Защо кучетата ближат раните си?

куче ближе рана Снимка: iStock

Р аните не са приятни – нито за нас, нито за домашните ни любимци. И всички ние инстинктивно се опитваме да се погрижим за тях. За хората това означава да използваме ръцете си, за да почистим и покрием раната. За кучетата – това означава облизване. 

Четириногите ближат раните си, защото близането помага за отстраняване на мръсотията от раната и облекчава болката. В допълнение, кучешката слюнка има леко антибактериално действие, пишат от PetMD. 

куче ближе ранаСнимка: iStock

Актът на облизване физически премахва всички остатъци, които може да са замърсили раната. Това може да включва мръсотия, камъни, растителна материя, косми, стъкло и дори мъртва и повредена тъкан. Важно е да се отбележи, че кучешката слюнка е антибактериална, но само до известна степен. Проучванията показват, че макар тя да се бори срещу някои бактерии, в самата слюнка се съдържат други видове, които на свой ред могат да я замърсят болезненото място. 

Dogsandcats.bg

Трябва ли да оставя кучето да ближе раната си?

Не, не е добра идея да оставяте кучето си да ближе раната си. Своевременната първа помощ и ветеринарните грижи са далеч по-добри от облизването. Освен това четириногите са склонни да продължават да ближат раната си след точката на полза и могат да увредят допълнително раната, като така попречат за нейното зарастване. 

куче ближе ранаСнимка: iStock

Ако се касае за малка рана, можете внимателно да я почистите у дома с чиста кърпа, вода и разреден антисептик. Дълбоките и големи рани изискват ветеринарна помощ, за да се почистят добре, да се премахнат всички остатъци и да се определи дали има нужда от конци или не. Ветеринарният ви лекар може също да предпише безопасни лекарства за болка за домашния ви любимец. Те могат да включват както хапчета за прием през устата, така и локален обезболяващ гел върху раната. Ако се налага, специалистът ще ви насочи и към подходящи антибиотици, които са ефективни срещу всички вредни бактерии, които може да са замърсили раната.

куче нараняванеСнимка: iStock

Как да накараме кучето си да спре да ближе раната си?

Знаем, че това не е никак лесна задача! Въпреки това, има някои неща, които можете да опитате, за да попречите на питомеца си да ближе раната си. Ето някои от тях:

  • Използвайте яка/конус, за да попречите на питомеца си физически да достигне до раната.

куче ближе ранаСнимка: iStock

  • Поставете лека превръзка, стара тениска или хирургически гащи, за да покриете раната и да предотвратите облизването й.
  • Напръскайте с нещо с лош вкус върху мястото, за да възпрете кучето си от близане.

Не забравяйте, че това, че раната е започнала да образува коричка и да се затваря, не означава, че вече можете да се доверите на кучето си и да сте спокойни, че то вече няма да я ближе. Именно това е моментът, в който раната става сърбяща (тъй като зараства) и животното е силно привлечено от инстинкта си да ближе и дъвче мястото, преди да е напълно излекувано.

куче ближе ранаСнимка: iStock

Защо кучетата ближат човешки рани?

Домашните ни любимци не могат да ни кажат защо се опитват да оближат нашите рани. Учените обаче смятат, че това вероятно е инстинктивен отговор на отворена рана. Кучетата ни облизват в знак на привързаност или подчинение, а актът на облизването освобождава серотонин, който ни позволява да се чувстваме добре. За съжаление обаче, колкото и трогателен да е този жест, той няма да помогне за заздравяването на раната ви.

куче нараняванеСнимка: iStock

Вижте още:

Има ли кучешката слюнка лечебни свойства

Виж още