Норфолк териер
Други имена
Norfolk Terrier
Научно име
Canis lupus familiaris
Размери
23 см. 25 см.
Тегло
5 - 6 кг.
Живот
12 - 15 г.
Произход
Англия
История
Както подсказва името на този териер, родното му място е Норфолк, Великобритания, където през XIX век имало голяма необходимост от дребни, смели и умни кученца, които да се справят с нарасналата популация на плъхове и лисици. В създаването на породата са участвали и представители на Ирландските териери, а официално тя е призната през 1964 година.
“Най-малките работни териери“, както още ги наричат, са известни по цял свят с това, че вярно охранявали стаите на студентите в престижния университет Кеймбридж. А днес – заради ведрия си и дружелюбен характер, са предпочитан домашен любимец в семейства по целия свят.
Външен вид
Норфолк териер е дребно, но много подвижно и компактно куче. Представителите на породата рядко достигат над 25 см височина и тегло от 5 до максимум 6 кг, независимо от пола си. Главата им едра за ръста им, с кръгла форма, муцуната – трапецовидна. Очите са с овална форма, сравнително малки и тъмни на цвят. Ушите са клепнали, заоблени в краищата. Гръдният кош е добре развит, крайниците – мускулести. Опашката – къса и права. Козината е къса на главата и ушите, със специфичните „брада“ и „мустаци“, а на останалата част на тялото е малко по-дълга. На цвят тя е най-често пшеничено кафява, но може да е и сива, черна или червеникава.
Характер
Макар и малък, Норфолк териерът е много смело, самоотвержено, гордо, будно, добродушно и игриво кученце. С него никога няма да ви е скучно! Той силно се привързва към семейството си, а впечатляващата му енергичност може да бъде изтощителна за хора, които не водят активен начин на живот.
Като типичен териер, Норфолкът няма ясна представа за размерите си, а това може да бъде проблем при „пререкания“ с по-големи кучета. Към непознати е недоверчив, резервиран и не би се поколебал да реагира с агресия, ако прецени, че ще нещо е заплаха за вас. Можете да сте сигурни, че като верен пазач той ще ви предупреди с лай за всичко случващо се около него.
Своенравни, горди и интелигентни, тези кучета не са най-лесните що се отнася до обучение. Макар добре да знаят някоя команда, те могат от чист инат да откажат да я изпълнят на момента. При такава ситуация никога не трябва да се подхожда с насилие или наказания. С търпение и постоянство трябва да научите любимеца си да ви слуша – за ваше спокойствие и негова безопасност.
Здраве
Здраво и издръжливо куче, Норфолк териерът най-често страда от тазобедрена дисплазия, усукване на коляното, различни кожни проблеми, заболявания на сърцето, алергии и непоносимост към някои вещества, храни и видове упойки.
Грижа
Енергично и жизнено приятелче, Норфолк териерът буквално не се спира на едно място. Кълбо от енергия и ентусиазъм, това куче има нужда от също толкова активни стопани, които да прекарват време навън с него, да се разхождат и играят. Перфектно за отглеждане в апартамент заради малките си размери, Норфолкът има нужда от ежедневно физическо натоварване – в противен случай той ще се отегчи, ще „помръкне“, може да стане апатичен и дори да развие деструктивно поведение – да започне да тича безспир из помещенията, да разхвърля и прави бели.
Козината на тези териери има нужда от разресване веднъж на два-три дни. Честото къпане не е необходимо, а и не се препоръчва. Редовно проверявайте ушите и очите за предотвратяване на инфекции, подрязвайте ноктите, когато започнат да „щракат“ по пода и съблюдавайте за устната хигиена.
Хранене
Малко куче с голям апетит, Норфолкският териер ще хапне всичко, което му предложите! Най-добре ще е да заложите на кучешка храна, премиум клас, подходяща за дребни породи. Разнообразявайте я с натурални продукти, сред които различни места – пилешко, пуешко, телешко, заешко и дивеч, техните сготвени субпродукти, сварени хрущяли, твърдо сварени яйца, извара, различни зеленчуци и плодове. Въздържайте се да му давате свинско, мазни, солени и тестени храни, тръбни кокали, прясно мляко, салами и пържено.
Деца и домашни любимци
Норфолк териерът се разбира добре с деца от всички възрасти. Той може да стане приятел с друго куче или котка само, ако са израснали заедно, в противен случай би подходил с недоверие, а понякога – дори агресия.