Предизвикване на повръщане при кучетата: какво трябва да знаем

В секи собственик на домашен любимец го е преживявал. Кучето ни е погълнало нещо, което не трябва – човешко лекарство или токсична храна като шоколад или стафиди, например. Логично, първата ни мисъл е – как да го накарам да повърне? Да, повръщането може да бъде бърз начин за премахване на потенциално вредно вещество от организма на четириногото. Но е важно да знаете как точно да го предизвикате, така че да е безопасно за животното, както и кога повръщането не е особено добра идея, коментират от Американския киноложки клуб.
Кучетата по природа са любопитни същества, а това понякога може да доведе до ядене на неща, които не бива изобщо да се озовават в устата им. Нехранителни предмети като камъни, чорапи и бельо могат да причинят запушване на червата, което да налага спешна операция. Обичайните токсични хранителни продукти пък, включват грозде, дъвки или бонбони, съдържащи ксилитол, шоколад и храни с чесън или лук. Сред най-честите неща, които се озовават в лапите на четириногите и които са опасни за здравето им са и лекарства без рецепта, противозачатъчни хапечета, антидепресанти и марихуана. Поглъщането на химически отрови като отрова за плъхове, торове, инсектициди, пестициди, хербициди и антифриз също е основен проблем.

Когато домашният ви любимец погълне нещо, което не трябва, едно от основните неща, които предприемат в спешната клиника, е да предизвикат повръщане. При особено тежки и опасни случаи, ветеринарният лекар може да ви препоръча да направите това още у дома.
Dogsandcats.bg
Кога предизвикването на повръщане не е препоръчително
Ако кучето ви е погълнало нещо вредно, което не е трябвало да яде, възможно е то да го повърне само. Ако това не се случи, предизвикването на повръщане може да изглежда като добра идея. Но това е нещо, което трябва да се опитате да направите у дома само под ръководството на ветеринарния си лекар. Има много основателни причини за това.

Предизвикването на повръщане крие някои потенциално сериозни рискове и не е подходящ способ за всяка ситуация. Ако имате подозрение, че кучето ви е погълнало чужд предмет или потенциално опасно токсично вещество, незабавно се свържете с ветеринарния си лекар. Само специалистът може да ви насочи дали предизвикването на повръщане в домашни условия е правилното нещо. Акцентираме върху това, защото в някои случаи предизвикването на повръщане може да причини повече щети, отколкото поглъщането на самия токсин. Вижте още за видовете кучешко повръщане и какво означават те тук
Някои от нещата, които кучетата могат да погълнат, като батерии, разяждащи материали или остри предмети, могат да причинят опасни и дори смъртоносни увреждания, ако предизвикате повръщане и те се върнат нагоре по хранопровода на животното. Тези погълнати предмети могат да причинят запушвания или перфорации, а самият акт на предизвикване на повръщането също е свързан с някои рискове. Един от тях е аспирационната пневмония, която се причинява от вдишване на вещества - обикновено съдържанието на стомаха - в белите дробове.

Предизвикването на повръщане може да бъде опасно и при брахицефалните породи, като Мопс, Английски и Френски булгог, както и Пекинез, тъй като те са изложени на по-висок риск от възникване на аспирационна пневмония поради късите си носове и генетичните проблеми с дихателните пътища.
Важно е да отбележим, че някои токсини могат да причинят аспирационната пневмония ако кучето повърне, независимо дали има плоско лице или не. Например, ако животното погълне течен перилен препарат на капсула, той може да стане пенлив и по-лесно да достигне до белите му дробове.
Не предизвиквайте повръщане и, ако кучето ви е летаргично, има гърчове или припадъци. Не е желателно да го правите и ако животното е погълнало:
- Разяждащи химикали (препарати за почистване на тоалетна чиния или канал)
Повръщането им може да причини язви или лезии.
- Цинков или алуминиев фосфид (отрова за къртици)
При смесване със стомашната киселина тези токсини могат да причинят смъртоносен газ фосин. При повръщане той може да причини увреждане на белите дробове на всеки, който го вдиша. В конкретния случай – на вас и ако имате други домашни любимци.
- Остри предмети (стъкло или заострена пластмаса)
При повръщане могат да наранят хранопровода на кучето ви.

Понякога може и да е твърде късно да се предизвика повръщане. Ако, например, кучето ви е погълнало чужд предмет или токсично вещество, времето е най-важно.
Общата препоръка гласи да се предизвика повръщане в рамките на два часа след поглъщането.
Ако е минало повече време, има вероятност чуждият предмет вече да се е преместил от стомаха в червата. И в този случай повръщането просто вече не е ефективно. Идентично, ако токсинът вече е абсорбиран или животното показва клинични признаци (особено неврологични като гърчове), повръщането вече не е ефективен или безопасен вариант. Има, разбира се, изключения, но времето тук е от съществено значение.
Най-безопасното нещо, което можете да направите в тези случаи, е незабавно да заведете кучето си в кабинета на ветеринарния си лекар. Ако обаче не можете да стигнете до там или инцидентът се е случил извън работно време, може да се наложи да предизвикате повръщането у дома.
Водороден пероксид за предизвикване на повръщане при кучетата
3-процентният разтвор на водороден пероксид е препоръчителният начин да накарате кучето си да повърне. Ако не разполагате с такъв в домашната си аптечка, добре е да се снабдите за всеки случай, а можете да поставите и в комплекта за първа помощ на домашния си любимец, който взимате със себе си, когато не сте у дома.

