Защо котките крещят при чифтосване?
К огато котките се чифтосват, това може да звучи повече като битка, отколкото като „романтична среща“. Колкото и драматично да звучи, тези звуци при чифтосване на гальовните животни не са причина за безпокойство.
Женската котка обаче е оправдана да крещи и това има много общо с бодливия полов орган на мъжкия котарак. Нека да научим повече за това какво вероятно усещат котките при чифтосване и защо викат толкова силно.
Поведение при чифтосване на котките
По време на това действие мъжкият се качва на женската и я захапва за врата, за да я задържи неподвижна, демонстрирайки господство. Котаракът прави това, за да се предпази - смята се, че ухапването отпуска женската и не ѝ позволява да се обърне и да го атакува.
Това е мястото, където нещата могат да започнат да стават още по-шумни. Женската ще крещи по време или в края на половия акт, а мъжкият може да се присъедини в отговор. Сношението при котките е чисто функционално с цел размножаване, така че тук няма време за романтика!
След като работата по чифтосването приключи, поведението на женската става доста неистово: зениците ѝ се разширяват и тя мяука много силно, търкаля се по гръб и започва да ближе гениталната си област. Скоро след това може да започне да мяука силно, за да привлече още мъжки котараци.
Овулацията на котките настъпва при чифтосването
Котките са овулатори, базирани на стимулация - женската трябва да се чифтосва, за да могат яйцеклетките ѝ да се освободят (доста по-различно отколкото при хората). Повечето котки трябва да се чифтосват три до четири пъти за 24 часа, за да стимулират освобождаването на яйцеклетки (овулация), така че е малко вероятно да забременеят само след първото чифтосване.
Женските често се чифтосват с няколко различни котки за кратък период от време, за да увеличат шансовете си за овулация и забременяване, така че котилото от котенца може да има няколко различни бащи. Това може да звучи малко безразборно, но всичко това е част от естествения начин за осигуряване на репродуктивен успех и оцеляване на вида.
Защо е цялото това викане?
И женската, и мъжкият котарак могат да бъдат шумни по време на чифтосване, но женската е склонна да бъде отговорна за някои от по-драматичните викания. Всъщност не е толкова изненадващо, като се има предвид интересната анатомия на репродуктивните органи на мъжката котка.
Котешкият пенис е покрит с много малки, кератинизирани бодли, които предизвикват овулация, когато са вътре в женската. Тези шипове също помагат за поддържане на пениса на място по време на чифтосване. Тази анатомия е съществена анатомична странност, която увеличава шанса за успешно чифтосване и бременност, но също така води до болезнено изживяване, особено след края.
Женската също изпитва хормонален шок по време или веднага след чифтосването. Смята се също, че този бърз хормонален скок играе роля в крясъците и неистовото агресивно поведение към мъжкия след половия акт.
Котките могат да бъдат много вокални в началото на чифтосването, но те го издигат на съвсем ново ниво на изразяване по време на самото чифсовване. Пищенето е част от нормален ритуал на чифтосване, дори ако всичко това изглежда малко тревожно или странно за нас. Анатомията на котешки пенис, хормоналните промени, обаждането и мъжката конкуренция играят своята роля за превръщането на котешкото чифтосване в шумна афера.