5 начина да накараме кучето да яде по-бавно
А ко кучето ви приключва със съдържанието на паничката си за по-малко време, отколкото ви е необходимо, за да кажете „Хей, забави малко“ – значи сте забелязали, че домашният ви любимец се храни твърде бързо.
Има някои четириноги, за които може да се каже, че буквално „вдишват“ храната си – без дори да си правят труд да дъвчат и дори да проверят съдържанието на менюто си. Типичен пример за подобно поведение са Лабрадорите и Кокер шпаньолите, но може да се наблюдава при всички домашни любимци, независимо от размера, възрастта или породата им.
Прекалено бързото хранене крие рискове
Няколко са основните опасности, свързани с прекалено бързото поглъщане на храната от страна на косматия ви спътник. На първо място – рискувате животното да се задави. Тъй като кучето не дъвче правилно става по-лесно храната да се забие или заседне в гърлото му.
Дори и животното да успее да погълне безопасно всяка хапка, има голяма вероятност съдържанието на паничката да не остане за дълго в стомаха му. Много домашни любимци, които се хранят твърде бързо, в крайна сметка повръщат всичко погълнато минути, след като приключат. Ако разгледате по-отблизо изхвърлената каша от храна ще видите, че тя не изглежда много по-различно, отколкото когато я сложихте в паничката на косматия си приятел. Това е така, защото тя не е сдъвкана добре, а стомахът няма време да я смели и да усвои хранителните вещества.
Най-сериозното притеснение, което собствениците на кучета, които се хранят бързо имат, е състояние, наречено Стомашна дилатация и Синдром на волвулус при кучета. Известно е още като подуване на стомаха. То се случва, когато животните поемат въздух, докато се хранят. Стомахът и/или червата се разширяват, а това може да бъде животозастрашаващо. По последни данни около 30% от кучетата, които развиват този синдром, губят живота си.
Признаците на стомашна дилатация включват:
- Подуване на стомаха подобно на балон
- Повръщане
- Общо безпокойство
Случва се по-често при представители на по-едрите породи четириноги. Кучета, които се хранят бързо, са пет пъти по-склонни да развият това състояние, отколкото животните, които поглъщат вечерята си с нормално темпо. Важно е при най-малкото съмнение да потърсите ветеринарна помощ.
Как да накараме кучето да се храни по-бавно
На всички ни се иска да можехме да седнем и да поговорим с домашните ни любимци защо трябва да забавят темпото, докато се хранят. Можете, разбира се, да опитате – но едва ли ще има особен резултат. Вместо това ваша отговорност е да намерите ефективни начини да накарате животното да яде по-бавно.
Ето няколко стратегии с доказана ефективност.
- Купете купичка за бавно хранене
Както подсказва и името, това са специални панички или съдинки за четириноги, които се изработват с точната цел да принудят кучетата да се хранят по-бавно. Има няколко различни вида, но общата идея е една и съща. Дъното на тези купички не е гладко, а прилича на 3D лабиринт, между чиито стени се „заклещват“ парченцата храна. По този начин яденето се разпръсква и животното не може да погълне всичко наведнъж. Можете да ги купите онлайн или в повечето магазини за домашни любимци.
- Направете своя собствена купа за бавно хранене
Ако не искате да харчите пари за нова купа за домашния си любимец, има няколко възможности как да си я направите сами. Можете да вземете тенис топка (или каквато и да е било здрава топка) и да я поставите по средата на паничката на кучето. След което изсипете храната върху нея. Можете да използвате и форма за мъфини – отново идеята е същата.
- Превърнете времето за хранене във време за обучение
Вашето куче така или иначе се нуждае от редовни тренировки, а времето за вечеря е идеалната възможност да го мотивирате. Използвайте вместо лакомства основната храна на любимеца си и я разпределете на малки порции. Давайте му ги след като изпълни правилно дадена команда.
Можете да работите върху засилване на старото поведение, като същевременно тренирате за нови трикове. Това ще поддържа мозъка активен, тялото ще се движи и няма да е нужно да се притеснявате, че кучето твърде бързо ще погълне големи количества храна.
- Разбийте основните хранения
Скорострелното хранене не е толкова опасно, когато кучето яде по-малки количества. Според статистиката, животни, които получават дневната си дажба по веднъж на ден, са два пъти по-склонни да развият подуване на стомаха, отколкото кучета, които се хранят два пъти на ден. Помислете за разделяне на дневния порцион на няколко по-малки хранения през целия ден.
- Ядене от ръка
Този метод е силно препоръчван от треньорите на кучета, когато човек иска да засили доверието и да подобри връзката с домашния си любимец. Като допълнителен бонус – тази техника прави чудеса при животни, които трябва да се научат да се хранят по-бавно.
За да я приложите е необходимо да изсипвате малки количества гранули в шепата си, а след това да я поднасяте на домашния си любимец. Уверете се, че му давате достатъчно време, за да сдъвче всичко старателно, преди да напълните следващата порцийка в шепата си.
Някои стопани на кучета си мислят, че кучето им изяжда храната си бързо, защото му е много вкусно или защото е било много гладно. И преди сме споменавали, че за да изпита истински глад, едно домашно животно трябва да не е слагало нищо в уста в продължение на дни. За това – не подминавайте с усмивка факта, че косматият ви приятел „омита“ за секунди съдържанието на паничката си. Понякога това може да доведе до сериозен здравословен проблем с фатални последици.
Вижте още: Защо кучето ви омита храната си толкова бързо