Водородният пероксид е локален антисептик, който може да се използва като средство за повръщане, когато собствениците нямат възможност да заведат питомеца си до кабинета на ветеринарния си лекар. Обикновено действа в рамките на 10-15 минути, като предизвиква дразнене в чревния тракт на животното, което води до повръщане на около 50 процента от съдържанието на стомаха.
Водородният пероксид обикновено се счита за безопасен за предизвикване на повръщане при кучета, когато се прилага от специалист. У дома обаче нямате този лукс, а и не разполагате с необходимия ветеринарен опит. Не карайте питомеца си да повръща, ако проявява някой от следните симптоми или състояния.
- Кучето е силно летаргично
- Има намалена способност за преглъщане
- Вече е имало гадене и повръщане
- Затруднено дишане
- Имало е скорошна операция или мегаезофагус (генерализирано разширение на хранопровода)
- Погълнати са корозивни агенти, остри предмети или лекарства
Как да накараме кучето си да повърне
Първо и най-важно – винаги се консултирайте с ветеринарния си лекар или близката спешна клиника. Дори ако планирате да накарате питомеца си да повърне у дома, специалистът е ценен ресурс и ще може да ви предостави най-точната информация за състоянието на четириногия ви другар.

Ако кучето ви не е яло през последните два часа, ако му дадете да хапне или го почерпите с лакомство, това може да увеличи вероятността да повърне.
Уверете се, че разполагате с 3-процентния разтвор на водороден пероксид. По-високите концентрации са токсични и могат да причинят сериозни щети на питомеца ви.
Приложете правилното количество водороден пероксид: препоръчителната доза е една чаена лъжичка (приблизително 5cc или 5ml, ако използвате спринцовка за перорално приложение) на пет килограма телесно тегло на кучето през устата, с максимална доза от 3 супени лъжици (приблизително 45ml) за кучета, които тежат повече от 20 кг.
Приложете дозата със спринцовка за перорално приложение, като я впръскате отстрани, като дръпнете назад устните на кучето. Целете се между задните зъби или в задната част на езика. Внимавайте да не позволявате на животното да вдиша от веществото, тъй като това може да доведе до аспирация. Ако питомецът ви не повърне в рамките на 15 минути, можете да му дадете втора доза.

Останете с кучето си, докато повръща. Вземете малко количество от повърнатото за проба, за да го анализира ветеринарният ви лекар. И не позволявайте на четириногото да яде това, което повърне. Още за това защо кучетата ядат собственото си повръщано - четете тук
Внимавайте за усложнения и нежелани реакции, като повръщане, което трае повече от 45 минути, диария, летаргия, стомашна дилатация-волвулус или стомашни язви.
Времето е от решаващо значение и най-безопасната стъпка е да заведете домашния си любимец в кабинета на ветеринарния си лекар или близката спешна клиника, за да предизвикат там повръщането. В някои случаи може да е необходимо друго поддържащо лечение, като интравенозни течности. А ако не сте успели да накарате кучето си да повърне, специалистът може да му даде по-силно лекарство, за да се отърве от веществото, което е погълнало, както и от водородния прекис.

Как ветеринарните лекари карат кучетата да повръщат
Във ветеринарната клиника повръщането най-често бива предизвикано чрез прием на някои лекарства. Най-често използваните от тях са:
- Апоморфин
Обикновено се поставя като инжекция и е ефективно за предизвикване на повръщане в 94% от случаите. Действа бързо, в рамките на 15 минути.
- Clevor (офталмологичен разтвор на ропинирол)
Това лекарство е одобрено от FDA и се прилага като капки за очи. Ефективен при предизвикване на повръщане при 95% от кучетата в рамките на 30 минути.

Кои методи да избягваме, когато предизвикваме повръщане при кучето си
- Сол
Солта никога не бива да се използва за предизвикване на повръщане, тъй като поглъщането на големи количества може да доведе до животозастрашаващи нива на натрий в кръвта на кучето ви (хипернатермия). Което води до тремор, гърчове и дори кома.
- Пръст в гърлото
Пъхането на пръст в гърлото на кучето ви няма да го накара да повърне. Четириногите нямат същия рефлекс на повръщане като хората. Това действие е травматично за кучето и може да доведе до нараняване на гърлото му, както и до рефлексно ухапване.
- Зехтин
Зехтинът може да доведе до панкреатит, диария и повишен риск от аспирационна пневмония, ако домашният любимец повърне.
В заключение, ако кучето ви е изяло нещо, което не трябва, не бързайте да се паникьосвате! Най-доброто нещо, което можете мигновено да направите, е да се свържете с ветеринарния си лекар. След това – съберете бързо информация за продукта, който предполагате, че животното е изяло, както и за приблизителното време кога това се е случило. Ако, разбира се, има как това да стане. Щом предоставите тази информация на ветеринарния си лекар, той ще ви посъветва дали повръщането е най-добрият вариант и кой начин да използвате за целта.

Предизвикването на повръщане винаги следва да се извършва под ръководството на ветеринарен специалист. Това може да бъде животоспасяващо за косматия ви другар, особено при случаи на токсичност и поглъщане на чуждо тяло, за това е важно да останете концентрирани, максимално спокойни и да изпълнявате точно инструкциите на специалиста.
Вижте още: Как и с какво да храним кучето си, след като е повърнало