Не бъдете TОЗИ човек: 6 правила в кучешките паркове, които да следвате
В одили ли сте някога домашния си любимец в кучешки парк? Да, тези места са любими на много собственици на четириноги и безспорно могат да бъдат безопасен, забавен начин, чрез който да осигурите на вашия питомец необходимото количество упражнения и социално взаимодействие. Но преди да се отправите смело към близката градинка или пространство, обозначено като подходящо за разходки на домашни любимци, предлагаме ви кратко освежаване на етикета на тези места.
- Запознайте се с правилата – те са за всички!
Всеки парк за кучета има свои правила. Преди да влезете с кучето си в заградените пространства, отделете минута, за да се запознаете с тях и да се уверите, че не ги нарушавате неволно.
- Работете с вашето куче предварително
Парковете, предназначени за домашни любимци (наричани у нас и „кучешки градинки) са вълнуващи места за четириногите ни другари! Обикновено там е много динамично, случват се различни дейности. За това е важно да отделите време и да поработите с домашния си любимец върху някои от основните маниери на поведение и послушание – да сяда, долу и да идва при команда, например.
Уверете се, че косматият ви спътник разбира и изпълнява командите – това ще улесни възстановяването на фокуса му при нужда и ще можете да контролирате поведението му – дори ако животното се развълнува рязко.
- Представете го бавно
Ако в парка за кучета има и други четириноги, когато пристигнете, запознайте косматия си другар с тях бавно, за да сте сигурни и спокойни, че всички са дружелюбно настроени и си прекарват добре. Бъдете нащрек и внимавайте за признаци на безпокойство или агресия, като присвита между задните крака опашка, ръмжене, оголени зъби и скована поза на тялото – всички те ви казват, че е време да прекратите взаимодействията и да се оттеглите.
- Не губете кучето си от поглед
Една от най-често срещаните ситуации, които можете да видите в кучешкия парк е следната: собственик, пуснал кучето си спокойно в заграденото пространство решава, че няма нужда да обръща внимание на четириногото, тъй като „то няма къде да избяга“ и респективно е разсеян, занимавайки се с всичко друго, но не и с това да следи какво прави то. Искрено се надяваме да не се припознавате в гореописаното, но дори и това да е така – винаги има време да се промените!
След като кучето ви се настрои да поиграе, дръжте го под око. Не е задължително да си говорите с всички собственици на кучета, но винаги бъдете нащрек къде е вашият домашен любимец, какво прави и бъдете готови да се намесите, ако изпадне в беда.
- Почиствайте след кучето си
От само себе си се разбира, но все пак – ваша отговорност е да почиствате след собственото си куче на обществено място. Това, че нямате пликче под ръка или не виждате наблизо кофа не са оправдания. Точка.
- Знайте кога е време да се прибирате
Ако в заграденото пространство в парка има предимно големи кучета и това притеснява по-дребния ви домашен любимец, може би не е най-добрата идея да се застоявате вътре. Същото се отнася и, ако косматият ви другар е агресивен или се държи прекалено отбранително спрямо останалите четириноги. Преценявайте според ситуацията и знайте кога е време да се приберете вкъщи. Някои животни не се справят добре с прекомерната стимулация и вашият домашен любимец може да е един от примерите за това.
Идеята да отидете до кучешкия парк е всички, които са там (начело с кучето ви, разбира се!) да са щастливи и да си прекарат добре. Няма нищо на всяка цена – не го забравяйте!
Вижте още:
Как да социализираме отново куче, което е било нападнато