5 неща, които трябва да знаете за зрението на кучето си
О познаването на начина, по който кучетата гледат на света ни помага да разберем по-добре домашните си любимци. Нашите четириноги другари възприемат нещата по-различно от нас. Когато едно Чихуахуа ви погледне в лицето, вие сте толкова високи, колкото пететажна сграда изглежда на средностатистически възрастен човек! Освен това начинът, по който един Кокер шпаньол вижда света значително контрастира с този на хрътката, например. Кучетата, които зависят от зрението си, за да ловуват, като Салуки, имат невероятна острота и зрително поле, предназначено да забелязва малки животни.
Ето пет удивителни факта за кучешкото зрение, които ще ви помогнат да разберете по-добре гледната точка на кучето ви.
- Късогледи ли са кучетата при нормална светлина?
Не, не всички кучета са късогледи. Когато зрението на четириноги е тествано с ретиноскоп, учените са установили, че повечето от тях не са нито близко, нито далекогледи. Въпреки това, при тестове за зрителна острота повечето кучета изглежда имат зрение 20/75 през деня. Това означава, че животните трябва да са на 6 метра от нещо, за да го видят толкова ясно, колкото ние бихме могли от около 20 метра. Лабрадорите, отглеждани като кучета за лов, имат почти 20/20 зрение.
Въпреки това, късогледството и далекогледството се срещат при някои породи. Немските овчарки, Мини шнауцерите и Ротвайлерите, например, са по-податливи към развитие на късогледство.
Далекогледството, наричано хиперметропия, е по-рядко срещано, но засяга някои породи кучета. Австралийските овчарки, Аляските маламути и Фландърските бувиета са предразположени към това състояние.
- Виждат ли кучетата ултравиолетово?
Да, кучетата могат да виждат ултравиолетова светлина. Макар че до 2014 г. се приемаше, че четириногите не могат да различат нищо в ултравиолетовия диапазон. Тогава проучване, разглеждащо очите на 38 вида бозайници, показа, че много от тях, включително котки и кучета, могат да виждат ултравиолетова светлина. Установено е, че около 61,3% от ултравиолетовата светлина достига до ретината на кучето.
Защо кучетата имат тази способност не е известно, но изглежда, че животните с по-добро нощно виждане, като кучетата, могат да различават ултравиолетова светлина. Разбира се, всичко, което абсорбира ултравиолетова светлина, би било по-видимо за животните, позволявайки им да виждат неща, които ние не можем.
Тази способност позволява на домашните ни любимци да виждат изсъхнала урина, което е едно от нещата, които абсорбират ултравиолетовата светлина. Възможно е това да им помага при проследяването и ловуването на плячка.
- Наистина ли някои кучета имат сляпо петно под носа си?
Да, кучетата с дълги носове имат сляпо петно точно под носа си. Тъй като четириногите имат очи, които са по-раздалечени от нашите, те имат по-малко бинокулярно зрение. Бинокулярно зрение е способността едновременно ясно да се вижда изображението на обект с двете очи. Това е мястото, където зрителното поле на всяко око се припокрива и създава възприятия с дълбочина. Кучетата виждат най-добре, когато гледат право напред. За съжаление, дългата муцуна може да им попречи и да създаде сляпо петно точно под носа им. Конете имат подобно сляпо петно.
- Далтонисти ли са действително кучетата?
Не, кучетата виждат някои цветове. Те виждат жълто и синьо мног добре и докато могат да различат червеното от синьото, трудно могат да направят това със зелено и червено. Тяхното цветоусещане е подобно на човек, който има червено-зелена цветна слепота.
Вижте още: Как виждат света кучетата
- Кучетата имат зрително поле от 240 градуса?
Да, кучетата имат зрително поле от 240 градуса. Техните очи са разположени по-далеч едно от друго в сравнение с нашите, което им дава много по-голямо зрително поле. За сравнение, при нас то е около 180 градуса.
Тази адаптация дава на кучетата по-добро периферно зрение и им помага при лов и избягване на опасност. Освен това им служи, за да се ориентират в заобикалящата ги среда, така че е по-малко вероятно да се блъснат в предметите около себе си, тъй като по-голямата част от тялото се намира зад главата, а не под нея (както е при хората). Освен това така те могат да наблюдават езика на тялото на другите кучета, което позволява по-добра комуникация и избягване на конфликти.
Вижте още:
Могат ли кучетата да виждат в тъмното