7 знака, че вашето куче се чувства пренебрегнато
Н ямаше ли светът да е много по-добро и хармонично място, ако можехме да прекарваме всеки момент от деня си с нашите кучета? Ако имаше такава възможност, то смело бихме могли да заявим, че нито един домашен любимец по целия свят не би се почувствал пренебрегнат – дори за секунда! За съжаление обаче, този сценарий си остава имагинерен, защото светът не работи така.
Въпреки че е важно да научим домашния си любимец да бъде независим и да не се чувства зле, когато трябва да остане сам и да прекара малко време без компания, вниманието е важно. Липсата му може да доведе до поява на поведенчески проблеми, които в дългосрочен план да повлияят негативно на връзката с косматия ви другар. Нещо, което сме сигурни, не искате да се случи!
Какво разбираме под внимание?
„Но аз прегръщам кучето си повече, отколкото съпруга си! То със сигурност получава достатъчно внимание!“ – ще си кажат някои от вас. И, разбира се, в твърденията ви със сигурност има истина. Първо – без осъждане. И второ, това възражение е често срещано, но е малко погрешно представено. Защото има известна разлика между внимание и обич.
Привързаността е показване на обич към кучето ви, която изразявате чрез потриване на коремчето, гушкане и целувки. Вниманието, от друга страна, означава да общувате с домашния си любимец по начин, който той намира за интересен и вълнуващ.
Вниманието е активно, ангажиращо взаимодействие в питомеца ви като игра, разходка, обучение, хранене и разговор (да!). Така че, можете да демонстрирате на четириногия си другар много обич всеки ден, но това не означава, че му отделяте също толкова внимание. И именно тази липса може да доведе до това домашният ви любимец да се почувства пренебрегнат.
Добре тогава, от колко внимание се нуждаят кучетата?
Прочетохме ли мислите ви правилно? Краткият отговор за това от колко внимание се нуждае едно куче е: зависи.
Фактори като възраст и порода играят най-голяма роля в това колко внимание трябва да обръщате на домашния си любимец. По-големите и работни четириноги, например, се нуждаят от повече, докато по-малките кучета-компаньони се задоволяват с по-малко. Но най-вече следва да се водите от индивидуалната личност на четириногия си другар.
Тъй като няма ясна формула за това от колко внимание се нуждае едно куче, ще трябва да обърнем внимание на специфичното поведение на животното, с което то ни подсказва.
7 признака, че кучето ви се чувства пренебрегнато и не получава достатъчно внимание
- Разрушително поведение (като дъвчене)
Дъвченето, за съжаление, е неизбежна част от отглеждането на куче. Това е издайнически знак за никнене на зъбки и естествен инстинкт, който вие като собственик, следва да се научите да управлявате.
Ако обаче забележите, че кучето ви системно дъвче обувките или някои от личните ви вещи, това най-често е признак на безпокойство и скука.
- Прекомерен лай
Кучетата лаят поради куп причини – те ви предупреждават за потенциална опасност (злата катерица в задния двор!), поздравяват някой минувач или друго куче…
Лаят на домашния ви любимец се смята за нещо нормално, но ако той е насочен към вас и продължава повече от обикновено, това може да е начинът на животното да поиска повече активност.
- Побутване с нос или лапа
Когато кучето ви побутне с лапа или с нос, то се опитва да започне игра и да ви накара да си взаимодействате с него. Това е неговият начин да каже „Здравей, тук съм, обърни ми малко внимание!“.
В някои случаи, този жест на четириногото може и да е признак на тревожност и израз на желанието на кучето да намери утеха във вас. Обърнете внимание на езика на тялото му – ако ушите, опашката и гърбът изглеждат отпуснати, вероятно животното просто търси повече внимание. Прибрана между задните крака опашка, уши – плътно назад и скована поза пък, индикират безпокойство.
- Скимтене, плач и вой
Хленченето, плачът и/или виенето са най-честите начини, по който кучетата устно изразяват, че имат нужда от нещо. Ако обаче няма очевидна причина за този тип вокализация, то домашният ви любимец може да я използва, за да изрази скуката или натрупаната си енергия. Това може да е сигурен знак, че се чувства пренебрегнато. И че има нужда от повече упражнения, ангажираност и тренировки.
- Хапане при игра
В един или друг момент, вероятно вашето кученце се е превърнало от очарователна и мила топчица в земна акула - поне за момент! Хапането и драскането са естествени инстинкти, свързани с играта, но наша работа като стопани е да помогнем на питомците си да насочат това поведение по подходящ начин към играчки за дъвчене.
Понякога дори напълно обучено куче може да ви ухапе по глезена (ако срещата ви в Zoom продължава твърде дълго) или по ръката, докато го милвате. И макар това обикновено да не е признак на агресия или негодувание, често то е и начинът на косматия ви другар да ви принуди да му обърнете внимание.
- Промени в езика на тялото
Това е малко по-сложен момент, защото промяната в езика на тялото може да бъде причинена от много неща. Ако кучето ви, например се търкаля по гръб по начин, който предполага, че е вид покана да го разтриете по коремчето или да се поборите, това може просто да значи, че търси взаимодействие.
Ако обаче, това е съчетано с тревожно поведение или поза, или ако е напълно ново поведение за него, следете го внимателно, за да сте сигурни, че всичко е наред.
- Изпускане у дома (при кучета с хигиенни навици)
Ако домашният ви любимец, който е приучен да върши нуждите си навън, внезапно започне да регресира, това може да е знак, че се нуждае от повече внимание. Често това поведение е свързано и с повишен стрес.
Знаем, че не е реалистично и няма как да прекарваме всеки момент в общуване с кучето си. В повечето случаи обаче, когато става въпрос за домашните ни любимци, качеството на времето, прекарано заедно, е по-важно от количеството.
Уверете се, че извличате максимума от всеки миг с домашния си любимец, като му давате едновременно обич и внимание. Можете да направите това като:
- Отидете заедно на разходка или поход сред природата
- Поиграете на любима игра като донасяне на топка
- Чрез кратка тренировъчна сесия
- Иницииране на среща с други кучета