10 безпогрешни признака, че липсвате на вашето куче

куче човек Снимка: iStock

Д а те посрещнат на вратата с вихрушка от скачане, махане с опашка и неодобрителен поглед, който сякаш казва „Къде, за бога, беше?“ е сценарий, който всеки стопанин на домашен любимец преживява ежедневно (и то по няколко пъти!). Вероятно имате предположение, че с поведението си вашият четириног другар се опитва да ви каже нещо, така че ние сме тук, за да ви дадем отговора на въпроса: „Усещат ли кучетата липсата на стопаните си?“

куче човекСнимка: iStock

Липсвате ли на кучето си, докато не сте заедно?

Отговорът е да, кучетата усещат липсата на собствениците си, когато ги няма! Всъщност, според проучване, публикувано в Psychology Today, колкото по-дълго четириногото е оставено само, толкова повече му липсват собствениците му (както се вижда от интензивността на поздрава, когато се върнете у дома). А ето и още 10 знака, които ще ви уверят, (в случай, че имате нужда), че липсвате на косматия си другар!

  • Няма настроение

Ако кучето ви обикновено е игриво и е душата на всяко парти, а във ваше отсъствие се чувства потиснато и без настроение, това е явен признак, че му липсвате. 

Dogsandcats.bg
  • Седи пред вратата или прозореца

Ако кучето ви е заело поза до вратата или прозореца, взирайки се напрегнато с надеждата да ви види в момента, в който наближите дома си, то явно усеща липсата ви.

куче човекСнимка: iStock

  • Дремва върху вещите ви

Чудите се защо от всички места в дома ви, домашният любимец избира да се сгуши във вашите дрехи? Отговорът е съвсем прост: нашите космати другари намират комфорт в неща, които ухаят на тези, които обичат и им липсват. И да, това понякога включва мръсното ви пране и спално бельо (питомецът ви не е капризен!).

  • Деструктивно поведение

Скуката и безпокойството при раздяла могат да накарат кучетата да преминат в разрушителен режим. Това винаги е неприятно, защото води не само до унищожение на вещи в дома ви, но също представлява и опасност за самите животни, тъй като могат да погълнат нещо, което не трябва и да се самонаранят. 

куче беляСнимка: iStock

  • Бягство

Ако кучето ви има склонност да се измъква винаги щом види открехната врата, то е добре да знаете, че същото може да се случи и докато е сам у дома. За това е добре да прегледате всички възможни изходи за бягство преди да излезете. 

  • Хленчене, когато си тръгвате

Кучето може да започне да хленчи и да крачи напред-назад из стаята, докато се подготвяте за заминаването си. Понякога дори само оправянето на чантата, обличането на палтото и посягането към ключовете е достатъчно, за да накара питомецът ви да изрази недоволството си – липсвате му, още преди да сте тръгнали!

  • Игнорира ви

Да ви даде от вашето собствено лекарство – това е начинът на някои кучета да накажат собствениците си за това, че са ги оставили сами. Косматият ви другар може да стане внезапно много зает да дъвче любимата си играчка или да облизва лапите си като механизъм за справяне с липсата ви.

куче човекСнимка: iStock

  • Полудява от радост, когато се приберете вкъщи

Няма нищо по-хубаво от това да бъдете посрещнати от вратата от домашния си любимец, който е толкова невероятно щастлив, че сте у дома! Питомецът ви дори може да ви донесе подарък за добре дошли – любимата си играчка, например!

  • Следи ви

Куче, което следва стопанина си навсякъде, често се бои да бъде отделено от любимия си човек. Да, сладко е, че вашият космат другар обича да е около вас по всяко време, но никой не иска да изпитва вина всеки път, когато затвори вратата на банята, нали? 

куче човек обичСнимка: iStock

  • Гладна стачка

Кучето ви може рязко да загуби апетита си, когато се чувства отпаднало, а тревожността и депресията могат да го накарат да вирне нос от храната си.

Важно е да отбележим, че много от симптомите, които са иникация, че липсвате на кучето си, когато ви няма, могат да са признаци и на тревожност при раздяла. Обърнете особено внимание на прекомерното или повтарящо се поведение, самонараняване (прекомерно близане на лапите или хапане на опашката) или тревожно дишане/задъхване. Ако подозирате, че кучето ви страда от безпокойство при раздяла, обсъдете го с ветеринарния си лекар или със сертифициран специалист по поведението на животните. 

куче дъвчеСнимка: iStock

 

Виж още