10 човешки храни, които може да даваме на кучето
В секи собственик на куче го е преживявал – влажният поглед на четириногото, докато хапваме салата или плодове, а паничката му – пълна и недокосната, самотно чака своя ред в дъното на кухнята. И тя, разбира се, е пълна с висококачествена храна, която, без да си кривим душата, понякога може да мирише дори по-добре от сътворените от нас гозби.
Всеобща „тайна“ е, че това, което стопанинът хапва винаги се струва безкрайно по-вкусно на домашния любимец, отколкото неговото собствено ядене. Добре е да знаем обаче какво е безопасно да споделим и с кое - не е желателно да черпим косматия си другар.
Понякога, вярвате или не, правите по-голяма услуга на животното, отказвайки да му дадете остатъците от вечерята си.
А ако сте решили да го направите – нека е в паничката, а не директно от масата.
Предлагаме ви нашия списък, изготвен с одобрението на ветеринарен лекар, за това кои 10 човешки храни можете да споделите с домашния си любимец. Разбира се – в умерени количества и не всеки ден.
-
Моркови
Те често са съставка на някои кучешки храни – в сготвен вид. Сурови пък, са много полезни за естествено почистване на плаката и зъбния камък на вашето куче. Освен това тези симпатични оранжеви зеленчуци са с високо съдържание на фибри, които спомагат за доброто състояние на стомашно-чревния тракт. Бета-каротинът и Витамин А, съдържащи се в тях пък, подобряват зрението на животното. Не на последно място – морковите са с много ниско съдържание на мазнини и калории.
-
Яйца
Мит е, че те са нездравословни за кучето ви, заради високото съдържание на холестерол. Важен е по-скоро начинът, по който ги давате на домашния си любимец. Най-добре е да са твърдо сварени. Аминокиселините, които се съдържат в яйцата представляват полезен протеин, който спомага за изграждането и укрепването на мускулите, прави козината по-блестяща и здрава. Те са и добър източник на калций, а биотинът, който се съдържа в тях спомага за клетъчния растеж и метаболизма на мастните киселини в организма на животното. Въпреки всичките си полезни съставки обаче, яйцата са само допълваща, никога основна храна за кучета и с тях не бива да се прекалява.
-
Зелен фасул
Този зеленчук е много подходящ за кучета с наднормено тегло, които имат нужда от засищаща и полезна, но нискокалорична храна. Можете да приготвите зеления боб по всякакъв начин, стига да не го овкусявате – в него не бива да има подправки, лук, чесън или масло. Той е полезен главно заради наличието на много витамини и минерали, сред които Витамини А, К и С, желязо, както и магнезий.
-
Кисело мляко
Този млечен продукт е идеална добавка към основното меню на любимеца ви през всички сезони. Това лакомство е пълно с калций и полезни бактерии, подпомага храносмилането и служи като естествен пробиотик в борбата с инфекциите. Можете да давате кисело мляко в малки порции на кучето си, ако страда от диария, докато е малко и привиква към храна за възрастни – също. Внимавайте обаче – не всеки йогурт е подходящ, а само изцяло натуралният, без изкуствени подсладители.
-
Тиква и сладки картофи
И двете неща са абсолютно безопасни за вашето куче, а тиквата все повече набира популярност и като супер храна. В тях се съдържат много витамини и полезни вещества като калий, манган, йод, минерали и фибри, които подобряват здравето на пикочните пътища, регулират храносмилането и дори – помагат при отслабване, защото оставят чувство на ситост без задължителните калории към него. Важно е и тиквата, и сладките картофи задължително да са преминали термична обработка, преди да ги давате на любимеца си.
-
Ориз
Оризът е сред храните, които можете да давате ежедневно на вашето куче. Разбира се, той трябва да е варен, без добавки на сол или каквито и да е било подправки. Той е добър източник на въглехидрати, но е с ниско съдържание на мазнини, холестерол или натрий. Оризът подобрява храносмилането на кучето, а като сложен въглехидрат се разгражда бавно и животното не изпитва глад по-дълго време.
Кафявият ориз е особено подходящ за четириноги с наднормено тегло. Малко известен факт е, че фибрите в ориза могат да предпазят приятелчето ви дори от рак или болестта на Алцхаймер. Желязото пък е жизнено важен компонент в червените кръвни клетки.
-
Ананас
Този прекрасен тропически плод е чудесен летен „снак“ както за вас, така и за кучето ви. Богат на много витамини, начело с В1, той спомага основните телесни функции на вашето куче, като разгражда въглехидратите, осигурява редовен и нормален растеж, а съдържащия се рибофлавин подобрява метаболизма.
-
Сьомга
Може и да ви се струва, че е абсолютно ненужно скъп разход да давате на кучето си от тази риба и донякъде имате право. Въпреки това, в малки количества богатата на естествени Омега-3 мазнини риба е много полезна не само за зрението, но и за козината и ноктите на вашето куче. Най-добре е да проверявате предварително произхода й, защото ако е с лошо качество или залежала, може да причини разстройство на стомаха на животното.
-
Овесени ядки
Те всъщност се съдържат в някои кучешки храни, най-вече в сухите и са здравословна допълваща храна, богата на бавно разградими въглехидрати и фибри. Овесените трици са подходящи за четириноги, които страдат от непоносимост към глутен или са алергични към зърнени култури. А фибрите в тях, освен че спомагат за регулирането на храносмилателните процеси в организма на вашето куче, поддържат балансирана и кръвната му захар - сигурна превенция срещу диабет.
-
Кокосово масло
За полезните му свойства може да се говори много, а все по-честата му употреба го прави незаменим продукт във всеки хладилник Съдържа много полезни киселини, минерали и антиоксиданти, които са ценен източник на енергия, борят се с инфекциите и вирусите. Не на последно място – те засилват имунната система на кучето ви, подобряват цялостното му здраве, външния вид – козината и ноктите. Кокосът не е токсичен за кучетата, а маслото е чудесна добавка към храната на любимеца ви.
Още по темата: