6 начина как кучето ви дава сигнал, че иска да играе
К учето ви леко захапа предния крак на друго четириного в парка? Преди да скачате ужасени от тази проява на агресия, помислете пак. Защото е много възможно това да е по-скоро игрив, а не нападателен жест! Загледайте се в домашния си любимец – устата му е леко отворена и изглежда сякаш се смее? Планирана атака? Не, отново – желание за игра.
Четириногите ни другари имат своите игриви сигнали – поведение, което показва, че животното има желание за взаимодействие, че е приятелски настроено и иска да се позабавлява!
Ето 6 знака, че косматият ви другар иска да разберете, че е готов играта да започне!
- Поза тип лък
Лъкът за игра е най-известният сигнал за игра и е универсално разпознаваем. Поведението се състои в това, че кучето поставя лактите и долната част на предните си крака на земята, докато задната част остава нагоре. Гърбът се извива, опашката е високо нагоре и се движи енергично, а предните крака често са обърнати, за да образуват „V", вместо да са успоредни един на друг.
Поклоните често се появяват, преди животните да започнат да играят, а също и между епизодите на по-енергична игра, може би, за да облекчат напрежението, да направят по-колебливото четириного по-спокойно или да продължат играта по-дълго.
- Отпуснато изражение
Когато играят с други себеподобни или със стопаните си, кучетата имат едно специално изражение на лицето си. Всъщност, то не е уникално за тях – наблюдава се при много животни, включително кучета и примати, и е описано за първи път от Чарлз Дарвин. При това изражение четириногите имат отпуснати лицеви мускули, отворена уста, която прилича на усмивка с леко отпусната челюст и устни, дръпнати назад настрани (не вертикално).
- Нежно хапе предната лапа на другарчето си
Кучетата често започват игра, като захапват леко предната лапа на потенциалния си другар. Те не го правят силно в този контекст, а по-скоро по контролиран, нежен начин. Много четириноги реагират положително на този опит за започване на игра, като връщат жеста и започват да се гонят или борят.
- Удряне с лапа
Боксирането или удрянето с предните лапи на потенциален приятел е често срещан начин кучето да сигнализира за интерес към играта. Този жест не е универсален – някои животни го използват, други не, но дори кучета, които не го правят, са склонни да разбират значението му.
- Преобръщане (по определен начин)
Друг сигнал за игра включва едното куче да легне на земята да а извие горната част на тялото си така, че да е частично по гръб с едното рамо, а след това другото да се допре до земята. В крайна сметка, по този начин животното открива корема си едва за част от секундата. А понякога, след като се преобърне по този начин, четириногото или удря с лапите лицето на другото куче, или захапва леко някоя от предните му лапи.
- Започване на игра без официални сигнали
Понякога кучетата действат по определен начин, който изглежда, че има за цел да започне игра, но технически те не показват сигнали. В тези случаи не става въпрос толкова, че животните съобщават желанието си да играят или да уверят другото четириного, че това, което следва, е игриво по природа, а по-скоро те просто се държат непринудено.
Един от начините за започване на игра без официален сигнал за това е две кучета да започнат преследване. Едното може да стартира като тича към или далеч от другото. Друг начин, по който едното четириного може да примами другото към игра, е да държи играчка и да я размахва близо до муцуната на другото. Или спокойно да се приближи и да му предложи единия й край, а след това да започне игра на дърпане.
В заключение, кучетата са добри в започването на игра и голяма част от този процес включва сигнали за игра, чиято цел е да съобщят, че идеята е да се позабавляват. Така че, нека игрите започнат сега!
Вижте още:
9 скрити начина как кучетата тихо пазят семействата си
5 спокойни породи кучета, които обичат да си подремват