Кои подправки са полезни и кои - опасни за кучето ни
А ко сте от хората, които обичат да готвят с подправки, то със сигурност се чудите кои от тях са безопасни и кои – не за домашния ви любимец.
Добрата новина за всички любители на разнообразните вкусове и аромати е, че подправките не са само за хората – и нашите кучета могат да се възползват от разнообразните им действия и приложения в диетата си.
Но първо:
Какво представляват подправките?
За някои хора определенията за билки и подправки са едно и също нещо, но това съвсем не е така. Основната разлика е, че билките идват от листата на растенията, докато подправките – от другите им части като корени, цвят, стъбла, плодове, кора или семена.
От някои растения се произвеждат както билки, така и подправки – например кориандър. А, за да „усложнят нещата“ някои билки като босилек, магданоз, риган и мащерка се изсушават и се продават като подправки на пазара. Други съставки за гответе като чесън, например, не са нито подправки, нито билки, а произхождат от луковици, макар да се предлагат под формата и на прах.
Кои подправки са по-скоро полезни за кучето ни
- Босилек
Освен че намалява болката и възпалението при кучета с артрит, босилекът има антибактериално и противораково действие. Той се бори със свободните радикали, помага за предотвратяване на диабет и предпазва черния дроб.
- Кориандър
Облекчава гаденето, помага за детоксикация на организма, облекчава чревните газове, действа срещу диарията и има антипаразитни свойства. При кучета, които наскоро са родили – увеличава притока на мляко. Не се препоръчва обаче да се дава на бременни животни, защото може да стимулира маточните контракции.
- Канела
Регулира кръвната захар, предпазва от сърдечни заболявания, показва противоракови и противовъзпалителни свойства, бори се срещу свободните радикали, може да намали риска от болестта на Алцхаймер и Паркинсон при хората, както и при кучетата.
- Копър
Има противовъзпалително, антимикробно, противогъбично и антибактериално действие. Подобрява храносмилането, понижава кръвната захар и облекчава диарията. Избягвайте да давате копър на бременни кучета, тъй като това може да предизвика менструация и да причини спонтанен аборт.
- Джинджифил
Има противовъзпалително действие, спира гаденето и се бори с разстройството на стомаха, помага за регулиране на дивата на кръвната захар, блокира растежа на ракови тумори и намалява болката, свързана с артрозата. Даването на джинджифил на възрастни кучета може да помогне за засилване на когнитивната функция и намаляване на свързаната с възрастта болка в ставите.
- Мента
Облекчава спазмите в дебелото черво, намалява чревните газове, облекчава лошото храносмилане, успокоява разстроения стомах и лекува диарията.
- Риган
Съдържа полифеноли, които помагат в борбата с рака, имат противовъзпалително, антибактериално и противогъбично действие, облекчава лошото храносмилане и диарията, богат е на антиоксиданти.
Внимание: Риганът може да увеличи риска от кървене при кучета с медицински проблеми, свързани със съсирването на кръвта. Използвайте внимателно и при четириноги с диабет, тъй като може да понижи кръвната захар.
- Магданоз
Може да помогне за защита срещу инфекции на пикочните пътища, камъни в бъбреците и камъни в жлъчния мехур, има противовъзпалително и антибактериално действие. Естествен диуретик – богат на антиоксиданти.
- Куркума
Една от може би най-полезните подправки за домашните любимци. Бори се със свободните радикали, помага за чревната флора, подобрява мозъчната функция, намалява симптомите на артрит, има противораково и противовъзпалително действие. Тъй като е с много наситен вкус, се препоръчва – ¼ чаена лъжичка за малки кучета, ½ чаена лъжичка за кучета със среден размер и 1 чаена лъжичка за по-големи кучета на ден, задължително – смесена с храна.
Вижте още: 6 ползи от куркумата при възрастните кучета
Кои са най-опасните подправки за кучетата
След като знаете кои подправки са безопасни за домашния ви любимец, както и какви са ползите им за здравето му, не по-малко важен е въпросът кои подправки да избягвате.
Сред най-опасните и токсични подправки за домашните любимци, които да избягвате, са:
- Чесън и лук (дехидратирани или на прах) – те са особено токсични, независимо под каква форма се приемат, защото съдържат вещества, които разрушават червените кръвни клетки и водят до анемия;
- Черен или лют пипер – дразнят стомаха и водят до гастрит;
- Индийско орехче – съдържа миристицин, който е токсичен и причинява дезориентация и гърчове;
- Розмарин – може да причини припадъци;
Вижте още: Защо лукът и чесънът са опасни за кучето ни
Ако използвате разумно и информирано силата на подправките, в умерени количества и точна дозировка те могат да са чудесно допълнение към добре балансираната диета на домашния ви любимец. Винаги четете и се информирайте добре за всичко, което давате за ядене на кучето си, за да избегнете негативните последици за здравето му.
Вижте още:
Как да предотвратим случайно отравяне при кучетата
5 храни, подходящи за куче със стомашно разстройство