6 знака, че кучето ви не получава достатъчно упражнения
Н а всеки от нас се случва да изпадне в размисли относно физическата си подготовка и външния си вид. Неслучайно едно от най-популярните обещания, които мнозина си дават за Нова година е именно да тренират повече. (И вие, нали? А спазихте ли го или по-добре да не питаме?). Замисляли ли сте се обаче, дали домашният ви любимец получава достатъчно упражнения?
Липсата на достатъчно физическа активност при кучетата може да причини всичко – от здравословни проблеми до промени в поведението.
А всъщност е съвсем просто да разберем дали е необходимо да отделяме малко повече време за раздвижването на четириногия ни другар. Ето шест признака, които са сигурна индикация, че косматият ви спътник се нуждае от нов план за раздвижване.
- Наддаване на тегло
За да поддържате здравето на кучето си, опитайте се да следвате концепцията, която хората прилагаме много често, наречена „калориен дефицит“. Концепция, която в общи линии се изчерпва до следното: по-малко погълнати калории, отколкото изгорени. Обратното води до наддаване на тегло.
Ако напоследък забелязвате, че кучето ви е малко по-закръглено, отколкото би трябвало, това може да е индикация, че са му необходими повече упражнения (изгаряне на калории). И точно както е при хората, повечето кучета отслабват най-добре чрез подход, включващ комбинация от диета и физическо натоварване.
Обсъдете с ветеринарния си лекар какви промени в менюто на косматия си другар можете да въведете, докато постепенно увеличавате ежедневните му разходки, почивки за игра и обща активност.
- Деструктивно (разрушително) поведение
Поведенческите проблеми и особено разрушителното поведение обикновено са резултат от липса на достатъчно упражнения. Много кучета, особено високоенергийните породи, се отегчават лесно, а ако не получат възможност да изразходват енергията си, те започват да търсят начини да я насочат в посоки, крайно нежелани от стопаните им. Като дъвчене на разни неща из дома ви, драскане, хапане, ровене в пода или кофата за боклук...
И всичко това само, защото животното не получава възможност да изразходва енергията си качествено!
- Мудност
Някои кучета стават затворени и депресирани, когато им липсва достатъчна умствена и физическа стимулация. Тези домашни любимци са по неохотни да се ангажират с членовете на човешкото си семейство. Мудността на питомеца ви обаче, може да е признак и на заболяване, за това се консултирайте с ветеринарния си лекар, ако смятате, че нещо с четириногия ви другар не е наред.
- Хиперактивност
Кучетата, които са хиперактивни и тези, които показват лоши обноски, често го правят поради дефицит на упражнения. Това обикновено се наблюдава при по-млади четириноги или представители на високоенергийните породи. Характерна черта на тези животни е, че имат много енергия в запас! Ако тя не се насочи по продуктивен начин, ще се превърне в палавост, а белите няма да закъснеят!
- Прекомерно лаене или хленчене
Кучета, които са неспокойни и лаят или скимтят прекомерно, просто търсят начин да ви кажат, че имат нужда от повече упражнения. Тези домашни любимци изпитват нужда да правят нещо и знаят, че това, което искат, вероятно е навън! И не само – те държат и любимите им хора да участват в забавата!
Така че те общуват по най-добрия начин, който познават – чрез лай или хленчене. Редовните разходки и игри на открито обикновено са лекарството за този поведенчески проблем.
- Скованост
Точно както при хората, заседналият начин на живот, особено при по-възрастните кучета, може да доведе до загуба на мускулна маса и схванати, болезнени стави. Ежедневното раздвижване и упражнения помагат за поддържане на мускулния тонус, както и поддържат сухожилията и връзките разхлабени, така че косматият ви другар да се радва на свобода на движенията!
Ако четириногият ви другар има проблеми с изкачването на стълбите или скачането, насрочете преглед с ветеринарния си лекар, за да проверите дали не страда от артрит. Но дори това да се потвърди, важно е да се изготви ежедневен план за упражнения, чрез който да поддържате формата на питомеца си, макар и с по-умерено темпо.
Ежедневната разходка може да е достатъчна за куче на средна възраст, което е спокойно и улегнало, но младите четириноги и високоенергийните породи се нуждаят от повече. Понякога много, много повече. Някои породи изискват по няколко часа упражнения всеки ден – огромен ангажимент, така че не забравяйте да проучите енергийното ниво на кучето, което възнамерявате да доведете в дома си... преди да го направите!
Вижте още:
Колко често трябва да разхождате кучето си
Kак да поддържаме ума на възрастното куче бистър