Какво ни казва състоянието на носа за здравето на кучето

К огато става въпрос за кучетата ни, съществуват много митове, които често хвърлят собствениците в паника. Един от най-често срещаните от тях е, че сухият нос на домашния ни любимец е индикатор за заболяване. Дали обаче това в действителност е така?
Вижте още: 5 популярни мита за кучетата, които всъщност не са верни
Много стопани разчитат на състоянието на носа на домашния си любимец, за да установят колко здрав е той. Например, хладният, мокър нос обикновено се смята за признак на добро цялостно здраве на животното. А ако той е сух и топъл, това се възприема като признак на медицински проблем или дадено заболяване. И макар това да е вярно до известна степен, може не винаги да е така.

Dogsandcats.bg
Влажен срещу сух нос
Като цяло, влажният нос означава, че е правилно кръвоснабден и тялото на кучето е адекватно хидратирано. Ако домашният ви любимец се е дехидратирал по някаква причина – поради повръщане, диария или проблеми с консумацията на вода, тогава носът му ще е сух и леко топъл поради недостатъчен кръвоток. Ако животното е спряло да пие вода по някаква причина, добре е да се обърнете за съвет към ветеринарния си лекар, тъй като това може да е признак на някои по-сериозни медицински състояния като проблеми с черния дроб или бъбреците.
Освен това, топлият нос може да е резултат от повишена телесна температура или хипертермия, а ако той е по-хладен на допир, това може да е в следствие на хипотермия или понижена телесна температура.
В общия случай, ако кучето ви е здраво, носът му трябва да е с еднакъв размер, погледнат от дясно и от ляво, да е влажен до леко сух на допир. Освен това, трябва да се наблюдава постоянен въздушен поток от двете ноздри. Носът не трябва да показва признаци на пигментни и текстурни промени нито на повърхността, нито на по-дълбоките тъкани, трябва да има само бистър секрет в малки количества. Още за това защо носът на кучето понякога е топъл - четете тук

Секрет от носа
Ако смятате, че носът на вашия домашен любимец тече повече от обикновено, това означава, че има секрет от носа. Той може да бъде под формата на кръв, гъста слуз или бистра течност. Ако секретът е бистър и има само малко количество, тогава нямате причина за притеснение – това е нормално за четириногите ни другари. Ако обаче обемът на секрета се увеличи, това може да се дължи на раздразнен носен проход от вдишване на неща като парфюм, дим, цветен прашец, освежители за въздух и други. Когато кучето отделя гъст, непрозрачен секрет, това често се дължи на инфектиран носен проход.
Ако секретът е кървав, това може да е резултат от травма на външната част на носа. Това може да е тъпа травма, одраскване или проникващо нараняване и кървенето често може да бъде спряно с лек натиск. Освен това, кръвоносните съдове в носа понякога могат да кървят, ако нещо попадне в носния проход на кучето или ако тъканите са засегнати от тумор.

Пигментация
Когато става въпрос за промяна в пигментацията на носа на вашето куче, често това може да означава, че има здравословен проблем. Това обаче не винаги е така, тъй като може да бъде повлияно от породата и възрастта на кучето, както и от излагането му на околната среда. Но ако сте забелязали промяна в пигментацията на носа на домашния любимец, силно се препоръчва да посетите ветеринарния си лекар. Също така, ако текстурата на носа се промени поради неща като незаздравели рани или лющене, това може да е заболяване, известно като назална хиперкератоза. Това е по-често срещано при определени породи като Лабрадор ретривър и Кокер шпаньол и се характеризира с това, че носът става сух или целият в рани и мазоли поради излишък на кератин.
Вярно ли е, че топлият нос означава, че кучето е болно?
Всички сме чували това твърдение, но доколко то действително отговаря на действителността? Истината е, че температурата или влагата в носа на домашния ви любимец не са непременно индикатор за нито едно от двете твърдения. Понякога дори здраво куче може да има топъл и сух нос, докато при болното пък, той може да е студен и/или мокър. Ако домашният ви любимец показва някакви признаци на заболяване, трябва да насрочите час за посещение на ветеринарния си лекар, независимо от състоянието на носа му. Добре е животното да бъде проверено от специалист и ако забележите внезапна промяна в носа му, като например нещо необичайно във външния вид, топлина, рани, кървене, необичайно течение, хрипове, кихане или сухота и напукване.

Какво трябва да знаем за носа на нашето куче?
Кучетата поддържат носа си студен и мокър чрез често облизване. Влагата в носната гъба помага за по-доброто обоняние, засилва ароматите и дава възможност на четириногите да определят по-лесно откъде идват различните миризми.
Нормално е куче, което току що се е събудило, да има сух нос – това е просто, защото то няма как да го оближе в съня си, нали? Понякога сухият и топъл нос на кучето е признак на заболяване – тогава на лице са и други симптоми като: летаргия, повръщане, диария и др. Тези клинични признаци са достатъчна причина, за да позвъните за консултация на вашия ветеринарен лекар.
Защо придаваме такова значение на носа на кучето?
Митът за „влажния кучешки нос“ съществува от векове и подобно на много твърдения е с неустановен произход. Някои експерти смятат, че всичко може би е започнало по времето на Гана (кучешка чума). Един от симптомите на това заболяване е хиперкератоза (удебеляване) на носа и подложките на стъпалата. Когато тя е била разпространена, мокрият нос на кучето е бил индикатор, че то не е заразено. Въпреки че кучешката чума не е напълно изчезнала и до днес, тя се среща много по-рядко, благодарение на ваксините.

