За какво да внимаваме при разходка с кучето извън града
Д а се насладим на разходка извън града в компанията на домашния ни любимец, е едно прекрасно преживяване. Това е чудесен начин да тренирате домашния си любимец, а и самите вие да се раздвижите!
Планиране на разходка с кучето ви извън града
Предлагаме ви да разгледаме 8 неща, за които да помислите, преди да тръгнете на разходка в провинцията заедно с домашния си любимец. Планирането ще помогне и на вас, и на питомеца ви да се почувствате по-подготвени и да се насладите на всичко, което ви предстои!
- Бъдете в час с правилата
Паспортът на домашния ви любимец трябва да е на сигурно място в раницата ви. Освен микрочипът, добре е косматият ви другар да има и идентификационен медальон, на който има вашето име и актуален телефон.
- Уверете се, че имате контрол
Вие носите законова (а и морална) отговорност за всичко, което прави домашният ви любимец. Така че е важно да имате контрол. Ако четириногото избягва без надзор, то може да се нарани или да се случи инцидент с друго четириного. А ако косматият ви другар повреди нечия собственост или нападне селскостопанско животно, това може да му донесе (а и на самите вас) редица неприятности.
За да избегнете всичко това, уверете се, че нашийникът/нагръдникът на кучето ви му пасва добре и то не може да се изплъзне или измъкне от него.
- Дръжте кучето си на повод около селскостопански или диви животни
Освежете обучението на кучето си и тренирайте някои основни команди като „седни“, „стой“, „ела“ и „мирно“. Не пропускайте да се запасите с вкусни лакомства, на които четириногото не може да устои и с чиято помощ ще успеете да привлечете вниманието му при нужда.
- Проверете времето и бъдете подготвени
В горещите дни – винаги взимайте предпазни мерки. Съветваме ви да държите кучето си на закрито през най-жарките часове, за да избегнете рисковете, свързани с прегряване и топлинен удар.
При снежно или влажно време – оборудвайте кучето си с добре прилягащо му водоустойчиво палто. Научете повече за признаците на хипотермия, за да можете да реагирате бързо, ако животното покаже, че му е студено.
- Избягвайте да водите у дома нежелани гости
Уверете се, че домашният ви любимец е обезпаразитен, преди да предприемете разходка извън града. Независимо от това, задължително проверете животното за кърлежи в края на деня. Ако забележите такива – отстранете ги внимателно или заведете питомеца си на ветеринарен лекар, за да го стори вместо вас.
- Планирайте маршрута си
Проверете предварително откъде можете да минете, ако се налага – снабдете се с карта (може да я изтеглите и онлайн) на мястото, където отивате. Колкото повече знаете за локацията, толкова по-спокойно ще се ориентирате на място. Не забравяйте и да следвате табелите и съветите на местните.
- Преценете възможностите на кучето си
Уверете се, че разходката не е твърде дълга или натоварваща за домашния ви любимец. Едно здраво куче обикновено ще успее да измине по-голямо разстояние без проблем, в сравнение с едно по-възрастно четириного. Мислете предварително и се съобразявайте с физическата форма на косматия си другар, за да се чувства добре той и на следващия ден.
Време да тръгваме!
Ето някои основни неща, които да опаковате и сложите в раницата си по време на разходка извън града с вашето куче:
- Вода и преносима купа
- Торбички за боклук
- Комплект за първа помощ
- Кърпа (ако се наложи да изсушите кучето)
- Лакомства
Стигнете там и обратно безопасно
Вероятно ще трябва да шофирате до и от мястото, където ще се случи разходката ви. За да е по-удобно пътуването – както за вас, така и за домашния ви любимец:
- Обмислете използването на подходяща кошница за кучета или предпазен колан за повече безопасност и сигурност
- Не оставяйте кучето си само в колата. Температурите могат да се променят внезапно.
Уважавайте и пазете природата
- Изхвърлете боклука на обозначените от това места или го вземете със себе си.
- Оставете мястото, където сте спрели за почивка и отдих така, както сте го намерили.
- Не се катерете по стени, огради или порти – това може да причини щети.
- Придържайте се към маркираните пътеки.
- Не повреждайте исторически паметници или руини
Срещи с други хора и домашни любимци
Вероятно ще срещнете други собственици на домашни любимци, които са избрали също като вас да се разходят. Дори кучето ви да е дружелюбно, няма как да знаете дали четириногото, което се задава срещу него, не е нервно. За това – винаги се консултирайте с другия стопанин, преди да оставите косматия си другар да поздрави. Сред признаците, които отличават стресираните кучета са:
- Облизване на устните
- Отклоняване на погледа в страни
- Ниско и бавно махане с опашка
Обърнете внимание, че ако едно куче показва някой от тези признаци, те бързо могат да преминат към по-агресивно поведение, включващо ръмжене, оголване на зъби или хапане.
Селскостопански животни
Следването на някои прости правила, свързани със селскостопанските животни, ще ви помогне да защитите себе си и домашния си любимец в случай на случайна среща.
- Избягвайте да водите кучето си на места, където има селскостопански животни или коне.
- Ако до вас се доближи такова – дръжте кучето си на повод и стойте възможно най-далеч от него.
- Следете внимателно животните, докато минавате в близост, за да видите как ще реагират на вас и домашния ви любимец.
- Никога не позволявайте на кучето си да се приближи твърде близо – някои животни като бикове, кърмещи крави и овце с агънца могат да действат агресивно, за да защитят малките си.
А сега – дойде време да се заредите с добро настроение и да се впуснете в една приятна, релаксираща разходка в компанията на домашния си любимец!
Вижте още:
5 неща, с които правите кучето си щастливо
Какво толкова души кучето ни по време на разходка