Вярно ли е, че не трябва да къпем кучето си често?
П равилото „къпете кучето си на всеки две седмици или повече“ се приема толкова безпрекословно от повечето хора, колкото и препоръката, че трябва да изчакате 30 минути след хранене, за да влезете във водата. Дали обаче това твърдение действително е точно? Нека разберем заедно.
По-често или по-рядко е добре да къпем кучето си?
Притеснението зад прекомерното къпане е, че кожата на кучето ще се изсуши, което ще повлияе на качеството на козината му. В крайна сметка – кожухчето на домашните ни любимци им служи като своеобразна броня, която ги предпазва от околния свят, нали? За това и козината им отблъсква вода, бактерии, алергени и дори – миризми. Именно естествените масла в кожата правят козината лъскава и мека.
Ако помислим за кожата на кучето си като за тухлена стена, която му осигурява защита от външния свят, кожните клетки са тухлите, а естествените масла – хоросана. Те осигуряват уплътнението, което не позволява на влагата, бактериите и алергените да се промъкнат между клетките и да навлязат в тялото, където могат да причинят дразнене.
Колко често могат да се къпят кучета
Търговските шампоани за кучета работят точно като човешките. И тъй като те са формулирани така, че да „измиват“ всичко, те също разтварят и основния слой мастни киселини, от които четириногите ни другари имат най-голяма полза.
И докато домашният ви любимец може първоначално да изглежда чист и да мирише добре, с времето козината му може да стане суха и груба в следствие на употребата на тези продукти. С изчезването на защитните масла изчезват и блясъкът, а след това и мекотата. И повърхността на кожата се напуква, отстъпвайки място на бактерии и алергени.
Решението на този проблем е много просто. Изберете шампоан за кучета, които е богат на съставки, съдържащи незаменими мастни киселини. Така че освен да почиства козината на питомеца ви, той и ще я поддържа. Сред съставките, за които да следите, попадат: масло от ший, масло от авокадо, зехтин, масло от шипка, масло от гроздови семки или бадемово масло.
Що се отнася до честотата на къпане – тя зависи най-вече от породата и здравословното състояние на косматия ви другар. Въпреки това принципът, че кучето трябва да се изкъпе, когато е станало мръсно или мирише зле, също важи. Използвайте продукти, които са нежни и подхранващи, специално създадени за четириноги. Така, ако попаднете в ситуация, в която по някаква причина трябва да къпете кучето си по-често, те няма да му навредят.