8 неща, които да направите, ако кучето ви внезапно получи неприятни газове
Н еприятните газове с натрапчива миризма са едно от нещата, свързани с домашните любимци, които определено не извикват усмивка на лицата на собствениците им. Освен че може да бъде неудобно обаче, това може да е знак за нещо по-сериозно, свързано със здравето на четириногия ви другар. Ако кучето ви внезапно е започнало да има газове, има няколко неща, които можете да направите, за да подобрите положението.
Метеоризмът е тема, която може да ви накара да се кикотите или да запушите инстинктивно нос с ръка, но що се отнася за кучето ви, това е напълно нормална част от живота. И хората, и кучетата отделят газове ежедневно като естествен страничен продукт от смилането на храната. Всъщност средностатистическият човек отделя газове около 5-15 пъти на ден, докато за кучетата все още няма конкретна статистика.
3 често срещани причини за прекомерни газове при кучета
- Консумация на храни, предизвикващи газове
Ако кучето ви внезапно има неприятни газове, има голям шанс това да се дължи на диетата му. Някои от храните, които могат да доведат до това, включват: броколи, брюкселско зеле, карфиол, бобови храни, млечни продукти, човешка храна и остатъци от масата, мазни или преработени меса.
- Поглъщане на въздух при хранене
Когато става дума за излишни газове, може би не става въпрос само за това какво яде домашният ви любимец, но и как се храни. Ако питомецът ви е склонен да облизва паничката си така, сякаш се храни за последно, то може да поглъща и въздух, което да доведе до натрупване на газове. Брахицефалните породи (Мопс, Английски и Френски булдог) са по-склонни да поглъщат въздух, когато ядат и пият, поради специфичната структура на муцуните им.
- Храносмилателни проблеми
В някои случаи газовете могат да бъдат признак на основен здравословен проблем, като възпалително заболяване на червата, синдром на раздразнените черва или различни видове инфекции. В тези случаи прекомерното образуване на газове може да бъде придружено от други симптоми като диария, загуба на апетит, повръщане и обща летаргия. За да получите правилна диагноза, винаги се консултирайте с ветеринарния си лекар.
8 начина за предотвратяване или намаляване на метеоризма при кучета
След като знаем някои от често срещаните причини, които могат да обяснят защо кучето ни има излишни газове, ето някои решения, които могат да помогнат за ограничаване на ситуацията.
- Спазвайте балансирана диета
Стремете се да давате на кучето си висококачествена храна, формулирана с питателни пълноценни съставки, тъй като това може да помогне срещу прекомерното образуване на газове. Това означава храни с баланс на протеини, здравословни въглехидрати от цели хранителни източници като истинско месо, зеленчуци и други естествени продукти.
Ако гранулите на домашния ви любимец са пълни с преработени съставки, може би е време да преосмислите плана му за хранене. Например, когато четете етикетите на храните, търсете истинско месо (като пилешко или агнешко), вместо такова на прах, грах вместо грахов протеин или кафяв ориз вместо нишесте. Желателно е храната на питомеца ви да не съдържа и ГМО, овкусители, оцветители, консерванти и слепващи сгъстители.
- Време за хранене
Заедно с промяната на диетата на вашето куче, помислете дали да не разделите храненията му на няколко по-малки през деня, а не едно или две по-големи. Това ще даде време на храносмилателната му система да разгради погълнатото.
- Забавете скоростта, с която кучето ви се храни
Ако домашният ви любимец яде твърде бързо, можете да закупите купа за бавно хранене. Те са специално проектирани, за да затрудняват достигането до храната, така че питомецът ви ще е принуден да намали скоростта, с която поглъща съдържанието на паничката си. Забавянето на темпото може да помогне и за намаляване на приема на въздух, което да ограничи количеството газ, което животното отделя в последствие. Така че да, подобно на хората, забавянето и по-старателното дъвчене на храната може да подобри храносмилането и по този начин – да намали газовете.
- Давайте на кучето си пробиотици
Един от най-добрите начини за поддържане на здравето на червата на кучето ви са пробиотиците. Научните изследвания показват, че както при хората, тези „добри чревни бактерии“ укрепват здравето и подпомагат храносмилането, имунната система и цялостното благосъстояние на кучетата.
- Въздържайте се от човешки остатъци
Да давате на любимия си домашен любимец няколко хапки от своята вечеря или закуска може и да не е голяма работа (стига да знаете кои храни са безопасни за кучета). Въпреки това, най-добре е да устоите на желанието да споделите остатъците от масата с косматия си другар, тъй като това може да доведе не само до прекомерни газове, но и до други възможни здравословни проблеми като лошо храносмилане.
- Поддържайте кучето си активно
Знаете как физическата активност и редовните упражнения се отразяват на вашето тяло. Е, ситуацията не е по-различна, когато става въпрос за четириногите ни другари. За да потушите проблема с газовете на питомеца си, извеждайте го редовно на разходка около 30 минути след хранене. Поддържайте удобно темпо, за да засилите храносмилането и елиминирате газовете.
- Внимавайте за алергени
Много кучета са предразположени към алергии, точно като хората. Ако газовете на домашния ви любимец са придружени от други симптоми като кихане, сърбеж, повръщане/диария и чесане/облизване на лапите, той може да има хранителна алергия или непоносимост към някоя от съставките в храната си. Ако имате подозрения, че се касае за нещо такова, добре е да го обсъдите с ветеринарния си лекар и да преминете на диета с ограничени съставки.
- Намалете лакомствата
Твърде многото лакомства могат да са причината за допълнителни газове при домашния ви любимец. Това е така, защото източникът и съставките в тях имат значение. Винаги се стремете да избирате качествени, естествени лакомства, които не съдържат пълнители и изкуствени аромати/оцветители, вместо нискокачествени. В допълнение, следвайте препоръките на опаковката относно количествата, съобразени с килограмите на домашния ви любимец.