Как да запознаем малко кученце с по-възрастното си куче

кучета Снимка: iStock

В ъзрастно куче, което вече е добре установено в собственото си пространство, може да не се ориентира към нов космат приятел толкова бързо, колкото вие. За това, ако планирате да добавите още едно четириного към семейството си (решение, за което ви поздравяваме!), то е добре да помислите за логистиката. Ние, разбира се, сме тук, за да ви помогнем с няколко полезни съвета, които ще направят запознанството между двете животни по-леко. Необходима е само малка подготовка и напредничаво мислене!

Подготовка за запознаване на кученце с по-възрастно куче

  • Помислете за темперамента

Ако имате по-възрастен домашен любимец, то вероятно знаете, че енергийните му нива се променят с годините. Помислете как вашият четириног другар ще си взаимодейства с по-младо кученце и дали техните личности ще бъдат съвместими. Настоящият ви домашен любимец има ли териториално поведение, дали е буен или по-скоро обича да си подремва? Някои породи са по-съвместими от други, а това също може да помогне да увеличите шансът двете четириноги да се разбират. 

кучетаСнимка: iStock

  • Проверете здравето им

Уверете се, че и двамата ви четириноги другари са обезпаразитени срещу бълхи и кърлежи, както и че са в крак с ваксините, преди да ги запознаете един с друг. Това ще намали шансовете да си предадат заразни болести и паразити един на друг.

Dogsandcats.bg
  • Създайте им отделни пространства

Можете да използвате бебешки врати или прегради, клетки или отделни стаи за всяко от кучетата, където те да могат да се оттеглят, когато почувстват нужда да го направят. Предоставянето на тяхно собствено безопасно пространство и установяването на физически граници от самото начало ще намали вероятността от териториални спорове. Не се притеснявайте, ще можете постепенно да ги въвеждате в споделени пространства, докато се почувстват по-комфортно един с друг. 

Идентично,

всяко от кучетата трябва да има собствени играчки, легло и купички за вода и храна, за да се сведе до минимум рискът от териториално поведение и опазване на ресурсите. 

Стъпки, които да следвате по време на първата среща и поздрав

След като сте се подготвили за представянето, е време вашите кучета да се срещнат за първи път! Не забравяйте, че това първо взаимодействие може да зададе тона на бъдещата им връзка, така че е важно да не претупвате нещата, а да направите всичко както трябва. 

кучета парк играСнимка: iStock

  • Свикване с аромата

Още преди да представите двете кучета едно на друго, можете да вземете по един предмет от всяко от тях и да го поставите в средата на другото. Това ще помогне на всеки от домашните ви любимци да усети миризмата на другия и да свикне с нея, преди да се запознаят в действителност.

  • Среща на неутрално място

Добра идея е да запознаете кученце и по-възрастно куче на неутрална територия. Независимо дали изберете близкия парк или градинката зад блока ви, в района трябва да има достатъчно място за вашите космати приятели, за да се подушат и опознаят. Най-добре е да е зона без други кучета, за да сведете до минимум риска от разсейване.

Дръжте двете кучета на повод, за да сте сигурни, че имате контрол над ситуацията (най-добре е да помолите приятел да ви придружи) и бъдете внимателни за всякакви признаци на агресия. 

кучетаСнимка: iStock

  • Отидете на кратка разходка

Ако всичко върви добре, опитайте кратка разходка с двете си кучета на каишка. Всяко от тях трябва да е на отделен повод. Това ще им даде възможност да се опознаят едно с друго. Оставете достатъчно дистанция помежду им – можете да ги сближите, когато започнат да се чувстват удобно едно с друго. Имайте предвид, че може да са необходими многократни разходки.

  • Представете ги в дома си

Ако срещата продължава да върви гладко, време е да я пренесете на територията на дома си. Ако имате градина или вътрешен двор, това може да е чудесно място да започнете нещата, тъй като е „неутрална земя“.

  • Придържайте се към рутината

След като и двете кучета са си вече у дома, опитайте се да се придържате към обичайната си рутина, доколкото е възможно. Това ще бъде страхотна утеха за вашия по-възрастен другар, чийто свят ще бъде обърнат с главата надолу! Продължете да наблюдавате взаимодействието им помежду си и не забравяйте да разпределите вниманието си по равно между тях. 

кучетаСнимка: iStock

Как да запознаете кученце с по-възрастно куче: Какво трябва и какво не трябва

Ето и някои от най-важните неща, които трябва да знаете и направите.

Добре е да...

  • Наблюдавайте внимателно езика на тялото

Вашето малко кученце може да не разбере сигналите на по-възрастния си космат другар, така че може да се наложи да се намесите, ако помежду им се появи напрежение. Внимавайте за признаци на агресия като повдигната козина по врата или гърба, напрегнат език на тялото, ръмжене, продължително взиране, оголване на зъби. 

  • Представете ги на неутрално място

Това ще минимализира вероятността от териториални войни. 

  • Дръжте пухкавите приятели на каишка

Това ще ви даде повече контрол върху ситуацията и ще улесни разделянето на кучетата, ако е необходимо.

кучетаСнимка: iStock

  • Наблюдавайте вашите приятелчета по всяко време

Особено през първите няколко седмици!

  • Прекарайте качествено време и с двамата

Уверете се, че всяко куче получава еднакво внимание и любов. Това означава да обсипвате както по-голямото, така и по-малкото си кученце с обич, лакомства и време за игра. Ангажирайте ги в съвместни дейности като разходки и забавни тренировки, които могат да помогнат за изграждането на чувство за приятелство и работа в екип. 

  • Наблюдавайте ги внимателно по време на хранене

Най-добре е да храните двете кучета на отделни места, за да сте сигурни, че няма да си пречат и няма да има напрежение помежду им. 

  • Говорете с професионалист ако преходът не върви според очакванията

Нежеланото поведение на по-възрастното куче е много по-лесно за коригиране от самото начало, така че колкото по-бързо получите помощ, толкова по-добре.

кучетаСнимка: iStock

Недейте да...

  • Прибързвате 

На възрастното ви куче ще му е нужно известно време, за да се приспособи към новия ви четириног другар. И дори да не ви изглежда, че нещата вървят добре, това не означава, че помежду им няма да се роди приятелство в бъдеще. 

кучета агресияСнимка: iStock

Позволете им да установят своя собствена йерархия и граници. И никога не ги принуждавайте да правят нещо, което ги кара да се чувстват неудобно.

  • Да се намесвате, освен ако не се налага

Оставете вашите пухкави приятели да свикнат един с друг според собствените си условия, освен ако, разбира се, не усетите, че някой от тях не е в опасност. 

Опитайте се да бъдете максимално спокойни

Нашите пухкави приятели имат умението да усещат как се чувстваме и ако показвате, че сте стресирани, това може да се отрази и на тях.

кучета играСнимка: iStock

 

Виж още