6 начина как възрастното ви куче да се почувства отново младо
К огато годините започнат да се трупат и домашният ви любимец стане по-възрастен, той забавя темпото. Може би става леко по-дистанциран и предпочита да си почива повече. Възможно е да качи или загуби килограми, в зависимост от хранителните и физическите навици и здравословното си състояние.
Моментът, когато едно четириного вече става „възрастно“ варира спрямо породата му и със сигурност някои индивиди започват да проявяват признаци, свързани с остаряването по-рано или по-късно спрямо други.
Независимо от възрастта, като любящ стопанин на домашен любимец, вие дължите на косматия си другар да се постараете да направите златните му години възможно най-приятни, комфортни, да му е удобно и да се наслаждава на всеки свой ден. Ето няколко начина как може да се случи това.
- Обърнете внимание на диетата и теглото
Диетата на домашния ви любимец следва да е съобразена с жизнения етап, в който се намира той. При възрастните кучета е необходимо да се следи с повишено внимание теглото, като за целта с помощта на ветеринарния си лекар можете да съставите диетичен план, който е хранително и калорийно подходящ за вашия космат другар.
Съвет: Не е необходимо да си запазвате специално час при ветеринарния си лекар, за да претеглите кучето си. В повечето клиники кантарът е поставен в чакалнята, така че можете просто регулярно да отскачате, за да проверявате теглото на питомеца си.
- Опитайте с добавки
Добавките за възрастни кучета може да са нещо, което значително да подобри живота и благосъстоянието на кучето ви. Рибеното масло е може би най-разпространената добавка за възрастни кучета и за това си има причина. То е противовъзпалително и е доказано, че помага при определени сърдечни проблеми и заболявания на ставите, като същевременно подобрява състоянието на кожата и козината на животното.
- Бъдете последователни с упражненията
Тъй като по-възрастните кучета изпитват различен тип дискомфорт и болка, спрямо по-младите си събратя, важно е да регулирате упражненията по такъв начин, че да не натоварват ненужно мускулно-скелетната система на домашния ви любимец. Правете по-спокойни разходки, които включват повече душене и изследване (за допълнителна умствена стимулация!). Този тип раздвижване е по-ценно за възрастния ви питомец от когнитивна гледна точка, спрямо, например, бързата аеробна тренировка.
- Опитайте игри с аромати и пъзели с храна
Синдромът на кучешката когнитивна дисфункция носи промени, през които преминават много кучета с напредване на възрастта. Те се проявяват най-вече чрез регресия в обучението, загуба на интерес към обичайните дейности, безцелно скитане или крачене (особено през нощта), загуба на нормалния ежедневен ритъм и цялостно объркване.
Поддържането на кучето ви психически стимулирано може да помогне за забавяне на развитието на когнитивната дисфункция. Играчките и пъзелите със скрита вътре храна, могат да помогнат на животното да запази бодростта си и да намалят безпокойството, съпътстващо ефектите от кучешката когнитивна дисфункция.
- Срещнете се с физиотерапевт
Подобно на хората, застаряващите кучета стават по-малко гъвкави, оздравяват по-бавно и се възстановяват по-трудно в следствие на наранявания. Освен това, често развиват артрит.
Ако установите двигателни проблеми (кучето ви изпитва трудност да скочи на леглото или на дивана до вас, например), помислете да го заведете на физиотерапевт. Освен че ще ви помогне в настоящата ситуация, специалистът ще ви научи на някои упражнения за разтягане, които можете да приложите у дома.
- Дайте на кучето си малко пространство
Някои физиологични промени, които идват с напредването на възрастта, като загубата на зрението и слуха, могат да доведат до промени, които да накарат домашния ви любимец да изглежда сякаш се превръща в сърдито старо куче. Ако ветеринарният ви лекар отхвърли заболяване като потенциална възможност и всъщност се окаже, че няма нищо, важно е да подходите с повишено внимание към поведението на питомеца си. Помогнете му да се ориентира в дома ви, бъдете до него, когато си взаимодейства с други животни и хора.
Недейте да принуждавате кучето си да играе с вас, ако не иска. В случай, че ви изглежда, че питомецът ви предпочита да си почива и често се оттегля на мястото си, това може да е съвсем в реда на нещата. Дори изключително социални четириноги могат да станат по-дистанцирани и уединени с напредване на възрастта. Уважавайте желанията на домашния си любимец и не го притискайте.
Вижте още:
Кога кутрето става възрастно куче
Защо кучетата лаят повече, когато остареят