10 любопитни факта за кучетата, които ще ви накарат да ги заобичате още по-силно!
Н аричат кучетата „най-добрите приятели на хората“ и за това си има причина! Освен верни и лоялни другари обаче, домашните ни любимци са изненадващо сложни същества, като всяка порода има своите уникални странности. Има толкова много любопитни факти за кучетата, че е трудно да се избере конкретна област, върху която да се съсредоточим. Въпреки това ви каним да се присъедините към нас, докато преглеждаме нашите топ 10 любими факта за кучетата.
- Има конкретна причина кучетата да спят свити
Идва краят на един дълъг, тежък ден. Подготвяте се за почивка, когато забелязвате, как домашният ви любимец се свива плътно в центъра на кучешкото си легло. Без значение от породата на питомеца ви, от големите Мастифи до миниатюрните Чихуахуа, всяко кучето го прави. Оказва се, че не става въпрос само за комфорт – има по-дълбока причина, твърдо вградена в тяхното ДНК.
Кучетата се свиват, когато заспиват, за да се предпазят от атаки. Тази поза стяга тялото им, което прави жизненоважни органи по-добре защитени. Следващият път, когато питомецът ви се свие, знайте, че в поведението му има елемент на инстинкт за оцеляване.
- Отглеждането на куче носи ползи за здравето ни
Ако четете това, значи вече обичате кучета! Но знаете ли, че отглеждането на домашен любимец носи осезаеми ползи за здравето? Включително: повишено социално благополучие; по-добро психично здраве; намалено кръвно налягане; освобождаване от посттравматичен стрес и депресия. Да, кучетата действително са най-добрите приятели на хората по най-различни начини.
- Обонянието им е невероятно
Не би трябвало да е изненадващо, но кучетата имат много мощно обоняние. Докато хората имаме около пет милиона рецептори, с които улавяме миризмите около себе си, при домашните ни любимци те са зашеметяващите 300 милиона.
- Зрението им не е по-лошо от човешкото, просто е различно
Общоприетото мнение е, че кучетата имат по-лошо зрение от хората. Но това не е съвсем вярно. Визията на четириногите просто е различна. Всъщност много породи като Немска овчарка, Бордър коли и Голдън ретривър, имат добра визуална яснота, която им помага да ловуват.
Много хора вярват и, че кучетата са далтонисти. Всъщност четириногите действително нямат червени/зелени рецепторни конуси в очите си, но това означава, че виждат света в нюанси на синьо и жълто. Въпреки това ограничената им палитра може да бъде също толкова остра и жизнена, колкото и нашата.
- Кучетата също сънуват!
Сънищата не са запазени само за хората. Знаете ли, че домашният ви любимец също сънува? Всички налични научни данни сочат, че косматите ни другари сънуват по идентичен на нашия начин. Ако видите четириногия си другар да скимти или потрепва в съня си, има вероятност да преживява насън деня си, точно както ние.
- Кучетата не се потят като нас
Когато хората спортуваме, ние се потим под мишниците си. Колкото по-високо е нивото ни на активност, толкова по-висока е телесната ни топлина. На свой ред, потните жлези по цялото ни тяло започват да охлаждат повърхността на кожата ни. Домашните ни любимци обаче, нямат този лукс.
За да регулират правилно телесната си температура, повечето четириноги се задъхват. Това включва бързи, силни вдишвания през широко отворената им уста. Въпреки че не разполагат с толкова потни жлези като хората, домашните любимци се потят в долната част на лапите си като допълнение към задъхването.
- Има огромни разлики в размерите на породите
Салуки са слаби и дългокраки. Чихуахуа – малки и крехки. Мастифите, Немският дог и Нюфаундлендът са група от извисяващи се гиганти, докато породи като Далматинец или Немска овчарка са някъде по средата.
Кучетата са във всякакви форми и размери. Разликата между породите може да бъде толкова астрономическа, че е трудно да повярваме, че тези животни имат общ прародител. В момента Американският киноложки клуб е признал около 200 различни породи.
- Средният им живот е по-дълъг, отколкото изглежда
Каква е средната продължителност на живота на едно куче? Въпреки че е вярно, че домашните ни любимци живеят много по-кратко в сравнение с хората, благодарение на съвременната ветеринарна наука четириногите са по-дълголетни на всякога.
Въпреки че има редица фактори, като порода, среда, диета и начин на живот, които допринасят за дълголетието на кучето, средно четириногите живеят между 10 и 13 години. За щастие обаче, все по-често чуваме за домашни любимци, които са редом до стопаните си до 16-18-годишна възраст.
- Те са удивително бързи
Работните кучета са създадени за широк спектър от цели. Лов, проследяване, извличане и пастирство - всичко това идва на ум. Някои породи обаче впечатляват със скоростта и мобилността си. Хрътките, например, са бързи почти колкото гепардите.
- Те „говорят“ с помощта на опашките си
Кучетата може да не могат да говорят, но опашките им споделят много. Когато домашният ви любимец размаха задната част на тялото си, позицията, скоростта и моделът, по който се движи, предават съобщение на хората и другите животни. Спокойното махане може да е знак за щастие. Твърдата, изправена опашка – че е нащрек.