Защо кучетата бягат от дома си?
Т ова е най-големият страх на стопаните на домашни любимци: в една минута кучето ви е в безопасност у дома или в двора, а в следващата – вече го няма. Може би се е измъкнало през вратата или е открило дупка в оградата... Факт е, че колкото и да не ни се иска, това се случва по-често, отколкото си мислим!
Кучетата могат да избягат от дома си водени от естествените си инстинкти. Може да искат да се отдалечат от нещо страшно, да търсят партньор, да следват аромат или да преследват плячка. А някои домашни любимци са просто изключително любопитни или имат много задържана енергия, което ги прави по-склонни към бягства, пишат от Rover.com.
8 причини защо кучетата бягат от дома си
Важно е да разбирате, че кучето ви не бяга от дома или двора, защото не ви обича. Четириногите обикновено се измъкват, защото намират лесен изход или водени от една от тези 8 причини:
- Скука
Когато кучето ви не получава достатъчно упражнения или умствена стимулация, то може да се отклони, за да потърси забавление навън.
- Тревожност
Тревожните кучета може да избягат, когато се почувстват свръхстимулирани или стресирани. Някои от тригерите, които отключват стрес у четириногите, включват нови места, звуци, рутинни процедури, преживявания и хора.
- Любопитство
Подобно на котките, кучетата са естествено любопитни. Четириногите често имат желание да се скитат и да изследват нови гледки, миризми и звуци.
- Търсене на половинка
Ако имате некастрирано мъжко куче, то може да търси начин да избяга, ако е доловило аромата на разгонена женска.
- Страх
Силни звуци като фойерверки или гръмотевици могат да предизвикат инстинкта за самосъхранение или бягство при кучетата.
- Липса на основно обучение
Кучетата без основно обучение за послушание може да пренебрегнат командите и да следват инстинктите си, което да доведе до бягство.
- Силен хищнически инстинкт
Кучетата със силен хищнически инстинкт често преследват малки животни и увлечени в заниманието си могат да се измъкнат, ако има път за бягство.
- Ново място
Понякога, когато животното е на ново място, това може да го направи тревожно или прекалено развълнувано, което да го накара да потърси път за бягство.
Някои породи имат репутацията на „бегълци“
Породите кучета с високи енергийни нива, силни изследователски инстинкти или подчертан хищнически инстинкт са по-склонни на бягства от дома си. Тези породи включват, но не се ограничават до: Сибирско хъски, Бигъл, Грейхаунд, Бордър коли, Джак Ръсел териер, Австралийска овчарка, Белгийска Малиноа, Лабрадор, Дакел, Немска овчарка.
Как да попречите на кучето си за избяга
Дори и най-отговорните собственици на домашни любимци могат да се сблъскат с подобна ситуация. Но предприемането на някои проактивни стъпки може да ви помогне да ограничите възможностите за бягство на питомеца си:
- Проверявайте редовно оградата на двора си
Уверете се, че оградата ви е достатъчно висока, за да попречи на кучето ви да я прескочи. Проверявайте я редовно за дупки и слаби места.
- Стерилизация/кастрация
Кастрацията ще намали желанието на домашния ви любимец са се измъкне в търсене на партньор.
- Осигурете достатъчна умствена стимулация и физическа активност
Ангажирайте кучето си с играчки за дъвчене, пъзели и други дейности за предотвратяване на скуката. Задоволяването на нуждите от физическа активност на питомеца ви също ще помогнат срещу желанието за бягство.
Вижте още:
Популярният трик срещу бълхи, който всъщност не работи
Защо трябва да внимавате, когато давате на кучето си млечни продукти