Как да запознаете кучето с новия си партньор
С рещата с нов човек е вълнуваща, особено когато имате чувството, че може би сте срещнали „единствения“. Едно най-големите изпитания, пред които ще се изправи връзката ви, е да запознаете партньора с другата любов на живота си – вашето куче.
За домашния ви любимец връзката с вас е всичко. И тъй като четириногите обичат последователността и рутината, когато добавите нов човек към семейната динамика, за тях това е огромна промяна. Без значение колко прекрасна е половинката ви, този процес може да е много стресиращ за кучето ви, особено ако не се подходи правилно.
За да сте сигурни, че домашният ви любимец ще заобича новия ви партньор и ще го приветства като нов член на глутницата си, важно е да отделите време и да следвате някои експертни съвети. Предлагаме ви заедно да разгледаме някои стъпки, върху които е добре да се спрете.
Кога е подходящият момент да представите кучето на новия си партньор?
Ще дойде момент, когато ще почувствате, че сте готови новият човек в живота ви да се срещне с домашния ви любимец. В идеалния случай това ще се случи възможно най-рано във връзката ви, преди той да е бил в дома ви. И със сигурност – много преди да обмислите да заживеете заедно. Кучетата усещат света около себе си чрез обонянието си, така че познатите аромати им носят по-голям комфорт. Следователно, чудесен начин да се подготвите за големия ден е да запознаете четириногия си другар с миризмата на новия ви партньор.
Лесен начин да направите това е да донесете вкъщи елемент от облеклото на половинката си, например стара тениска или чифт чорапи. Оставете животното да подуши предмета и да свикне с него, като междувременно го поощрите с лакомство или похвала. Така четириногото ще свърже миризмата с нещо положително и е много по-вероятно да приеме партньора ви по-добре, когато се срещнат.
Къде е правилното място?
Кучето ви е подготвено и смятате, че може би е дошъл подходящият момент, така че сега следва да изберете идеалното място. Четириногите ни другари са териториални животни и техният инстинкт е да защитават вас и дома ви от външни лица. Последното нещо, което искате, е кучето ви да сметне новия ви партньор за заплаха. За да не се случи това, изберете неутрален терен, където питомецът ви няма да чувства необходимостта да бъде защитен.
Близкият парк или градинка са сред най-добрите опции. Там четириногият ви другар ще разполага с достатъчно пространство, за да спазва дистанция, докато не е готов да се приближи. Освен това парковете се свързват със забавления и игри, там има много гледки и миризми, които ще разсеят животното, ако нещата се объркат.
Как трябва да се случи запознанството
Ако все още не сте го направили, уверете се, че новият ви партньор наистина харесва кучета. В идеалния случай самият той има домашен любимец или е имал такъв в миналото. Ако се разбира с кучета, той ще има преднина, когато става въпрос да накара вашия питомец да се чувства спокойно при първата среща.
Може да въоръжите партньора си с малко информация за кучето ви преди срещата. Тя може да включва какво животното харесва или не, любимите му играчки или лакомства. Насочете половинката си как да подходи към животното, дали и къде обича да бъде докосвано и галено.
Когато дойде големият момент и те най-накрая се срещнат, не бързайте. Важно е домашния ви любимец да направи първия ход самостоятелно. Оставете го да се приближи и да подуши новия ви партньор, а него предупредете да остане максимално спокоен. Когато първоначалното напрежение изчезне (едно допълнително лакомство може бързо да стопи дистанцията!), можете да прехвърлите водещата роля на половинката си и да насърчите леко увеличаване на взаимодействието помежду им.
Продължавайте бавно да изграждате връзката
След няколко срещи като тази може да започнете да каните партньора си у дома. Опитайте се постепенно да въведете любимия си човек на територията на питомеца си и помнете, че животното цени последователността.
Как да разберете дали нещата вървят добре… или не толкова!
Има някои неща, за които е добре да внимавате и които може би показват, че кучето ви не е доволно или не се чувства добре. Например, ако има промяна в поведението му. Ако новият ви партньор дойде в дома ви и четириногото се чувства неудобно, то може да се опита да маркира своята територия.
Когато рутината и комфортът на кучето са били компрометирани, то може да стане непокорно или да прави неща, които знае, че не са позволени и които не са характерни за него.
Например – лай, дъвчене на дивана или използване на килима като тоалетна. В този случай питомецът ви се опитва да ви покаже ясно, че нещо го тревожи, бори се с прехода или се чувства пренебрегнат.
Когато това се случи, важно е да останете последователни. Ако домашният ви любимец направи нещо, което обикновено не му е позволено, накажете лошото му поведение точно както бихте направили обикновено. В същото време се опитайте да погледнете отвъд и да помислите какво бихте могли да направите, за да накарате питомеца си да се държи по-добре.
Понякога кучетата изпитват чувство на ревност. Това е разбираемо – вие сте техен спътник в живота, водачът на глутницата и изведнъж трябва да ви споделят. До момента не им се е налагало да се борят за вашето внимание, така че това е напълно нов феномен, който може да се отрази на начина, по който действат. Поддържайки връзката с косматия си другар и демонстрирайки му своята привързаност, можете да избегнете тази ситуация. Продължавайте да прекарвате много време с кучето си, да играете заедно и да си взаимодействате положително – това ще намали шансовете да започне да изпитва ревност.