Защо кучето ми е толкова прилепчиво?
О бичате безкрайно много кучето си, но понякога имате чувството сякаш имате две сенки? Или често се улавяте да си мислите: „Защо домашният ми любимец е толкова прилепчив, защо е необходимо постоянно да ме следва от стая в стая?“
Е, може би знаем отговорите на тези въпроси. Но преди да разберем какво мотивира прилепчивото поведение на вашия питомец, добре е да се спрем върху един друг, добре познат на някои стопани на четириноги термин:
Какво е велкро куче?
Велкро кучета (да, точно като велкро лепенките) се е превърнало в нарицателно за прилепчиви кучета, които буквално не изпускат стопанина си от очи. Ако откриете, че дори не можете да отидете до тоалетната, без домашният ви любимец да настоява да се присъедини към вас, знайте, че вероятно той спада към тази категория.
Някои кучета се раждат такива, а други могат да започнат да развиват това поведение в даден момент от живота си. Често се наблюдава и при по-възрастните четириноги, които се чувстват по-комфортно в удобството на дома си и присъствието на стопанина си. Те знаят, че могат да разчитат на своя човек, който ще им помогне и напътства из къщата, за да спазват рутината си.
Защо кучето ми е толкова прилепчиво?
- Стрес и безпокойство
Една от най-честите причини защо едно куче е прилепчиво е, че може би се стресира от раздялата със стопанина си. Домашните ни любимци могат да развият тревожност при раздяла във всеки етап от живота си, но най-често това започва в по-ранна възраст. Ако питомецът ви не е свикнал да остава сам или е преживял травматично събитие в миналото, което го кара да се бои, че ще си отидете и никога няма да се върнете при него, това може да отключи състояние на безпокойство. И логично – когато нещо ги стресира или тревожи, четириногите търсят подкрепа и утеха у най-близкия си човек.
- Скука
Точно като малко дете, което наскоро се е научило да ходи, така и кучетата са склонни да следват хората си из къщата, ако нямат какво друго да правят. Помнете – важно е питомецът ви да бъде психически стимулиран през целия ден – това може да е под формата на играчки-пъзели, дъвчащи предмети, физическа дейност или други видове упражнения.
- Да е велкро куче е в неговата природа
Някои кучета са по природа по-привързани и прилепчиви от други. Често това са породи, които са развъждани като пастирски или работни кучета, чиято основна задача е била да слушат командите на стопаните си и да изграждат силна връзка с тях.
По-прилепчивите породи включват: Голдън ретривър, Бернски зененхунд, Лабрадор, Австралийска овчарка, Бордър коли, Санбернар, Немска овчарка.
- Научено поведение
Въпреки че не винаги се държат така, кучетата са едни от най-умните животни на земята и могат да се научат на нови трикове във всеки етап от живота си. Например, възможно е питомецът ви да е научил, че когато е близо до вас или се върти наблизо, то може да получи нещо от масата. Или че всеки път, когато седне до вас на дивана, ще го погалите и ще му обърнете внимание.
И така несъзнателно, самите вие затвърждавате това поведение!
- Заболяване или здравословен проблем
Кучетата са експресивни същества, които често предават емоциите си чрез лай, вой, ръмжене или скимтене. Но също и чрез езика на тялото си. Ако домашният ви любимец изпитва болка или дискомфорт, той често може да потърси вашата близост. И тъй като вие го познавате най-добре, ако знаете, че прилепчивостта не е част от обичайното му поведение, то ще обърнете внимание на тази внезапна промяна. И съответно – ще се свържете с ветеринарния си лекар.
Имате у дома велкро куче? Може би имате свои собствени съвети и трикове, с които се справяте с това поведение?