Кои замразени зеленчуци можем да даваме на кучето си

куче Снимка: iStock

К учетата са всеядни животни и неведнъж сме споменавали, че добре балансираната диета е ключова за доброто им здраве, развитие и дълголетие. За да сте спокойни, че косматият ви другар получава всички необходими му хранителни вещества е необходимо в менюто му да има баланс между протеини, мазнини и въглехидрати. Или с други думи – от месо, зърнени храни и зеленчуци. 

През зимните месеци не се радваме на толкова голямо изобилие от пресни храни както през пролетта и лятото, например, за това и много от нас имат по няколко пакета замразени зеленчуци във фризера си (за всеки случай!). И докато за нас това е просто бърза и лесна алтернатива за вкусна и питателна вечеря,

замисляли ли сте се, че замразените зеленчуци могат да бъдат удобна, достъпна и дълготрайна опция за допълване на диетата на вашето куче? 

Dogsandcats.bg

Нещо повече, освен че се приготвят по-бързо и по-лесно от пресните, те не съдържат добавен натрий, както в повечето консервирани храни и зеленчуци. Ето и още малко за това защо не бива да се притеснявате да добавяте от тях към вечерята на домашния си любимец:

  • За фибри

Кучетата се нуждаят от фибри, които спомагат за добрата работа на стомашно-чревния им тракт и храносмилателната система. Замразеният боб, зеленият фасул и грахът са с високо съдържание на фибри и отнема само няколко минути, за да са готови за консумация. Съдържат и витамините С и А. Въпреки че са полезни обаче, не прекалявате с влакнестите зеленчуци – твърде многото фибри в диетата могат да причинят газове и дискомфорт на животното. 

замразени зеленчуциСнимка: iStock

  • За въглехидрати

Царевицата, сладките картофи и бобът са точно на границата между зърнени храни и зеленчуци. Те осигуряват фибри, енергия и хранителни вещества на домашния ви любимец, съдържат желязо (в боба), и витамините Е и А. 

Главният бонус при замразените картофи е, че се приготвят много по-бързо в сравнение с пресните. Имайте предвид обаче, че всички въглехидратни зеленчуци са по-калорични в сравнение с останалите, за това ги дозирайте с мярка.

кучешка хранаСнимка: iStock

  • За витамин А

Морковите, тиквата и спанакът са чудесен начин да засилите присъствието на витамин А в менюто на четириногия си другар. Този витамин е от съществено значение за поддържане на здравето на очите на кучето. Размразените моркови можете да сервирате като хрупкаво, сладко лакомство, а спанакът (богат на фибри, витамин С и желязо) лесно се смесва с консервираната или сухата кучешка храна. Тиквата е сред най-полезните добавки в диетата на домашните любимци, а ако си я набавите в пюрирана форма нещата стават още по-лесни!

  • За витамини от група В

Витамините от група В са известни като рибофлавин (В2), нацин (В3), пиридоксин (В6) и кобаламин (В12). Тях ще откриете най-вече в замразените броколи, които са с високо съдържание на витамини от група В, фибри, витамините А и К.

замразени зеленчуциСнимка: iStock

Всъщност, витамин К се съдържа главни в зелените, листни зеленчуци и помага за съсирването на кръвта на вашето куче. Нещо, което е особено важно, ако животното се нарани. Карфиолът съдържа много от същите хранителни вещества, включително витамини от група В, витамини К и С. 

Суровите броколи и карфиол са трудни за смилане и може да отнеме повече време, за да ги приготвите, така че замразената им алтернатива е чудесен начин да осигурите на вашето куче бърза и здравословна доза от витамините от група В.

  • За витамин С

Замразените чушки, аспержи и тиквички са с високо съдържание на витамин С. Същото се отнася и за кръстоцветните зеленчуци като брюкселско зеле, броколи и карфиол. Замразените аспержи също са добър източник на витамин А и желязо, а брюкселското зеле съдържа фибри, витамин К и много минерали като желязо, калий, манган и фолиева киселина. Тиквичките са добър нискокалоричен вариант за кученца на диета.

кучеСнимка: iStock

Какво да избягвате

Лукът е токсичен за кучетата, така че избягвайте всякакви замразени миксове, в които той присъства под каквато и да е било форма. Не на последно място – важно е да поддържате баланса на хранителните вещества, които вашият домашен любимец поема. Тялото на животното усвоява някои от тях по-ефективно от други, а това може да доведе до натрупването им в организма му. Например, твърде много витамин А, който тялото по принцип съхранява с мастните тъкани, може да причини увреждане на черния дроб. Твърде много желязо може да доведе до запек и леки случаи на желязна токсичност. За това – нашият съвет е – нека всичко е с мярка.

 

Вижте още:

6 зеленчука, които да добавите към храната на кучето

5 човешки храни, които са полезни за кучето

 

Виж още