Какво да направим, ако кучето ни става агресивно по време на хранене

куче храна Снимка: iStock

Д омашният ви любимец става ли отбранителен по време на хранене? Или когато получава лакомства? Това поведение, известно като хранителна агресия, може да бъде инстинктивно – наследство от манталитета на глутницата, но е възможно да се е формирало и естествено, в процеса на еволюцията в отглеждането на четириногите от хората. От друга страна, това може да е и резултат от по-скорошна травма, поради която кучето ви става несигурно относно своите хранителни ресурси и се чувства застрашено. 

куче хранаСнимка: iStock

Какво представлява хранителната агресия?

Хранителната агресия е форма на защита на ресурсите, при която кучето се държи по определен начин с цел да защити храната си – както от хора, така и от други животни. Има различни нива на агресия:

  • Лека: Кучето се вдървява и ръмжи около храната си или охранява паничката си;
  • Средна: Щрака със зъби във въздуха и се хвърля към хора или животни наблизо;
  • Тежка: Директно напада и хапе

Важно е да се обърне внимание на хранителната агресия, защото тя може да се прехвърли и в други области от живота на домашния ви любимец. Подобно на човешката психология, важно е да се опитате да разберете причините за поведението на косматия си другар, така че вместо да го наказвате, да се стремите да развиете неговата сигурност и да намалите стреса, които явно изпитва.

Dogsandcats.bg

куче хранаСнимка: iStock

Контекстът при хранителната агресия

Някои кучета са по-склонни към агресивно поведение и следователно могат да бъдат естествено по-доминиращи по отношение на личните си ресурси, като например храна. Разбирането дали това се отнася и за вашия домашен любимец, може да ви даде нужния контекст относно неговото поведение.

От друга страна, куче, което е било изоставено от стопаните си в ранна възраст, принудено да търси и да се състезава за храна с други себеподобни на улицата или в приют, както и животно, което наскоро е загубило собственика си, може да проявява агресия по време на хранене поради липса на увереност и доверие. 

куче хранаСнимка: iStock

Признаци на хранителната агресия при кучетата

Хранителната агресия може да се прояви по различни начини, като те могат да са леки и тежки. Всички знаем, че не бива да безпокоим четириного, което се храни. Но нека разгледаме някои по-ясни признаци, че косматият ви другар явно пази храната си.

  • Тялото му е сковано;
  • Обикаля около паничката си с храна и държи лицето си в близост до нея;
  • Опашката му е отпусната и прибрана между задните крака;
  • Ушите му са прибрани назад, а зъбите – оголени;
  • Не ви разрешава да приближите зоната около паничката му по време на хранене;

куче хранаСнимка: iStock

9 начина за справяне с хранителната агресия при кучетата

Ако кучето ви се опитва да доминира по време на хранене и това се дължи от една страна на породата, а от друга – на природата му, тогава вие трябва да се утвърдите като водач на глутницата му. Важно е питомецът ви да знае, че вие сте начело, като същевременно вдъхнете доверие и сигурност у животното, така че да не се чувства застрашено по време на хранене. Ето няколко начина как да направите това: 

  • Създайте рутина

Последователността е първият стълб за изграждане на доверие между вас и домашния ви любимец. Постарайте се да храните питомеца си по едно и също време всеки ден. Не променяйте местоположението на паничката му – така той ще знае какво и кога да очаква. 

куче хранаСнимка: iStock

  • Нека е сам по време на хранене

Ако имате няколко домашни любимци и единият от тях е по-защитно настроен към храната си, опитайте да им давате да ядат в различни стаи. Създаването на спокойна и тиха среда, където животните да се нахранят, ще им помогне да не се чувстват застрашени и ще минимализира проявите на съперничество помежду им.

  • Нахранете се първи

В глутницата има ясни правила на йерархия, според които алфа кучето яде първо, а останалите й членове се хранят след това. За да установите подобен модел и у дома, можете да сядате за вечеря малко преди да дадете и на питомеца си да хапва.

куче хранаСнимка: iStock

  • Създайте спокойствие чрез дисциплина

Използването на основно обучение (команди като „седни“, „легни“ и тн.), може да ви помогне да прекъснете инстинктивните модели на поведение на домашния си любимец, да ги сложите на нещо като пауза и по този начин постепенно да ги промените. Помолете питомеца си да седне/легне, докато поставяте паничката му с храна на земята – това ще фокусира вниманието му и той ще се съсредоточи върху вашата команда. Още по-добре би било да го накарате да направи това извън стаята, в която го храните, а след това бавно и спокойно да го повикате, за да се заеме с хапването си. По този начин променяте целия темп на хранене и вероятността животното да стане агресивно намалява.

  • Не се отдръпвайте

Важно е да не подсилвате агресията на кучето си, като й се поддавате. Животното трябва да знае, че няма да отстъпите, но е важно и самите вие да не ескалирате агресията. 

куче паничка хранаСнимка: iStock

  • Хранене от ръка

Като храните кучето си от тъка, вие определяте темпото, с което животното ще яде. То свиква с вашата миризма и близост по време на хранене, а това му помага да се отпусне, вместо да се отбранява.

  • Използвайте лакомства

Можете да пуснете лакомство в купичката на кучето си, докато яде, така че то да асоциира присъствието ви с добавяне на вкусни неща към менюто му, а не със заплаха за отнемане на това, което вече има.

куче паничка хранаСнимка: iStock

  • Предложете нещо по-добро

Докато кучето ви е заето с гранулите си, можете да се приближите към него и да му предложите нещо още по-добро като парче пиле или лакомство с висока стойност. Това ще му помогне да разбере, че присъствието ви не е заплаха, а напротив – вие работите в негов най-добър интерес. 

В заключение, важно е да знаете, че позволяването на кучето ви да пази и защитава храната си, създава отрицателен прецедент, който може да повлияе и на други области на връзката ви, както и на цялостното му поведение у дома. Не бива да неглижирате, нито да оправдавате агресивното поведение на питомеца си по време на хранене. Вместо това, превърнете във ваш приоритет спокойното и нежно време на хранене. Бъдете сигурни – това е страхотна инвестиция в цялостната хармония, привързаност и удоволствие, които ще споделяте заедно с домашния си любимец всеки ден. 

куче хранаСнимка: iStock

 

 

 

Виж още