Как кучето ви показва, че се чувства самотно
В забързаното, натоварено ежедневие може да се случи така, че да не ни остане достатъчно време за кучето. Ако домашният ви любимец се чувства самотен, може и да не забележите веднага издайническите знаци. Някои хора могат лесно да пренебрегнат малките промени в поведението на питомеца си. Едва ли е нещо притеснително, ако тази вечер кучето е яло по-малко, например. Четириногото обаче може да се чувства зле и тези емоции да се отразяват на обичайната му рутина и навици. За това за всеки собственик е важно да знае какви са типичните разлики в поведението, които са индикация, че косматият ви другар има нужда от вниманието ви!
Какво може да накара едно куче да се почувства самотно?
Важно е да отбележим, че кучетата са социални животни и като такива се чувстват най-добре в глутница. За това и обичат компанията на своите човешки другари.
Най-често самотата при домашните любимци е причинена от оставянето им сами за дълго време, недостатъчна игра и липсата на компания. Не бива да неглижирате, а да обърнете допълнително внимание на психичното здраве на кучето си. Усещането за самота може лесно да доведе до депресивно разстройство и/или да прерасне в тревожност при раздяла.
Самотата има различни форми и проявления
Самотата има различни проявления при домашните ни любимци, тъй като всяко животно има своя индивидуална личност. Въпреки това, някои от признаците, че косматият ви другар се чувства пренебрегнат и има нужда от допълнително внимание, включват:
- Бъркотия
Ако не ви остава време, за да обърнете внимание на кучето си или често не сте у дома, възможно е то да прибегне до свои начини, за да се разсее. Които, за съжаление, често включват деструктивно поведение. Разрушаването на вещи и имущество често е начин за четириногите да кажат, че не се чувстват добре, когато остават сами.
- Прекомерна привързаност
Ако на домашния ви любимец му е самотно без вас, то може да забележите тъжния му, угрижен поглед и непоколебима привързаност, когато сте у дома. Вероятно животното няма да ви изпусне от поглед и ще ви следва от стая в стая.
- Лай
Знаем, че силният лай и скимтене могат да са дразнещи, но помислете дали това поведение не е показателно за емоционалното състояние на питомеца ви. Ако животното се чувства самотно, то може да лае прекомерно, когато излизате или се прибирате у дома. Това поведение често означава, че кучето не иска да се отделя от вас и не понася добре времето без компания.
- Криене
Викате кучето си по име, но то не идва при вас, а по-скоро сякаш се стреми да избегне компанията ви. Бягството и криенето често са израз на обърканото психическо състояние на домашния ни любимец. По принцип четириногите винаги искат компания, така че спазването на дистанция от собственика може да показва емоционален проблем.
- Загуба на апетит
Ако куче, което иначе има добър апетит, почти не иска да яде или се храни забележимо по-малко, следва да му се обърне внимание. Въпреки че зад липсата на апетит могат да стоят различни заболявания, причината за него може да е просто самотата.
- Облизване на части от тялото
Ако видите, че кучето ви облизва лапите или краката си повече от обикновено, това може да е знак, че животното скучае. Сигналът е ясен – така домашният ви любимец дава да се разбере, че има нужда от повече внимание.
Какво може да се направи срещу самотата?
Ако установите, че кучето ви е самотно, тогава е важно да вземете мерки и да отстраните проблема възможно най-скоро. Социализацията, компанията на други кучета и достатъчното движение са важни. Ако нямате време за по-дълги разходки, дори една нова играчка може да помогне. Добре е да заведете питомеца си на преглед при ветеринарния си лекар, за да изключите наличието на физически заболявания. Основното е търпението и последователността. Опитайте се да прекарате повече време с домашния си любимец и никога не пребрегвайте психическото му здраве.