7 неща, за които да внимавате при грижите за кучето си през зимата
В ъпреки че нашите верни кучета са оборудвани с топли кожени палтенца, а лапите им са защитени със здрави възглавнички, те все пак са уязвими, когато настъпи студеното време.
Да, повечето четириноги могат да понасят и по-ниски температури, но те може и да се нуждаят от допълнително внимание и грижи от наша страна, за да не се чувстват неудобно или да измръзнат. Да забележите, че на домашния ви любимец му е студено, не е трудно: животните треперят и търсят топлина точно като нас. Може да има и промени в поведението като летаргия и желание да прекарва повече време вътре.
- Дръжте кучето си на топло и сухо
Дори ако кучето ви прекарва по-голямата част от времето си на открито през по-топлите месеци, през зимата е добре да бъде вътре. Като правило – ако е твърде студено за вас, значи същото се отнася и за домашния ви любимец.
Породи като Сибирско хъски, Санбернар или Немска овчарка понасят по-добре ниските температури, но кучета с по-тънка и къса козина като Чухуахуа или хрътки задължително трябва да излизат навън през зимата, подсилени с подходящо яке или пуловер.
След разходка или игра в снега козината на четириногите става мокра или влажна. За това, щом се приберете у дома, добре е да подсушите не само лапите, но и цялото животно със суха кърпа.
- Подслон
Както споменахме, най-добре е да държите кучето си на закрито през зимата. Това важи и за четириноги, които иначе прекарват повече време на двора на открито.
- Антифриз и каменна сол
Антифризът и каменната сол съдържат химикали, които могат да са токсични за домашните любимци, напомнят от PetMD. За това е важно да предприемете проактивен подход към излагането на кучето ви на тях.
Антифризът мирише добре и има сладък вкус, което привлича домашните любимци. Дори и малко количество от него обаче, може да бъде смъртоносно за кучетата и котките. Ако имате дори най-малко подозрение, че четириногият ви другар е погълнал антифриз, важно е да не губите време, а незабавно да го заведете на ветеринарен лекар.
Що се отнася до каменната сол, тя може да заседне между пръстите и да причини напукване на лапите на кучето ви. За това е важно винаги след разходка в снежно и студено време, да обърнете специално внимание при почистването на краката и корема на питомеца си.
- Храна и вода
Редовно следете дали купичката за вода на домашния ви любимец е пълна. Кучетата могат да се дехидратират както през зимата, така и през лятото. Помнете – снегът не е заместител на водата. Освен това, ако играе по-продължително навън, четириногият ви другар ще изразходва повече енергия.
- Празнични тържества
С къща, пълна с хора, е лесно да се разсеете и да не забележите как кучето ви може би търси своите начини да се включи в забавата. Откраднати лакомства, кокалчета, ровене в боклука – домашните ни любимци са изключително изкусни в това да сътворят някоя беля, когато знаят, че вниманието на собствениците им е насочено другаде.
Повечето хора са наясно с опасностите от шоколада и гроздето, но не бива да пропускаме и празничните лакомства със стафиди и бонбони без захар (които често съдържат ксилитол).
- Бълхи и кърлежи
Бълхите и кърлежите са паразити, които са способни да оцелеят и при много студено време. Те могат да се скрият в различни зони на дома ви или да намерят убежище в топлите тела на диви животни като катерици. И, разбира се, само чакат някой по-топъл зимен ден, за да станат активни отново.
Всички тези възможности означават, че кучето ви може да хване бълхи и кърлежи през зимата. И макар много стопани да не обръщат внимание на профилактиката през по-хладните месеци, ние ви съветваме да продължите да обезпаразитявате кучето си през зимата.
- По-възрастните кучета имат своите нужди
Кучета, диагностицирани със заболявания, свързани с възрастта им като артрит или диабет, са по-уязвими на хладното време и минусовите температури. Студът може да раздразни болните им стави, за това специалистите препоръчват по-кратки разходки.
Вижте още:
Кога навън наистина е твърде студено за кучето ни