Как да ограничим прекомерния лай на кучето си

куче лае Снимка: iStock

З наем, че основната работа на кучето е да лае. Но понякога се случва домашният ни любимец да прекалява и прекомерната му вокализация да нарушава не само нашето, но и спокойствието на съседите ни. 

Има няколко причини, поради които кучето лае много. Собствениците на шумни четириноги обикновено се научават да живеят с това и свързват постоянното джафкане на питомеца си с личността и породата му. Да,

вярно е, че има по-вокални и по-тихи породи, но това не означава, че трябва да нормализирате постоянния шум. 

Dogsandcats.bg

куче лаеСнимка: iStock

Защо кучето ми лае толкова много?

За да откриете правилния подход и метод за справяне с прекомерната вокализация на домашния си любимец, първо трябва да разберете основната причина. Има два основни мотиватора, които обикновено събуждат нуждата на кучетата да лаят. Понякога се касае за скука и натрупване на твърде много енергия. Това обикновено се случва, когато сте сами у дома и животното просто започне да вдига шум без причина, за да привлече вниманието ви.

Другата често срещана причина е, че домашният ви любимец е напрегнат и уплашен. Може дори да не забележите това, но когато питомецът ви лае срещу непознати, които минават покрай вратата/оградата, това обикновено е от страх. 

куче щастливоСнимка: iStock

Психическо и физическо изтощение

За да отучите вашия търсещ внимание домашен любимец, осигурете му достатъчно физически и умствени стимули. Това може да са чести разходки, игри или опити за различни кучешки спортове като аджилити, например. Обучението също спада към дейностите, подходящи за целта, тъй като по този начин животното ще мисли повече, ще бъде заето и няма да скучае. Движението и вниманието ще изморят ума му, така че да не чувства нуждата да лае, тъй като няма да има излишна енергия за насочване. 

куче лаеСнимка: iStock

Емоционални причини зад прекомерния лай

Продължителният лай може да бъде причинен от самота, както и да е признак на тревожност при раздяла. В този случай, когато собственикът се прибере у дома, животното обикновено го приветства с шумен лай. В такъв случай най-добрата тактика е да игнорирате (доколкото можете, разбира се) животното, докато не се успокои. А щом това се случи – наградете го с вашето внимание!

Научете го къде са границите 

Куче, което лае покрай оградата или докато се разхожда, обикновено е напрегнато и несигурно. То трябва да разбере, че не е негова работа (и не очаквате от него) да ви защитава от непознати. Когато се разхождате, за предпочитане е домашният ви любимец да върви до вас, а да не е няколко крачки напред. Ако започне да лае – игнорирайте го и продължете да се движите. 

куче лаеСнимка: iStock

Важно е да очертаете граници и у дома. Стремете се да храните животното по едно и също време всеки ден, трябва да има определени места из къщата, където няма право да ходи. Свикнете го да дремва през нощта в собственото му легло. 

В заключение, кучето трябва да лае, това е естествено, но когато е в здравословни граници. Отглеждани да пазят къщата ни и да сигнализират за натрапници с гласа си, животните често приемат ролята си на защитници много сериозно! И докато с подходящите нагласа, техники и дресура е възможно да ограничите джафкането на питомеца си, няма как да премахнете лая напълно. 

 

 

Виж още