хипофизата са отговорни за 80-85% от случаите на болестта на Кушинг.
2. Тумор на надбъбречните жлези
Надбъбречните жлези, произвеждащи хормона на стреса, са разположени точно до бъбреците. Туморите на надбъбречната жлеза могат да бъдат доброкачествени (неракови) или злокачествени (ракови). Надбъбречните тумори представляват между 15-20% от случаите на болестта на Кушинг.
3. Ятрогенна болест на Кушинг – тя се причинява от прекомерната или продължителна употреба на стероиди.
Какво причинява болестта на Кушинг при кучетата?
Въпреки че по своята същност не е болезнена, болестта на Кушинг (особено ако е неконтролирана) може да бъде свързана с:
- Високо кръвно налягане
- Бъбречни инфекции
- Камъни в пикочния мехур
- Диабет
- Хронични инфекции на кожата и пикочните пътища
- Промени в черния дроб (вакуоларна хепатопатия)
- Повишен риск от образуване на съсиреци
Високото кръвно налягане и загубата на протеин чрез урината са доста чести при хиперадренокортицизъм и могат да допринесат за развитие на бъбречно заболяване.
Освен това, при 15-20% от кучетата, които имат тумори в хипофизата, развиват неврологични признаци с нарастването на образуванията. Около 5-10% от диагностицираните животни с болестта развиват диабет.
Някои породи са по-предразположени
Болестта на Кушинг се диагностицира по-често при представителите на породите:
- Пудел (особено Мини пудел)
- Дакел
- Боксер
- Бостън териер
- Йоркширкски териер
- Стафордширски териер
- Лабрадор ретривър
- Кокер шпаньол
Какви са симптомите на болестта на Кушинг при кучетата?
Съществуват различни симптоми, които могат да се появят при хиперкортизолизъм. Ето някои от най-честите от тях:
- Повишена жажда
- По-често уриниране
- Повишен апетит
- Косопад или изтъняваща козина
- По-лесно запъхтяване
- Външен вид на корема
- Тънка, почти прозрачна кожа
- Черни точки
- Повтарящи се кожни инфекции
- Повтарящи се инфекции на пикочните пътища
- Летаргия
- Внезапна слепота
- Уринарна инконтиненция
- Себорея или мазна кожа
- Твърди, неправилни плаки по кожата (калциноза)
Външният вид на куче, което страда от болестта на Кушинг цялостно не е добър – изглежда сякаш животното има раздут корем, плешиви петна или много тънка козина. Честите кожни инфекции и изтъняващата козина създават усещане, сакаш животното няма сила да се движи.
Диагностициране на болестта на Кушинг при кучетата
Въпреки че не съществува тест, който на 100% да потвърди наличието на заболяването, вашият ветеринарен лекар вероятно ще препоръча комбинация от кръвни изследвания. Провеждат се специфични тестове, наречени АСТН стимулация, както и нискодозови тестове за потискане на дексаметазон (LDDS). Целта е да се провери, чрез пускане на пълна кръвна картина, дали има наличие на болест на Кушинг.
Чрез резултатите от кръвните изследвания вашия ветеринарен лекар ще разбере до каква степен е засегната работата на надбъбречните жлези. Ако се наложи, специалистът ще препоръча още тестове за нивата на кортизол в урината, проверка на едрогенните нива на АСТН и високодозово потискане на дексаметазон (HDDS) тест и др. Възможно е да се наложи и ултразвук, за да се види нагледно състоянието на надбъбречните жлези на кучето ви.
Какво е лечението за болестта на Кушинг при кучетата?
Лечението на заболяването до голяма степен зависи от основната причина. Възможностите са:
- Хирургична намеса
- Медикаменти
- Радиация
Ако болестта на Кушинг е причинена от прекомерна употреба на стероиди, дозата на лекарствата трябва внимателно да се намали или приемът им да се прекрати изцяло. Това може да доведе до рецидив на основното заболяване, което стероидът е потискал.
- Хирургична намеса
Туморите на хипофизата и надбъбречните жлези могат да бъдат отстранени с помощта на хирургична интервенция, а ако са доброкачествени, операцията може да бъде с лечебен резултат.
- Медикаменти
Ако операцията не е опция, може да се пристъпи към медицинско лечение на основата на трилостан или митотан. Тези лекарства пречат на производството на кортизол, но е необходимо много внимателно наблюдение, за да се гарантира, че надбъбречната функция не се нарушава твърде бързо.
В зависимост от това какво лекарство е предписано, вашият ветеринарен лекар ще създаде план за наблюдение на кръвните изследвания на вашето куче, като целта е достигане на подходяща доза (това ще варира в зависимост от пациента, продължителността на приема на лекарствата и т.н.).
Ще трябва да правите тест за стимулиране на АСТН на всеки три до шест месеца или, ако забележите признаци, че Кушинг започва да се развива отново. През времето на лечение не забравяйте да наблюдавате домашния си любимец за признаци на летаргия, повръщане, намален апетит или затруднено дишане. Ако установите някой от тях – не губете време да се свържете с ветеринарния си лекар.
- Радиация
Радиационното лечение на болестта на Кушинг, ако се касае за хипофизно-зависимата й форма, може да подобри или напълно да премахне неврологичните симптоми. Прогнозата при повечето четириноги е оптимистична – особено ако заболяването е овладяно рано.
Можем ли да предотвратим появата на болест на Кушинг при кучето ни?
За съжаление, по-често болестта на Кушинг се причинява от тумор на хипофизата или надбъбречните жлези. При тези случаи няма какво да направите, за да я предотвратите.
Тъй като има трети тип – причинен от прекомерната и продължителна употреба на стероиди, можете да се опитате да избегнете дългосрочния прием на подобни лекарства от страна на домашния ви любимец. Така ще сведете до минимум риска от развитие на ятрогенна болест на Кушинг.