Как мога да насърча котката си да обича да седи в скута ми?

котка в скут Снимка: iStock

Д окато някои котки жадуват за обич и биха направили всичко, за да седнат в скута ви, други могат да бъдат плахи и по-скоро да стоят настрани. През повечето време това се свежда само до индивидуалните личностни различия, но понякога може да е резултат от липса на социализация.

Котенцата, които не са били държани от хора през първите 3-7 седмици от живота им, може да имат по-малка склонност да бъдат нежни и дори да се осмеляват да се качат в скута ви.

котка в скутСнимка: iStock

За да имате най-добри шансове за успех с вашата котка, важно е средата да е благоприятна за релаксиращи и гушкащи моменти. Намалете светлините и включете телевизора на ниска сила на звука. След това се стремим да накараме вашата котка да почувства положителни асоциации с допир и контакт, като комбинираме това с награда, като например специално вкусно лакомство!

Dogsandcats.bg

Ако имате една от тези неохотни котки, но винаги сте искали пухкава котка в скута, има нещо, което можете да опитате:

  • Етап 1

Вземете някои от любимите лакомства на вашата котка и седнете на дивана. Докато държите очите си здраво приковани към телевизора и устоявате на изкушението да погледнете или да говорите с котката си, внимателно ги хвърлете една по една на пода пред вас. Ако котката ви не дойде на този етап, просто хвърлете лакомството малко по-далеч към котката си (това ще работи по-добре с гладна котка!).

  • Стъпка 2

Когато котката ви реагира положително, поставете лакомство на дивана си, така че да може да се качи на дивана до вас.

котка в скутСнимка: iStock

  • Стъпка 3

Накрая примамете котето си в скута си с лакомство. Много е важно да запомните на този етап, че не се опитвате да държите/галите котката си — имате нужда тя да се чувства така, сякаш има пълен контрол.

  • Стъпка 4

Не забравяйте, че ще ви е необходимо много търпение, тъй като това може да отнеме значително време. Все пак не се отказвайте. Горните упражнения трябва да се повтарят всеки ден и да се надяваме, че след определен период от време вашата котка ще се чувства достатъчно сигурна и защитена, за да се свие и да почива в скута ви.

Топ съвети:

  • Ограничете взаимодействията до много кратки и планирани обучения от няколко минути, иначе котката ви ще се отегчи.
  • Никога не насилвайте котката си да лежи в скута ви. Това само ще направи котката ви още по-тревожна. Някои котки никога няма да бъдат котки в скута и може да се наложи да приемете, че котката ви се радва на компанията ви по други начини.
  • Опитайте се да разчетете езика на тялото на вашата котка и да предвидите кога тревожността се увеличава. Например потрепване на опашката, схващане на раменете/крака, разширяване на зениците и въртене на ушите са признаци на стрес - ако забележите някой от тези признаци, спрете обучението.
  • Използването на храна може да бъде много мощен инструмент. Това ще подейства като награда за това, че сте се справили и след това би трябвало котката ви да се е научила да идва и без нея.

котка в скутСнимка: iStock

Все пак не бива да забравяме, че котките имат много различни характери. Не притискайте гальовния си приятел за неща, които не харесва. Някои котки може да се научат да сядат в скута ви и да спят там, други - никога няма да харесат тази близост и може да предпочетат по-скоро да седят близо до вас или в стаята, в която се намирате. Уважете предпочитанията на мъркащия приятел и не го карайте да прави неща, които не са му приятни.

Виж още