4 неща, които трябва да знаете за лептоспирозата при кучетата
К акво е лептоспироза и трябва ли да се притесняваме, че кучето ни ще се разболее от нея? Ако и вие си задавате тези въпроси, то може би се питате и как се разпространява тя? И дали трябва да се тревожите, че вие или семейството ви може да се заразите, ако домашният ви любимец е болен? А дали има ваксина и можете ли да я поставите на кучето си?
Знаем, че имате много въпроси относно лептоспирозата, за това и решихме да предоставим някои отговори. Ето 4 неща, които трябва да знаете за това заболяване:
- Предава се чрез урината
Лептоспирозата се предава чрез урината на заразени животни. Това включва плъхове, прасета, лисици, скунксове, както и едър рогат добитък, като обикновено се разпространява чрез водоеми със статична вода като езера, локви и зони на отичане на водата.
Кучетата, които прекарват много време в плуване, пият от локви или обичат да играят в естествени водоизточници, са най-податливи и в най-голям риск. Лептоспирозата е зоонозно заболяване, което значи, че се предава и на хората, така че трябва да бъдете особено внимателни около питомеца си, ако е заразен.
- Симптоми
Някои кучета, заразени с лепто, не показват никакви симптоми. Според специалистите на PetMD, най-честите симптоми, които другите четириноги могат да изпитат, са:
- Внезапна треска
- Болки в мускулите, нежелание за движение
- Скованост в мускулите, краката и скована походка
- Треперене
- Слабост
- Депресия
- Липса на апетит
- Повишената жажда и уриниране може да са показателни за хронична бъбречна (бъбречна) недостатъчност, прогресираща до невъзможност за уриниране
- Бърза дехидратация
- Повръщане, вероятно с кръв
- Диария – със или без кръв в изпражненията
- Кърваво вагинално течение
- Тъмночервени петнисти венци (петехии)
- Пожълтяване на кожата и/или бялото на очите – симптоми на анемия
- Спонтанна кашлица
- Затруднено или учестено дишане, неправилен пулс
- Хрема
- Подуване на лигавиците
- Леко подуване на лимфните възли
Ако кучето ви покаже някои от тези симптоми, то трябва незабавно да посетите ветеринарния си лекар. Забавената диагноза може да доведе до по-сериозни проблеми, включително – увреждане на органи.
- Лечимо е
Тъй като лептоспирозата се причинява от бактерия, тя може да се лекува с антибиотици, особено ако е диагностицирана достатъчно рано. Въпреки че ако се хване по-късно, това вероятно ще доведе до някои по-сериозни проблеми, повечето четириноги се възстановяват без дълготрайни лоши ефекти.
- Съществува ваксина
Ако кучето ви е изложено на висок риск от заразяване с лепто, то е добре да знаете, че има налична ваксина. Тъй като има различни странични ефекти (включително развитие на заболяването), обсъдете с ветеринарния си лекар дали я препоръчва или не за вашия домашен любимец. При кучета със здрава имунна система може би няма належаща нужда от поставянето й, но само ветеринарният ви лекар, познавайки медицинската история на питомеца ви, може да ви насочи дали рисковете биха надвишили рисковете за домашния ви любимец.