Ами ако кучето ми е наистина болно?
Ако забележите, че носът на вашето куче е необичайно горещ – задължително трябва да измерите температурата му. Свържете се с ветеринарния си лекар ако на лице са и други симптоми на треска. Има някои медицински състояния, които могат да повлияят на температурата на носа на кучето. Някои са по-сериозни от други. Pemphigus foliaceous е дерматологично заболяване, което може да причини напукване и сухота на носа на домашния ви любимец. Понякога липсата на влажност може да се дължи на алергии, слънчево изгаряне, пигментни петна и др.
Не бива да пренебрегвате очевидните промени в носната гъба на домашния си любимец като пукнатини, корички или рани. Те задължително трябва да бъдат проверени от ветеринарния ви лекар. Същото се отнася ако забележите, че от носа на любимеца ви се отделя секрет, съчетан с кихане и хрипове.
Изводът: Ако носът на вашето куче е сух и/или топъл, но всичко останало в поведението и езика на тялото му изглежда нормално – значи нямате причини за паника и безпокойство. Ако обаче забележите нещо нередно – не губете време да се свържете с ветеринаря си за съвет!

8 факта за кучешкия нос, които вероятно не знаете
Вече установихме, че носът на домашния ни любимец е мощно устройство, което му показва посоката напред по някои доста впечатляващи начини. Носовете на кучетата са специално пригодени да функционират много по-добре от нашите. Те разполагат с до 300 милиона обонятелни рецептора, в сравнение на нашите само около 6 милиона. А частта от мозъка им, посветена на интерпретирането им, е около 40 пъти по-голяма от нашата. И ако тези факти не ви се струват достатъчно впечатляващи, предлагаме ви да разгледаме заедно още 8 любопитни неща, свързани с обонянието на косматите ни другари, които доказват, че това им сетиво е просто изумително!
- Носът на кучето има две функции – обоняние и дишане
Носът на кучето има способността да разделя въздуха. Едната част отива директно към обонятелната област (която разграничава ароматите), докато другата е посветена на дишането.

- Кучетата имат способността да вдишват и издишват едновременно
Носовете на кучетата са проектирани така, че въздухът в тях може да се движи навътре и навън едновременно, създавайки непрекъсната циркулация на въздуха, за разлика от при хората, които трябва или само да вдишваме, или само да издишваме.
- Кучетата имат специален орган, който им дава „второ“ обоняние
Кучетата разполагат със специален вомероназален орган, който им помага да откриват феромони, които са химикали, отделяни от животните, които могат да се доловят само между представителите на един и същи вид. Този орган (Якобсонов) играе важна роля в размножаването и други аспекти на физиологията и поведението на четириногите.
- Кучетата миришат в 3D
Може да ви звучи невероятно, но истината е, че кучетата могат да миришат отделно с всяка ноздра. Точно както очите ни съставят два леко различни образа на света, а мозъкът ни ги комбинира, за да образува 3D картина, същото се случва и при домашните ни любимци, само че за целта се използват различните профили на миризмата от всяка ноздра. Така кучето определя с точност къде се намира въпросният обект, чиито аромат е доловило.
- Кучетата могат да усещат миризмата на времето
Кучетата имат уникалната способност да откриват дори малките ароматни частици в концентрациите на миризмовите молекули, които се отделят за кратки периоди от време. Това им позволява да проследяват и да определят бързо в коя посока се е насочил даден човек или животно, като просто душат земята.

- Носовете на кучетата са еволюирали, за да им помогнат да оцелеят
Според д-р Дейвид, професор по токсикология в Държавния колеж по ветеринарна медицина на Северна Каролина, кучетата са използвали носовете си, за да си помагат при важни житейски събития още от древни времена. „Еволюционно, обонянието на кучето му помага да намери партньор, потомство и храна, както и да избегне хищници“, коментира той.
- Кучетата могат да усещат миризма до 100 000 пъти по-добре от хората
Обонянието на кучето е най-мощното му сетиво. То е толкова чувствително, че четириногите могат да открият еквивалента на 1/2 чаена лъжичка захар в басейн с олимпийски размери. Само се опитайте да си го представите!
- Някои породи имат по-добро обоняние от други
Въпреки че всички кучета имат силно обоняние, при хрътките то е най-добре развито. Здравите работни породи като Немските овчарки, Белгийските овчарки Малиноа и Лабрадорите също се класират високо по отношение на обонятелните си способности.
Ако все още имате колебания какъв трябва да е носът на едно здраво куче - проверете тук