Как да планираме почивката си, когато не можем да вземем кучето с нас

Мини шнауцер Снимка: iStock

И ма различни съображения, поради които собствениците на решават да не вземат кучето си на почивка с тях. Една от основните е големият стрес, който пътуванията причиняват на четириногите – изтощителните часове или стресиращи преходи със самолет. И тъй като температурите през лятото са високи, възрастните животни са особено уязвими, като за тях е препоръчително да не предприемат пътешествия. 

куче само вкъщиСнимка: iStock

Много хотели и къщи за гости в България все още не допускат престой с домашен любимец, което също може да възпрепятства пътуването. Приятелите ни от „Четири лапи“ са събрали полезни насоки за ситуациите, в които стопаните няма как да вземат опашатия си приятел с тях по време на ваканцията си.  

  • Важно е да намерите доверен човек, който да се грижи за кучето във ваше отсъствие

В идеалния случай - член на семейството, но ако това не е възможно, то тогава може да бъде близък приятел или съсед. Някой на когото може да се има доверие, харесва кучето, отговорен е и с радост би поел грижите за четириногия ви другар. Важно е също и кучето да познава и харесва този човек. Препоръчително е по възможност то да остане у дома  докато стопаните са далеч. Това би намалило стреса от отсъствието им за опашатко драстично, тъй като няма да се налага да свиква с нова среда.    

Dogsandcats.bg

куче самоСнимка: iStock

Ако близките ви не могат да поемат грижите, може да се потърсите и услугите на професионален гледач на кучета. Важно е да проверите опита и препоръките му, както и по възможност да се уверите предварително, че избраният човек се разбира с животното и знае какви методи на обучение и команди да използва, за да не го обърка и стресира допълнително. Повечето гледачи имат сайт или страница в социалните мрежи, където могат да се прочетат отзиви за работата им. 

  • Хотели за кучета 

Това е по-скъп вариант, но и много често използван. Добрият хотелразполага с обучен и опитен персонал за работа с кучета, също така и с достатъчно пространство за всеки любимец. Както професионалните гледачи, хотелите също имат сайт или страница в социалните мрежи. От „Четири лапи“ съветват стопаните внимателно да прегледат отзивите, за да се уверят, че мястото е подходящо за нуждите на питомеца им. Предимство е, че на такива места животните могат да общуват и с други кучета, но персоналът задължително трябва да бъде предупреден дали кучето е подходящо за социализация.  

куче самоСнимка: iStock

Как да сме добре подготвени

  • Кучето трябва да бъде обучено  

За да оставите домашния си любимец на нечий чужди грижи, докато отсъствате, той трябва да е добре социализиран. Ако се доверите на приятел, съсед или член на семейството, силно препоръчително е да оставите кучето да пренощува в дома му, за да опознае новата среда. Това е особено важно, ако питомецът ви ще живее известно време на ново, непознато за него място.

куче самоСнимка: iStock

  • Вземете всичко, което му е необходимо от дома

Ако кучето ви ще бъде на нови място, докато ви няма, важно е да разполага с познатите си вещи. Това включва любими играчки, купички за храна и вода, легло, нашийник/нагръдник и повод. Сред багажа му можете да добавите и стара ваша тениска, за да усеща животното вашия аромат – това би помогнало за намаляване на стреса от липсата ви. Ако животното приема лекарства, подгответе подробен график, където да посочите кои са те, за какво са предназначени, каква е необходимата доза и кога трябва да се приемат. Изключително важно е и да бъдат предоставени данни за контакт на ветеринарния лекар, който преглежда и лекува кучето.  

куче самоСнимка: iStock

  • Бъдете искрени относно характера и поведението на кучето

Когато поверявате грижите на кучето си на друг, вие му прехвърляте отговорността за неговото благосъстояние. Ето защо е важно да споделите с този човек за всички негативни навици, черти или особености, които питомецът ви има, за да се избегнат неприятни ситуации. Подобно поведение може да бъде склонност да хапе, когато е уплашено, неприязън към други мъжки кучета, или проява на агресивна реакция към мъже.  

За да се гарантира благополучието на животното, трябва гледачът да бъде информиран за всички тревоги или емоционални нужди, които то може да изпита, като например тревожност от раздяла, срамежливост, страх от оживени места, пътуване с кола и т.н. 

куче самоСнимка: iStock

  • Поддържане на рутината на кучето    

Независимо къде оставите кучето си докато сте на почивка, важно е да направите всичко възможно, за да му предоставите рутина, близка до ежедневната му. Можете да съставите план с подробни инструкции (по възможност писмен), който обхваща дневния режим на опашаткото. Уверете се, че четириногото получава една и съща храна, играчки и спи в леглото си – така ще се избегне допълнителен стрес, причинен от промени в рутината.

Избягвайте емоционалните сбогувания

Разделите могат да бъдат драматични и неприятни, но са и неизбежни. Постарайте се да не се разстройвате пред домашния си любимец – кучетата безпогрешно долавят емоциите ни и това може да повлияе на косматия ви спътник по отрицателен начин. 

куче пътуване подготовкаСнимка: iStock

 

Виж още