Как да накараме котка да бъде приятелски настроена към хората
М ного котки намират срещата с нови хора за предизвикателство. Обучете котката си да се отпусне, когато приятели и семейство дойдат в дома ви. По този начин срещата с нови хора може да бъде обичайно явление за нашите котки и нещо, с което те могат да се справят добре.
Както генетичният състав на котката, така и нейните социални преживявания с хора, особено по време на ранна възраст, влияят на това колко общителна е тя към хората като възрастна котка. Въпреки че не можем да повлияем на генетичния състав на нашите котки, можем да дадем на мъркащите приятели най-добрия старт в живота, като гарантираме, че имат положителни социални взаимодействия с хората, като по този начин ги подготвим да могат да се справят с нови хора в по-късен етап.
Ранната социализация е ключова
Има три основни компонента, които трябва да имате предвид по време на чувствителния период в детството на котенцето (приблизително две до седем седмици), когато мозъкът е най-приспособим към учене и те имат положителен и дълготраен ефект върху взаимодействието човек/котка. Те включват следното:
- Допир - нежно докосване и глас и избягване на груба игра
- Хора, които се занимават с котката - предполага се, че най-малко четирима различни човека трябва да се грижат за котенцата на възраст между две и седем седмици
- Време, прекарано в игри - до определен лимит (приблизително един час на ден), колкото по-положително отношение получава котето през чувствителния период, толкова по-дружелюбно ще бъде то.
За много от нас обаче нашите котки са на възраст поне от осем до 12 седмици, когато ги вземем като котенца, или сме ги придобили като възрастни. И така, какво може да се направи в тези ситуации, за да се помогне на една котка да се срещне с нови хора по спокоен и комфортен начин, вместо да се скрие, за да намери убежище под леглото?
Първото нещо, което трябва да направите, е да образовате своите посетители!
За много любители на котки възможността да срещнат нова котка е супер нещо, което да очаквате с нетърпение. Въпреки това, както знаем, всички котки са различни и там, където някои може да приветстват нашия ентусиазъм с мъркане, триене на краката ви и скачане в скута ви, други може да сметнат вниманието за властно и донякъде плашещо. Да се уверите, че вашите посетители знаят най-малко конфронтационния начин за поздравяване на котка е първата стъпка към гарантирането, че вашата котка може да се справи с преживяването.
Уплашена котка посреща посетители
Ако вашата котка е много нервна от непознати и/или хора като цяло, най-важният съвет, който трябва да дадете на посетителя, е да игнорира котката си напълно. Това означава никакви опити за докосване или говорене с котката - и дори да се избягва контакт с очите. Въпреки че често сме добри в това да не осъществяваме директен контакт, когато ни се иска да игнорираме нещо, подсъзнателно често го гледаме въпреки себе си! Въпреки това, ако котката се чувства уплашена или тревожна, погледът ѝ може да се почувства заплашителен.
Котките обикновено използват фиксирани погледи помежду си в конфронтационни ситуации. Така че молбата на нашите посетители любезно да отклонят погледа си може значително да помогне на котката да научи, че този нов човек няма да взаимодейства с него по никакъв начин и следователно е безопасно за него да остане в стаята с посетителя. Това започва процеса на научаване на котката, че новодошлият не е заплаха.
Постепенно може да накарате гостите си да играят или да дадат лакомство на котката ви. Така тя със сигурност ще се убеди, че непознатият човек е приятелски настроен.
Дружелюбни и уверени котки
Дори котки, които обикновено са дружелюбни и уверени около хора, които познават, могат да намират новите хора за малко стресиращи. За да сте сигурни, че котката ви се справя добре в тези ситуации, има няколко неща, които можете да помолите посетителя си да направи:
- Седнете на стол или на пода, преди да се опитате да общувате с котката. Да бъдете в по-ниска позиция е по-малко заплашително за котката.
- Избягвайте директен контакт с очите. Това може да стане чрез отклоняване на погледа или бавно мигане. Котките ще мигат бавно една към друга, както и към хората, за да покажат, че не са заплаха, а също и по време на позитивна комуникация.
- Предлагането на стиснат юмрук или посочването на протегнат пръст към котката може да ѝ позволи да изследва безопасно ръката, без да се налага да се приближава твърде много до тялото ви. Поставянето на ръката по този начин дава на котката възможност да подуши и да потърка лицето ви в ръката ви, ако желае. Освен това помага на посетителя да устои на желанието да погали котката при първата им среща.
Ако вашата котка активно търси физически контакт с вашия посетител, като се търка по тялото му, тогава можете да го поканите да докосне котката ви.
Всяка котка има свои собствени предпочитания за това къде обича да бъде докосвана и дали предпочита да бъде почесана или погалена, затова е важно да кажете на гостите си кои са любимите места на котката ви. Въпреки това, като общо правило, най-доброто място за докосване на котка е по челото, по бузите зад мустаците и под брадичката. Тези зони съдържат много от лицевите ароматични жлези, които отлагат химически сигнали, използвани в комуникацията, и изследванията показват, че котките реагират по-положително на докосване в тези области в сравнение с други области на тялото.
Има определени периоди от годината, когато има вероятност броят на посетителите в дома ви да се увеличи - празници, рождени дни и т.н. Затова е хубаво да обучите котката си да бъде спокойна сред хора.
Жизненоважно е тя винаги да има места, където може да се чувства сигурна, ако иска да се оттегли от погледа на посетителите. Това могат да бъдат кутии за скриване, котешко дърво, кош, друга стая и рафтове.