Как да коригираме лошото поведение на кучето без наказания
Н а всеки собственик му се иска да даде цялата обич, грижа и свобода на кучето си, така че то да се чувства щастливо и да се развива по най-добрия възможен начин. Въпреки това, тази „кучешка философия“ включва и поставянето на някои граници. Четириногите ни другари имат нужда от тях, за да се ориентират какво да правят и какво – не. Идеята е да дисциплинирате кучето си и да коригирате поведението му по най-добрия възможен начин, но без да засегнете доверието и отношенията, които имате помежду ви. Важно е да посочвате на домашния си любимец кога е направил нещо лошо, но без да прекалявате. Наказанията не са ефективен метод, защото те могат да формират у косматия ви другар негативни емоции, да го накарат да се страхува и да се почувства нежелан. А често – агресията може да доведе до обратна агресия, нещо, което сигурни сме, никой не би желал.
Добрата новина е, че четириногите са създания на рутината. Така че нещата, на които обучите кучето си – това са правилата, с които то ще живее.
Защо кучетата се държат лошо?
Важно е да осъзнаваме, че голяма част от действията на домашните ни любимци са породени от животинските им инстинкти, а не са предназначени да ни навредят. Кучето не ви прави напук и със сигурност държанието му не е целенасочена проява на неуважение, независимо от обстоятелствата около конкретните му действия, пишат от Американския киноложки клуб.
Най-често кучетата се държат лошо поради:
- Скука
Поради натоварения график на собственика или празник, който изисква повече време на закрито, кучето може да се отегчи. Задържаната енергия и разочарованието, че е оставено твърде дълго само и не му се обръща внимание, са сред най-честите катализатори на нежелани поведения, като прекомерно лаене, копаене и разрушителни навици. Скуката може да допринесе и за по-сериозни проблеми като поява на тревожност при раздяла и обсесивно поведение.
- Характеристики на породата
Породите кучета имат различно поведение при определени обстоятелства. Докато някои четириноги приемат добре домашното обучение, например, други не се справят с дресурата. Важно е да разберете кои са характеристиките, които се отнасят до личността на вашия четириног другар. Например, териерите обичат да копаят, ретривърите – да носят неща в уста наоколо. Така вместо да възпирате, вие можете да използвате естествените инстинкти и нагони на питомеца си, за да стане той по-добър в това, за което е роден и което му идва отвътре.
- Безпокойство
Кучетата са много чувствителни към промените в средата и рутината си. Те могат да станат тревожни и да се държат лошо поради нещо съвсем незначително (за вас), като смяна на храната им, например. Когато домашният ви любимец изпитва дадено безпокойство, той ще иска много от вашето внимание. А вие, като негов любящ и отговорен собственик, трябва да разберете, че лошото поведение често е единственият отговор, който животното знае, за да се справи с неочаквани за него промени.
- Поведение на подрастващо куче (юношество)
Юношеският период обикновено започва около петмесечна възраст и приключва, когато животното достигне физическата си зрялост – до тригодишна възраст. Петият до осмият месец обикновено са най-предизвикателният период, тъй като тогава склонността към лошо поведение и лудории е най-висока. Промените в хормоните, мозъка и тялото влияят на физическите и психологическите способности на вашето куче. И това е напълно нормално.
Как да дисциплинираме кучето си при лошо поведение?
Разбирането на правилния начин за насърчаване на доброто поведение на кучето – особено от ранния му стадий на кутре, ще ви помогне много. Така че е важно още през първите месеци от съвместния ви живот да започнете да използвате най-ефективните методи и техники за обучение.
- Насърчаване на доброто поведение
Награждавайте доброто поведение на вашето куче с нещо, което то оценява. И го лишавайте от вниманието и специалното си отношение, когато се държи лошо. Това са две от нещата, които можете да приложите, за да контролирате поведението на косматия си другар.
- Начини да помогнете на вашето куче с дисциплина
Вашата цел трябва да бъде да дисциплинирате кучето си, като му помогнете да разбере какво е позволено и какво не се толерира. Идеята не е да направите така, че животното да се ужаси или да започне да се страхува от вас. За това и апелираме да забравите за наказанията, а вместо тях – да се фокусирате към изграждане на по-конструктивен дисциплиниращ подход. Бъдете сигурни – поощряването на желаното поведение е далеч по-ефективно и възнаграждаващо от силовите методи на дресура. То помага на косматия ви другар да се учи чрез контролирани обстоятелства и да се ориентира бързо според вашите насоки.
Изоставянето на идеята да наказвате вашето куче и насочването на вниманието ви към по-конструктивен дисциплиниращ подход може да бъде по-ефективно и възнаграждаващо. Помага на вашето куче да се учи чрез контролирани обстоятелства и бързо да разбира.
Дисциплиниране на кучето без наказания
Предлагаме ви няколко подхода, които да приложите и които ще ви помогнат да коригирате своевременно нежеланото поведение на домашния си любимец, без да прибягвате до наказания, повишаване на тон или силови методи.
- Излезте на разходка
Причината за лошото поведение на вашето куче може да се дължи на скука или да е предразположено поради породата, към която принадлежи. Първото, което трябва да направите, е да се замислите – получава ли питомецът ви достатъчно физически и умствени упражнения? В зависимост от възрастта, породата и толерантността, кучетата се нуждаят от един, два или повече часа ежедневна активност, за да бъдат в добра форма – психически и физически. Да награждавате кучето си, когато сте на разходка, е нещо съвсем лесно, което може да даде чудесни резултати!
Всичко, което трябва да направите, е да се запасите с някои от любимите лакомства на косматия си другар. И, разбира се, да отделите време, за да направите проучване – важно е да подходите с реалистични спрямо породата на животното очаквания.
- Гласова команда
Колкото по-рано научите домашния си любимец на значението на думата „не“, толкова по-добре. Последователно и спокойно в подходящите моменти – това ще помогне на животното да осъзнае, че вие контролирате нещата и то трябва да ви се подчинява, за да получи това, което иска от вас.
- Избягвайте ексцесиите по време на тренировъчните сесии
Награждаването на кучето за послушанието му или лишаването му от специалното ви внимание и лакомства – това е начинът да установите дисциплина. Въпреки това, бъдете внимателни – не искате да глезите прекалено много косматия си другар или обратно – той да придобие грешна представа, че не се интересувате от него.
- Коригирайте своевременно кучето си
Дисциплинирайте домашния си любимец в подходящия момент. Важно е да разбере за какво получава наградата. Промяната е труден процес за хората, а кучетата ни не са изключение. Ако искате да осигурите най-доброто за домашния си любимец, то трябва да разберете, че за да му помогнете в процеса на тази промяна, вие самите се нуждаете от последователност, търпение и ангажираност. Обучете кучетата си, като използвате наградата. Вашето внимание, привързаност и специално отношение - това е всичко, което питомецът ви иска. И това е ключът към дисциплинирането на лошото поведение на вашето куче, а не наказанието.