Защо някои кучета са по-приятелски настроени към други четириноги?

Голдън ретривър Снимка: iStock

М ного хора могат безпроблемно да добавят още едно куче към семейството си. Други имат домашни любимци, които предпочитат да са единствените четириноги в дома си. Всяко куче е индивидуално, но има определени характеристики, свързани с породата, които могат да повлияят на това как животните се отнасят едно с друго. След като години наред са били селективно развъждани, тези им черти са се предавали през поколенията и естествено се е стигнало до това, че някои породи са по-приятелски настроени към останалите четириноги в сравнение с други.

кучетаСнимка: iStock

Както и при хората, личността на кучето обикновено е резултат от природата и възпитанието му.

Dogsandcats.bg

Ако обмисляте да добавите куче към семейството си или търсите другар на настоящия си домашен любимец, важно е да имате поне някои основни познания за породите. Изследвайки историята на бъдещия си четириног другар, можете да научите дали е предразположен към конфликти със себеподобните си или не. 

  • Бойни породи

Всяко куче тип булдог или питбул може да произхожда от линии четириноги, селектирани, за да бъдат здрави и издръжливи. Някои от тези кучета са били отглеждани за битки, докато други – за примамка на бикове (кървав „спорт“, който в крайна сметка е бил забранен). Понякога чертите, които са направили тези кучета идеални за предназначението, което са имали, могат да ги затруднят да се разбират с други четириноги.

Питбул териерСнимка: iStock

Етикетирани погрешно като „агресивни“ обаче, питбулите всъщност са изключително мили и нежни, разбират се с деца и дори по-малки домашни любимци. Въпреки това, ако питомецът ви попада в тази група, разумно е да се настроите към езика на тялото му и да следите взаимодействията му с други четириноги.

  • Териери

Кучетата тип териер първоначално са отглеждани за лов. Те се отличават с упорит темперамент, което е важно качество, за да са добри в работата си. Териерите са използвани за лов на плячка като плъхове и зайци (дори и язовци), те с лекота се провират в дупки и са отлични в преследването. Независими и смели по природа, тези характеристики понякога могат да ги направят по-малко дружелюбни към други четириноги. Кучета, които са по-малки от тях, могат да задействат хищническия им инстинкт, докато по-големите изваждат на преден план смелата им личност. Не е нетипично за териерите и шнауцерите да предизвикват и дори – нападат по-големи от тях кучета, те просто не съзнават размера си! А може би е в реда на нещата всяко куче, което може да се справи с язовец, да няма чувство за собствената си уязвимост!

кучета парк играСнимка: iStock

  • Хрътки

Хрътките (както и техните кръстоски) не са особено дружелюбни към други кучета. Може би поради състезателния си характер или може би просто по-малките кученца им напомнят за любимата им плячка, зайците. Но е факт, че хрътките се разбират главно помежду си и с членовете на тяхната семейна група. 

  • Пастирски кучета

Кучетата от пастирската група са известни със своята интелигентност, ловкост и силна работна етика, често са отглеждани заради способността им да контролират и преместват добитъка. Въпреки че индивидуалните им темпераменти могат да варират, пастирските породи обикновено са общителни и дружелюбни, което ги прави подходящи за домакинство с повече от един домашен любимец. Те често проявяват кооперативен и приятелски характер, което може да допринесе за положителните взаимодействия в дом с много кучета или в социална среда. 

кучета парк играСнимка: iStock

  • Породи за лов/апортиране

Породите кучета за лов и прибиране на плячката, като Лабрадор и Голдън ретривър, са известни със своята интелигентност, ловкост и силна работна етика. Като цяло тези кучета са склонни да се разбират чудесно с други четириноги, особено ако са социализирани от ранна възраст. Изключително лоялни и любящи към стопаните и семейството си, конфликти могат да възникнат тогава, когато те сметнат, че е необходимо да се състезават помежду си за вашата обич.

кучетаСнимка: iStock

  • Джобни кученца

Малките породи кучета могат да варират, когато става въпрос за съвместимост с други четириноги. Въпреки че индивидуалният темперамент играе решаваща роля, тези породи обикновено са общителни и могат да създадат хармонични отношения с кучета от различни размери и породи.

кучетаСнимка: iStock

Чихуахуа, например, въпреки дребния си ръст, са известни със своята смела личност и могат да започнат конфликти с кучета, многократно по-големи от тях. Въпреки това, като повечето кучета от дребни породи, те могат да съжителстват мирно с по-големи кучета, ако получат подходящо обучение за социализация.

Какво можете да направите, за да насърчите кучетата си да се разбират?

Правилната социализация и обучение играят решаваща роля при формирането на поведението на всяко четириного, независимо от породата му. Като цяло, с подходящото запознанство и дресура, повечето домашни любимци могат да създадат силна връзка помежду си и да се радват на хармонични взаимоотношения.

Важно е обаче да запомните, че кучето ви може да е склонно към определени тенденции. Все пак това не е абсолютно и всяко четириного има своя индивидуалност, формирана не само на база отглеждането, но и средата, както и обучението му. Ключът е да сте наясно с домашния си любимец и околната среда. И ако сте настроени към езика на тялото му, то ще съумеете разумно да предотвратите проблемите, преди да започнат!

кучета семействоСнимка: iStock

 

Виж още