Ето какво означава тази кучешка поза!
Н езависимо дали вашият домашен любимец го прави или сте попадали на някоя сладка снимка на четириного в Instagram, тази поза на кучетата е едно от най-смешните неща, които можете да видите! И тъй като няма една конкретна дума с която да я опишем, ще се опитаме да ви насочим: това е поза, характеризираща начина, по който животното лежи на земята по корем с протегнати зад него задни крака. Тип „жаба“, както казват някои.
Няма две мнения – тази поза е изключително сладка! Чудите ли се обаче дали това е нещо нормално или може да е причина за безпокойство?
Какво представлява „жабешката поза“?
Както вече споменахме, това е поза, при която кучето лежи по корем на земята, със задни крака, изпънати право назад. Въпреки че е типична за Коргитата, всъщност всяко четириного в даден момент изпада в такава комична ситуация.
Защо кучетата го правят?
Отговорът на този въпрос е съвсем прост: защото им харесва! И им е удобно, допълва д-р Питър Фогел, собственик на Orthopedic Center в Анахайм, Калифорния, цитиран от Американския киноложки клуб.
„Жабешката“ позиция осигурява на четириногото добро разтягане, а ако времето навън е горещо, изтягането на студената земя може да помогне на кучето да се охлади.
Имаме ли причини да се тревожим, ако видим кучето си да дремва така?
Някои собственици на домашни любимци се притесняват, че ако кучето им често подремва в тази поза, това може да означава, че има проблем с тазобедрената става или като цяло със ставите. Ветеринарните лекари обаче са категорични – това е неоснователно безпокойство. Ако вашето куче често се опъва по този начин, това по-скоро значи, че бедрата му са здрави и гъвкави.
Причина за притеснение имате само, ако в допълнение на тази поза забележите и други сигнали за болка или дискомфорт като накуцване, затруднено изправяне от легнало положение, нежелание да ходи, сяда и стои по време на разходка), важно е да заведете кучето си на ветеринарен лекар.
Ако нараняване или заболяване на ставите причиняват болка и дискомфорт на вашето куче, вашият ветеринарен лекар може да препоръча правилното лечение, което в зависимост от проблема може да включва медикаменти, операция, физиотерапия, ставни добавки и/или терапевтична диета.