8 възможни причини защо кучето ви отказва да се храни
К ато собственици на кучета ние се стремим да направим всичко необходимо, за да бъде домашният ни любимец щастлив и здрав. Така че е разбираемо, че много хора изпадат в паника, когато питомецът им показва необичайно поведение. Когато четириногият ви другар внезапно спре да се храни, например, това няма как да не ви стресира. За това ви предлагаме 8 възможни причини защо кучето ви отказва да яде.
- Кучето ви не харесва храната си
Всички искаме да дадем на домашния си любимец най-доброто, но понякога кучетата ни могат да станат придирчиви, когато става въпрос за храната им. Така че, ако животното спре да яде внезапно, това просто може да е знак, че не харесва съдържанието на паничката си.
Като начало – проверете срока на годност, за да видите дали храната му е годна за консумация. Понякога отказът от храна може да се дължи на рязкото въвеждане на нов вид. Ако кучето не харесва миризмата или вкуса й, то просто може да откаже да я яде.
- Прехранване
Ако кучето ви не е гладно, то може да откаже да се храни. Липсата на апетит може да се дължи на прекомерно количество лакомства или на прехранване. Важно е да знаете, че наднорменото тегло при четириногите може да увеличи риска от здравословни проблеми като ставни заболявания и дори някои видове рак. Ако не сте сигурни колко трябва да яде домашният ви любимец, проверете ръководството на опаковката на храната му и говорете с ветеринарния си лекар.
- Хранене в определено време от деня
Както всички знаем, кучетата са интелигентни животни, които бързо изграждат навици. Домашният ви любимец може да е свикнал да се храни през определена част от деня и да отказва да яде през останалото време. Да, повечето четириноги биха хапнали винаги, когато имат възможност, но рутината е възможна причина защо кучето ви не проявява интерес към съдържанието на паничката си.
- Стрес
Подобно на хората, много промени в живота могат да повлияят на емоциите на кучето ви и респективно – на неговия апетит. Например, преместването може да бъде много стресиращо за четириногия ви другар, което да доведе до отказ да се храни. Обичайно е и косматият ви другар да отказва да се храни, ако сте далеч от дома.
- Възраст
Възрастта също може да бъде основен фактор, който влияе на апетита на кучетата. Често по-възрастните четириноги започват да ядат по-малко с напредването на годините в отговор на по-ниските калорични изисквания, които имат.
- Прием на лекарства
Приемът на някои лекарства могат да повлияят на апетита на кучето ви. Ако сте загрижени за това какви странични ефекти имат медикаментите, които питомецът ви приема, обсъдете го с ветеринарния си лекар.
- Проблеми със зъбите
Причините, поради които кучето ви не яде, може да включват и проблеми със зъбите. Ако забележите, че домашният ви любимец сякаш има апетит, но плюе храната си или се лигави, това може да означава, че изпитва болка. Може да има счупен зъб или инфекция, която му причинява дискомфорт и загуба на апетит.
- Заболяване
Някои от заболяванията, които могат да доведат до загуба на апетит при кучетата, са:
- Инфекции и висока температура
- Стомашно-чревни проблеми
- Проблеми с черния дроб
- Проблеми с бъбреците
- Панкреатит
Голяма част от изброените по-горе здравословни проблеми причиняват болка, гадене или летаргия, които намаляват апетита на кучето.
Как да помогнете на домашния си любимец
Първо и най-важно, потърсете други признаци, че домашният ви любимец може би не се чувства добре, включително повръщане, гадене, диария, летаргия, повишена или намалена жажда, прекомерно уриниране, лош дъх. Ако питомецът ви покаже каквито и да е други признаци на дискомфорт, свържете се с ветеринарния си лекар.
Ако вашето куче не иска да яде, защото не харесва вкуса на новата формула, която сте му дали, трябва да се върнете към старата, надеждна храна. Когато променяте диетата на питомеца си, трябва да го правите постепенно, за да избегнете стомашно-чревни разстройства.
Ако вашето куче е стресирано поради някои значителни промени у дома, опитайте се да го успокоите, като прекарвате повече време с него и намалите източника на стрес (доколкото е възможно).
Вижте още:
Колко често да сменяме водата на кучето си
Нуждае ли се кучето от специална храна за неговата порода