Могат ли кучешките бълхи да живеят в човешка коса
Д а откриете, че кучето ви се е заразило с бълхи… Това никога не е приятен момент за един собственик на домашен любимец! И макар повечето хора да си мислят, че тези паразити представляват по-голям риск за четириногите ни другари, отколкото за нас самите, ще се наложи да ви разочароваме. Помислете за това така: бълхите са много малки и удивително бързи насекоми, които могат да скочат до 33 см! Това означава, че веднъж попаднали върху вашия домашен любимец, за тях е изключително лесно да се прехвърлят и върху вас. А и всеки път, когато кучето ви се чеше наблизо (което то несъмнено прави често!), то несъзнателно отделя част от тях. А озовали се на килима или мебелите ви, тези бълхи бързо започват да си търсят друг гостоприемник, от когото да се хранят.
Основното, което трябва да знаете е, че
бълхите предпочитат да живеят върху животни с по-гъста козина или пера, тъй като могат удобно да се скрият и безопасно да се размножават, снасяйки яйцата си.
И докато бълхите от време на време действително скачат от кучетата върху стопаните им, те не се задържат върху тях, нито могат да живеят и да се размножават успешно. Просто, защото хората не разполагаме с необходимото за целта покритие.
Могат ли кучешките бълхи да живеят по хората?
Дори попаднали върху вас, бълхите рядко ще се задържат за по-продължителен период от време. Както споменахме по-горе, те предпочитат да живеят върху животни с козина или пера, за да се заровят дълбоко в тях. След като намерят уютен подслон, те снасят яйцата си в животинската козина/пера, от които в последствие се излюпва ларва. Тя узрява във възрастно насекомо и след това бълхите започват наново възпроизвеждането си. Жизненият цикъл на бълхите ще продължи отново и отново, докато домашният ви любимец не смени козината си (не настъпи период на линеене).
По света има над 2500 вида бълхи, като всеки вид предпочита едно животно пред друго. Хората са последни в списъка, тъй като човешката кожа не е идеалната среда за тези кръвосмучещи насекоми. Ние нямаме достатъчно косми по телата си, за да осигурим подходящ подслон и среда за размножаване на бълхите.
Могат ли бълхите да живеят в косата на хората?
Ако случайно с ужас откриете бълха в косата си, не изпадайте в паника – тя няма да може да живее там дълго! Човешката коса (на главата или където и да е другаде по тялото ви) обикновено не е достатъчно гъста, за да оцелеят бълхите. За това, дори тя да се озове там, скоро ще скочи нанякъде в търсене на по-добро убежище.
Как да се отървем от заразяване с бълхи
Има няколко начина, по които можете да се отървете от заразата с бълхи по кучето и в дома ви.
- Премахване на бълхите от домашния ви любимец
Винаги можете да обсъдите с ветеринарния си лекар възможните варианти на действие, ако установите, че домашният ви любимец е хванал бълхи. Специалистът ще ви насочи към най-ефективният начин за унищожаването им, както и може да ви предпише лекарство с рецепта, което да приложите върху кучето си.
В зоомагазините и зооаптеките можете да закупите различни обезпаразитяващи средства срещу бълхи, за които не ви е необходима рецепта. Уверете се, че следвате инструкциите на лекарството стъпка по стъпка, за да се отървете ефективно от тези натрапници.
Закупуването на гребен против бълхи също е препоръчително, за да можете да изчеткате и премахнете колкото се може повече бълхи от животното. Най-добре е да правите това под душа или някъде извън дома си, за да се предпазите от допълнителното им разпространение из дома ви.
Задължително е да изкъпете добре домашния си любимец с шампоан и вода. Бъдете внимателни и използвайте ръкавици и дрехи, които покриват ръцете, краката и косата ви. В противен случай бълхите могат да се прехвърлят върху вас.
- Премахване на бълхите от дома ви
Пуснете в пералнята леглото, играчките и всичко останало, до което домашният ви любимец се докосва често. Ако не са подходящи за пералната машина – накиснете всичко в гореща вода.
Почистете мебелите, килимите и всички постелки, където дремва кучето ви. Използвайте прахосмукачка и се уверете, че веднага сте изхвърлили вакуумната торбичка. Не я оставяйте да стои в прахосмукачката ви, в противен случай рискувате бълхите, които успешно сте събрали с нея, да избягат.
Как да се предпазим от бълхи
Често се оказва по-трудно да се отървем от бълхите, отколкото си мислим. Далеч по-лесно е да заложим на превенцията. За целта просто е необходимо да вземете някои предпазни мерки.
- Редовно обезпаразитявайте кучето си без значение от сезона (бълхите са активни и през зимата);
- Почиствайте редовно мястото за спане на вашия домашен любимец;
- Мийте редовно питомеца си и го проверявайте за бълхи;
Вижте още:
Как да проверим кучето си за бълхи у дома
Колко време след обезпаразитяване да изкъпем кучето си