6 идеи как да се позабавлявате с кученцето си
Н е може да се отрече: кученцата имат много енергия! Добрата новина е, че с малко упражнения и тренировки на открито можете да помогнете на четириногото си приятелче да изгори (поне) част от нея. При това – по забавен и за вас, и за косматия ви другар начин.
Игрите ще ви позволяват да се сближите с домашния си любимец и в много случаи могат да помогнат както за социализацията му, така и да научат косматия ви другар на умения, които ще са му полезни цял живот. Освен това можете лесно да включите вашето семейство и приятели, за да се забавлявате заедно!
Защо игрите са важни за кученцата?
Тъй като кученцата имат много енергия в запас, те имат нужда от занимание, в което да я вложат. А игрите са фантастичен отдушник! В резултат на това, вместо да ви краде чорапите или да дъвче обувките си, четириногият ви другар ще разполага с нещо градивно за вършене.
Освен това, игрите изморяват четириногото ви приятелче. Те го правят по-спокойно и подобряват държанието му в останалите часове от деня, насърчат правилната социализация (особено ако се практикуват в компанията на други хора или кученца), от полза са и за обучението за послушание. Те могат да стимулират и сетивата на питомеца ви, включително ума и обонянието му.
Най-добрата част от игрите за кученцата обаче е...
Те ви позволяват да изградите солидна връзка с домашния си любимец. Всеки път, когато си взаимодействате положително, вие задълбочавате връзката си и изграждате отношения на доверие, лоялност и приятелство.
Най-добрите игри за кученца, за забавление и социализация
А сега, нека пристъпим към игрите! Домашният ви любимец вече може да има свои собствени предпочитания относно любимите си занимания. Но ако все още няма – всичко по-долу е идеална отправна точка! Опитайте различни неща и не се страхувайте да експериментирате – може да откриете, че питомецът ви предпочита една игра пред друга.
- Донасяне
Играта на донасяне е фантастична и любима на кучета от всички възрасти – включително и за кутретата. Това е и добър начин да научите животното на контрол над импулсите – като това да „пусне“ играчката си, щом я върне при вас.
Най-добре е да изберете по-малка и мека играчка, която да се побере лесно в устата на кученцето ви. Започнете с хвърляне на кратки разстояния, за да не се стига до прекомерно натоварване.
- Дърпане на въже
Дърпането на въже е друга игра, която може да ви помогне да научите кученцето ви на контрол над импулсите. Добре е да оставяте четириногото си приятелче да „печели“ от време на време, отправяйки му след това командата „пусни“. Всеки пък щом го направи успешно, давайте му лакомство, за да подсилите поведението.
- Криеница
Търсенето и намирането на лакомства е много забавно занимание за повечето четириноги. То е и чудесен начин да се стимулира обонянието на животното. Можете да скриете лакомство в почти всичко – от празни кутии до картонени чашки, изборът е ваш!
- Групово забавление
Правилната социализация е от решаващо значение за кученцата. Това е важен елемент в развитието им, тя учи мъниците как да бъдат приятелски настроени и да се държат добре. Това ги прави по-способни да се справят в различни ситуации, да комуникират с непознати животни и хора. Освен това е много забавно!
Макар че никога не е късно да социализирате домашния си любимец (ако смятате, че има нужда от това!), за ключов момент се смята възрастта между три до 17 седмици.
Училище за кучета или специални класове за обучение са идеален вариант, за да направите това. Те позволяват на домашния ви любимец да си взаимодейства с други четириноги, които са приблизително на същата възраст като него. Можете да направите същото и, ако имате приятели или семейство с кученца.
- Лесни кучешки трикове
Можете да започнете да учите кученцето си на някои от по-лесните трикове още от седмата-осмата седмица. Да, вероятно няма да успеете да задържите вниманието му за дълго (което е нормално при кутретата!), но това не означава, че не можете да започнете обучението рано. Освен че са стимулиращи за домашния ви любимец, тренировките са забавни и за двама ви. И не на последно място – чрез тях изграждате добро поведение още в ранна възраст.
Най-лесните команди за обучение включват „седни“, „стой“ и „долу“. Стремете се тренировките да не надвишават 15 минути на ден, в идеалния случай – разделени на по-кратки сесии.
- Припомняне на името
Това е занимание, в което можете да включите членовете на семейството си. Всеки грабва по едно лакомство, след което заставате в кръг с домашния си любимец. След това всеки се редува да вика четириногото по име – награждавайки го всеки път, когато дойде.
Играта за припомняне на името има много предимства. От една страна домашният ви любимец започва да научава как се казва, което в крайна сметка е полезно във всеки аспект от живота му. Освен това учи четириногото да взаимодейства с различни хора, което е стълб за успешната социализация. И накрая – тази игра е действително много забавна за вас, четириногия ви другар и всички останали участници в нея.